چشمه آبگرم شاهان گرماب

0 167

گردشگری، معادل فارسی واژه توریسم در زبان های انگلیسی، فرانسه و آلمان است. ریشه این واژه «توریسم» است که از دو بخش تشکیل شده است: «تور» به معنای سفر، گشت، مسافرت، سیاحت و «ایسم» پسوندی که اشاره به مکتب یا اندیشه فلسفی، مذهبی، سیاسی، ادبی و غیره دارد. بنابراین توریسم یعنی مکتبی که پایه فکری آن سیاحت و گردشگری است. گردشگری با اهداف متنوعی مانند بازدید از منابع طبیعی، جاذبه های تاریخی و آثار باستانی، به دست آوردن سلامت جسمی و روحی و … انجام می گیرد. در سال های اخیر رسد هنگفتی در توجه به گردشگری سلامت و بهداشت، از جمله گردشگری چشمه های ـبگرم معدنی و درمانی بتا به دلایل گوناگونی مانند تخلیه اضطراب، وجود مزایایی برای زیبایی و دسترسی فوری تر به مداخلات درانی با کیفیت وجود داشته است که به عنوان پدیده وسیع تر گردشگری سلامت در نظر گرفته می شوند. گردشگری با هدف درمان و سلامت از دیرباز از زمان یونان و رم باستان در اروپا وجود داشته و بعد به نقاط دیگر اروپا گسترش پیدا کرده است. چشمه های آبگرم یکی از مهمترین جاذبه های این نوع از گردشگری به شمار می روند. چشمه آبگرم شاهان گرماب یکی از همین نوع جاذبه های گردشگری به شمار می رود که در شهرستان فریمان استان خراسان رضوی قرار دارد.

معرفی چشمه آبگرم شاهان گرماب

معرفی چشمه آبگرم شاهان گرماب

در این بخش از مجله مستر بلیط به شرح درباره این پدیده طبیعی می پردازیم و شما را با آن بیشتر آشنا خواهیم کرد. شهرستان فریمان یکی از شهرستان قدیمی استان خراسان رضوی به شمار می رود که در آن می توان جاذبه های گردشگری متعددی را یافت. یکی از این جاذبه ها چشمه آبگرم شاهان گرماب محسوب می شود. آبگرم شاهان گرماب از توابع شهر سفید سنگ به شمار می رود که در نقطه ای کوهستانی قرار گرفته است. در اهمیت شاهان گرماب همین بس که گفته می شود، این مکان یکی از سه آبگرم معدنی، دارای خاصیت درمانی بی نظیر و همچنین تنها آبگرم معدنی قابل شرب در ایران است که از قدیم الایام مورد توجه و استفاده مردم سراسر ایران بوده است. در این محل استخر و دوازده شاه نشین و رختکن وجود دارد و بر اساس کتیبه ای که در اینجا وجود دارد، بنای فعلی در سال ۱۰۸۷ و به دستور شاه سلیمان صفوی، فرزند شاه عباس دوم، ساخته شده است.

ویژگی های چشمه آبگرم شاهان

ویژگی های چشمه آبگرم شاهان

این محل دارای چشمه های آب معدنی با حرارتی ۴۵ درجه سانتیگراد و آب آن زلال، بی رنگ، بی بو و فاقد گوگرد، آمونیاک و شوره است. این آب قابل آشامیدن است و همین موضوع باعث شده است چشمه آبگرم شاهان گرماب فریمان در دنیا منحصر به فرد و شناخته شده باشد. این آب برای درمان بیماری های زیادی مناسب است که از آن جمله می توان به اگزمای پوستی و سنگ مجاری ادرار اشاره کرد. آب چشمه‌ی مذکور دارای آهن، سیلیس، آهک، منیزیم، پتاسیم و سدیم است و به جهت دارا بودن گاز طبیعی از بهترین و طبیعی ترین نوشیدنی های گازدار به شمار می آید. گفته می شود که افراد مبتلا به امراض قلبی و همچنین اشخاصی که به بیماری های سرطان دچار هستند، بدون راهنمایی و تجویز پزشک خود نباید از این آب ها استفاده نمایند. در حال حاضر امکانات متنوعی در این مکان ایجاد کرده اند که استخرهای مجزای آب گرم برای بانوان و آقایان، سرویس بهداشتی، وان، دوش، کمد لباس و … برخی از آن ها هستند. علاوه بر این ها سوئیت هایی با وان اختصاصی نیز در این مکان وجود دارد که گردشگران می توانند از آنها نیز استفاده کنند.

راه های دسترسی چشمه آبگرم شاهان

راه های دسترسی چشمه آبگرم شاهان

برای اینکه به این محل دسترسی پیدا کنید باید به شهرستان فریمان سفر کنید به همین خاطر می توانید بلیط اتوبوس فریمان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و به شهر فریمان بروید. پس از رسیدن به فریمان می توانید با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به این محل بروید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید دو مسیر برای رفتن به این ناحیه دارید: 1) مسیر اصلی که از بزرگراه مشهد -فریمان به سمت تربت جام از جاده ای فرعی پس از سفیدسنگ به شاهان گرماب می رسد. 2) مسیر دوم که از جاده مشهد – سرخس، نرسیده به مزدوران به سمت جنوب جدا می شود.

بازدید از چشمه آبگرم شاهان گرماب

برای استفاده از خدمات آن باید هزینه ای مشخص پرداخت کنید که بر اساس امکاناتی که استفاده می کنید باهم فرق دارد. در هر زمانی که تمایل داشته باشید می توانید به این محل بروید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.