شهرستان فریمان یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به آنجا سفر می کنند. منطقه‌ی فریمان از کهن ترین مناطق ایران به شمار می رود که در جغرافیای قدیم به نام «اسپنج یا اشپند» از مضافات نیشابور بوده است. در این منزقه از هزاره سوم پیش از میلاد آثاری شناسایی شده و اکنون هم تپه باستانی فراهاد گرد واقع در 15 کیلومتری فریمان گویای پیشینه‌ی تاریخی منطقه است. بر اساس نوشته‌ی تاریخ نیشابور در زمان سلجوقیان «ده فریمون» وجود داشته است. این منطقه اولین موقوفه آستان قدس محسوب می شود که الجایتو آن را وقف کرده است. در اواخر دوران قاجاریه حاج حسین ملک منصف آن را  وقف امام رضا کرد. شهر فریمان تقریبا شهری جوان محسوب می شود، چون بنیان آن را به عنوان شهر، رضاشاه پهلوی نهاده، اما پیش از آن هم دست کم از اواخر قرن دهم هجری از «بند فریمان» یا «فریمون» در متون تاریخی یاد شده است. در این شهر جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها آبشار چهار تکاب به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط توضیحات کاملی در مورد این آبشار برای شما ارائه می کنیم.

درباره آبشار چهار تکاب

درباره آبشار چهار تکاب

گونه های مختلفی برای توسعه گردشگری شناسایی کرده اند، که از آن نمونه می توان به گردشگری مذهبی، فرهنگی، طبیعت گردی، تجاری و … اشاره کرد. در این بین گونه ای که از اثرات مخرب و منفی زیستم حیطی و اجتماعی کمتری برخوردار است و انطباق و همخوانی بیشتري با توسعه پایدار دارد، طبیعت گردی است. امروزه طبیعت گردی در بین سایر بخش های صنعت گردشگری بیشرین طرفدار را دارد. در طبیعت گردی افراد برای دیدار از جاذبه ای طبیعی راهی سفر می شوند و این جاذبه ها می توانند هر پدیده طبیعی باشند. یکی از این جاذبه های طبیعی آبشارها به حساب می آیند، که افراد سالانه برای دیدار از آنها راهی می شوند. یکی از این آبشارها، آبشار چهار تکاب نام دارد که در شهرستان فریمان واقع شده است. چهار تکاب نام منطقه ای کوهستانی و روستایی است که در فاصله 35 کیلومتری (15کیلومتر جاده خاکی) شهرستان فریمان واقع در استان خراسان رضوی قرار دارد. در این ناحیه آبشار های متعدد و کوه های صخره ای زیبا جذابیت خاصی به این منطقه بخشیده اند. سالانه افراد زیادی برای دیدار از این آبشار راهی این منطقه می شوند و زمانی را در طبیعت زیبا و بی مانند آن سپری می کنند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار در ارتفاع ۱۹۱۱ متری از سطح دریا واقع شده و ارتفاعات سیاه چوبین (بی بی غیب) فریمان آن را احاطه کرده است. آبشار چهار تکاب را می توان در زمره آبشارهای کوتاه به حساب آورد که از صخره ای به سمت پایین سرازیر می شود. میزان حجم آب با توجه به فصلی که به آن سفر می کنید متفاوت است. در زیر آبشار حوضچه ای به وجود آمده است که محل مناسبی برای آب تنی و شنا به شمار می رود. صخره های اطراف این آبشار همیشه مورد توجه صخره نوردان بوده است و بالا رفتن از آنها نیاز به تجهیزات ویژه دارد. بالا دست آبشار منطقه ای جنگلی با درختان ارس واقع شده که البته مسیر دسترسی به این ارتفاعات ناهموار و بدون پاکوب مشخصی است. رفتن به این منطقه جنگلی به آسانی نیست و برای رفتن به بالای آن باید توانایی لازم را داشته باشید. طبیعت اطراف آبشار بسیار زیباست و این را مدیون وجود این آبشار و رودخانه آن است.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه به این منطقه بروید اول باید به شهرستان فریمان سفر کنید و این سفر از طریق اتوبوس به راحتی امکان پذیر است. بلیط اتوبوس فریمان را بهتر است از مستر بلیط و به صورت آنلاین خریداری کنید تا در زمان شما صرفه جویی شود. پس از اینکه به شهر فریمان رسیدید می توانید با وسایل نقلیه ای که در این محل وجود دارند خود را به این روستا برسانید.

بازدید از آبشار چهار تکاب

برای دیدار از آبشار باید توانایی پیاده روی 2 ساعت را داشته باشید، هرچند که این مسیر به حدی زیباست که مطمئن از آن لذت فراوان را خواهید برد. در این محل امکانات چندانی وجود ندارد به همین خاطر بهتر است تمام وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید. لازم به یادآوری است که بالا رفتن از این صخره ها نیاز به توانایی و تجهیزات ضروری دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *