پل بند شادروان

پل بند شادروان؛ معرفی + راه های دسترسی

پل بند شادروان کجاست؟ پل بند سدی بود که در گذشته بر روی رودخانه ها می ساختند تا از آب آن به نحوه بهینه استفاده کنند. با ساخت پل بند از آب رودخانه ها برای مصارف کشاورزی و  همچنین برای هدایت آب به سمتی که نیاز بود استفاده می کردند. علاوه بر این، کاربری آنها برای عبور و مرور نیز بوده است. تعداد کمی از این پل بندها در سراسر کشور باقی مانده اند.

ولی همین تعداد نیز دارای قدمتی فراوان هستند که نشان از هوش عالی معماری و مهندسی ایرانیان در گذشته دارد. معماری این پل بند ها با پل ها متفاوت بوده است.

بدین صورت که آنها طوری طراحی می شدند که اجازه عبور آب را نمی دادند ولی پل ها به گونه ای بودند که آب از زیر آنها جریان پیدا می کرد، بنابراین باید طوری این پل بندها ساخته می شدند که دارای بیشترین استحکام در برابر جریان پر خروش آب رودخانه را داشته باشند.

همین موضوع آنها را به سازه های شگفت انگیز تبدیل کرده است. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ پل بند شادروان رفته ایم، که از زمان ساسانیان و در شهر شوشتر به جای ماده است.

درباره پل بند شادُروان

معرفی پل بند شادروان

این پل بند را می توان قدیمی ترین پل بند به جای مانده در جهان نامید که مربوط به دوره ساسانیان می شود و در شهر شوشتر ساخته شده است. معماری خاص این پل بند آن را در رده پل های جذاب و مورد توجه قرار داده است.

فردوسی در کتاب خود یعنی شاهنامه به توصیف ساخت آن پرداخته است. اين پل در زمان ساسانيان و به دستور شاپور ساسانی و با كمك والريانوس يا والريَن، امپراطور روم، كه در جنگ با ايران به اسارت شاپور در آمده بود، و البته با تلاش سربازان رومی، ساخته شده است. پل شادروان به پل شاپوری نيز معروف است.

پايه های اين پل مربوط به دوره‌ی ساسانی و طاق های آن مربوط به دوره های بعد است. این پل بند که به ثبت آثار ملی رسیده است یکی از ارکان سازه های آبی شوشتر است که در کمیته میراث جهانی یونسکو نیز به عنوانی بخشی از سازه های آبی شوشتر به ثبت رسیده است.

بیشتر بخوانید: برای کسب اطلاعات بیشتر درباره شهرستان شوشتر و برترین مقاصد گردشگری آن، مجموعه مقالات “شوشتر” را مطالعه نمایید.

وجه تسمیه شادروان

شادُروان از واژه هایی است كه در فرهنگ های لغت، معانی بسيار گوناگون و متنوعی برای آن ذكر شده است. در برهان قاطع، ذيل شادروان آمده است «پرده بزرگی را گویند مانند شاميانه و سراپرده كه در پيش در خانه و ايوان ملوك و سلاطين بكشند و سايبان را نيز گفته اند و به معنی فرش منقش و بساط بزرگ گرانمايه هم هست و نام لحنی باشد از سی لحن باربد كه به شادروان مرواريد مشهور است و زير كنگره های عمارت و سر در خانه ها را نيز گفته اند».

فرهنگ نفيسی علاوه بر معانی فوق، به معانی زير نيز اشاره شده است: «بنياد و اصل و اساس؛ قسمی از خانه های متحرك تركمانی كه به زينت های گوناگون مزين باشد؛ شابورد و هاله ماه؛ سراچه آفتاب».

در لغتنامۀ دهخدا نيز سعی شده است تمام اين معانی با شاهد مثال های بيشتر گردآوری شود «پردۀ بزرگی را گويند مانند شاميانه و سراپرده كه پيش در خانه و ايوان ملوك و سلاطين بكشند؛ خيمه و سراپرده؛ سرادق، سايبان؛ قسمی از خانه های متحرّك تركماني كه به زينت های گوناگون مزيّن باشد؛ بساط بزرگ؛ فرشي بس بزرگ و منقّش؛ بساط و فرش گرانمايه كه در بارگاه ملوك بگسترند؛ زربيه؛ رفرف؛ سپهر طارم؛ جامخانه؛ زير كنگره های عمارتها و سر در خانه ها؛ نام لحنی باشد از سی

لحن باربد كه به شادروان مرواريد مشهور است؛ پايه و بنياد و اساسی كه كعبه را از سه طرف احاطه می كند؛ سد، بند؛ جدول و راهرو آب؛ راه و لوله آب؛ اساسی مستحكم كرده در حوالی پلها و امثال آن؛ چشمه ای دارای حوض و فواره؛ افريز؛ سايبان سر در خانه؛ هاله، خرمن؛ هالۀ ماه». به نظر می رسد برای این پل بند معنی سد بیشتر مد نظر بوده است.

معماری پل بند شادُروان

معماری پل بند شادُروان

طول این بند بر اساس متونی که از گذشته به جای مانده حدود 1600 متر بوده است که هم اکنون فقط 400 متر از آن وجود دارد. در گذشته این پل بند دارای 44 دهانه بود که امروزه تنها 37 دهانه آن پس از ترمیم های متعدد به جای مانده است. مصالح به کار رفته در آن از سنگ و میله های آهنین و همچنین ملاطی که برای آن استفاده شده، سرب بوده است.

برای سفر به شوشتر بهترین روش خرید بلیط اتوبوس شوشتر به صورت آنلاین است. خرید آنلاین مزایایی در اختیار شما قرار می دهد که خرید حضوری ندارد.

راه های دسترسی به شادُروان

راه های دسترسی به پل بند شادروان

این پل بند در مرکز شهر شوشتر قرار دارد بنابراین دسترسی به این مکان به آسانی انجام می گیرد. برای رسیدن به آن می توان از وسایل نقلیه عمومی مانند تاکسی و اتوبوس نیز استفاده کنید.

شرایط بازدید

دیدار این اثر تاریخی شرایط خاصی ندارد ولی بهتر است در طول روز به این سازه مراجعه کنید تا دید بهتری از آن داشته باشید.

برای خرید بلیط هواپیما می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل شوشتر شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *