غار سید رشید

0 157

شهرستان گالیکش با مساحت حدود هزار کیلومتر مربع بین ׳15 ، °55 تا ׳7° ،56 طول شرقی و ׳5° ،38 تا ׳8 و °36 عرض شمالی قرار دارد. شهر گالیکش حدود دویست متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد. این شهر از شمال به شهرستان کالله، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به مینودشت و شهرستان گنبد محدود می شود و از نظر توپوگرافی به دو بخش کوهستانی (در جنوب) و جلگه ای (در شمال) تقسیم می شود. حداکثر ارتفاع این ناحیه در کوه های خوجه قنبر(2550 متر) در نواحی شرقی این بخش واقع است. دو وجه تسمیه برای نام این شهر ذکر شده است: یکی آنکه قبل از تشکیل شهر در منطقه ای که هم اکنون در آن مستقر است گیاهی ساقه بلند و یک ‌ساله به نام «گالی» می روئیده که رویش آن به صورت خودرو و انبوه تمام منطقه را در بر می گرفته و بدین سبب آن را «گالی‌کش» (کش به معنای فعل کشتن یا کاشتن) گفته اند. وجه تسمیه دیگر آن این است که مردم این دیار پشت بام های مساکن خود را با گیاه خودرویی به نام «گالی» که آن را کشان‌کشان بهوس یله چهارپایان از اطراف می‌کشیدند، می پوشاندند. بنابراین رفته رفته گالیکش شکل گرفته است. در این شهرستان جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که یکی از آنها غار سید رشید نام دارد.

درباره غار سید رشید

درباره غار سید رشید

ايران دارای تمدن و فرهنگی غنی و نيز محيط طبيعی كم نظير است. ويژگی های طبيعی و فرهنگی متنوع در ايران باعث شده است كه اين كشور به لحاظ مكان های ديدنی و جاذبه های توريستی در رديف يكی از ده كشور برتر دنيا قرار گيرد. جاذبه های باستانی، فرهنگی و طبيعی ايران مبنای بسيار مطلوبی برای توسعه ژئوتوريسم تشكيل داده است. توانمندی های كشور ايران در زمينه ژئوتوريسم سبب شده است كه مناطقی از ايران با توجه به ويژگی های طبيعی، زمين شناسی و ژئومورفولوژيكی مانند كوير لوت، كوهستان های سهند و سبلان و انواع غارها از نامزدهای پيشنهادی برای ثبت در فهرست جهانی يونسكو در حوزه ژئوتوريسم معرفی شوند. یکی از جاذبه های طبیعی ایران که محلی مناسبی برای ژئوتوریسم به شمار می رود غار سید رشید، در استان گلستان و شهرستان گالیکش، محسوب می شود. این غار در حدود یک کیلومتری جنوب شرقی روستای سر حمام در دهستان فارسیان شهرستان  گالیکش قرار دارد. فضای داخلی غار به رنگ سیاه درآمده که دلیل آن روشن کردن آتش و دودزدگی است. تا چند سال اخیر، اهالی روستا در زمستان‌ها از این غار به‌ عنوان آغل گوسفند و بز استفاده می‌کردند. این غار برای افرادی که به ماجراجویی علاقمندند مکان مناسبی به شمار می رود.

ساختار و طبیعت اطراف غار

این غار بر روی یک صخره بزرگ سنگی قرار دارد که شکل دهانه ورودی آن نامنظم است و در حدود ۶ متر ارتفاع و در حدود 4.30 سانتیمتر عرض و در حدود ۹ متر عمق دارد. در اطراف این غار می توانید شاهد پوشش جنگلی وسیعی باشید که بر نمای ورودی آن چشم انداز زیبایی به وجود آورده است. وضعیت غار سید رشید در هنگام بررسی چنین بود که تعدادی سنگ های بزرگ از سقف افتاده و در جلوی ورودی غار وجود داشت. کف غار مملو از فضولات دامی بوده است و بر اثر حفاری غیر مجاز، در کف غار قطعات شکسته سفالی خاکستری متعلق به دوره تاریخی مشهود بود. در دو طرف غار پناهگاه صخره ای بصورت جان پناهی به عمق یک تا 1.5 متر وجود دارد که در واقع یک پناهگاه سنگی مطمئن محسوب می شده است. همچنین چکندهای آهکی زیبایی نیز درون غار شکل گرفته‌اند. برای اینکه بدانید چگونه به این منطقه بروید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها مطالعه کنید.

راه های دسترسی به غار

راه های دسترسی به غار

برای اینکه بتوانید از نزدیک این غار را مشاهده کنید باید به شهرستان گالیکش بروید. برای این سفر بهترین روش استفاده از اتوبوس و خرید بلیط اتوبوس گالیکش به صورت اینترنتی است. پس از رسیدن به این شهر از وسایل نقلیه عمومی کمک بگیرید و خود را به روستای نزدیک غار برسانید و پس از آن مقدار مسیر تا رسیدن به غار را پیاده روی کنید.

بازدید از غار سید رشید

برای دیدار و گشت و گذار در غار بنیازی به پرداخت هزینه نیست و بهترین فصل برای سفر به آنجا بهار و تابستان است. زمانی که می خواهید به دیدن غار بروید به تنهایی اینکار را نکنید و حتما با فردی که با آنجا آشنایی دارد این کار را انجام دهید. پیشنهاد مستر بلیط این است که کلیه وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید تا دچار مشکل نشوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.