منطقه ییلاقی پاکندس

0 213

در دنیای امروزی به خاطر شلوغی و استرس های روزانه افراد نیازی دارند که زمانی را در محلی به سر ببرند که از این وقایع دور باشند. همین موضوع سبب پیدایش نوعی از سفر  شده است که با نام طبیعت گردی شهرت دارد. در این نوع از سفر مسافران به قصد دیدار و گذران وقت در طبیعت راهی سفر می شوند. همچنین افزایش علاقه به مقوله گردشگری و حفاظت در چند دهه گذشته، و توجه روزافزون به پارادایم گردشگری پایدار، منجر به شکل گیری مفهوم طبیعت گردی گردیده است و این نوع از گردشگری هر روزه بیشتر از گذشته طرفدار پیدا می کند. گفته می شود که طبیعت گردی سفری سازگارانه با محیط زیست و بازدید از مناطق طبیعی نسبتا دست نخورده و بكر، به منظور لذت بردن و قدردانی از طبیعت كه موجب ترویج فرهنگ حفاظت از محیط شده و با كاهش آثار منفی بازدیدكنندگان و افزایش مشاركت های اقتصادی و اجتماعی ساكنان محلی همراه است. آمارها نشان می دهد که در سطح جهان، طبیعتگردی با رشد سالانه 40 درصد، دارای بالاترین سهم در صنعت گردشگری است. یکی از جاذبه های طبیعی مناطق ییلاقی به شمار می روند که سالانه افراد زیادی به سمت آنها می روند. مناطق ییلاقی هر منطقه جزء ذخایر طبیعی هستند و پتانسیل خوبی برای جذب گردشگر و توسعه اکوتوریسم دارد. یکی از مناطق ییلاقی ایران منطقه ییلاقی پاکندس در شهرستان گالیکش به شمار می رود که سالانه افراد زیادی به آنجا سفر می کنند.

معرفی منطقه ییلاقی پاکندس

معرفی منطقه ییلاقی پاکندس

گالیکش یکی از شهرستان های استان گلستان به شمار می رود که از جمله مراکز گردشگری این استان محسوب می شود. آب و هوای این شهر به دو بخش معتدل کوهستانی و معتدل نیمه مرطوب جلگه ای تقسیم می شود. میانگین بارش سالیانه آن حدود 240 میلی متر، دمای متوسط ماهانه آن 25 درجه سانتی گراد است و دو نوع باد، آب و هوای این بخش را تحت تأثیر قرار می دهد. همین موضوعات باعث شده است که این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی متعددی باشد که یکی از آنها منطقه ییلاقی پاکندس محسوب می شود. این منطقه سالانه پذیرای گردشگران متعددی است که در آن می توانند شاهد زیباترین جاذبه های طبیعی باشند. این ییلاق کوهستانی زیبا در فاصله ۱۰ کیلومتری شمال روستای سیجان قرار گرفته است. در مورد وجه تسمیه این منطقه گفته می شود که بدلیل وجود میوه کندس که فراوان در این منطقه یافت می شود باشد که آن را پاکندس نامیده اند. این منطقه علاوه بر اینکه مقصد سفر مردم منطقه است، از سراسر ایران نیز برای گذران وقت این محوطه را انتخاب می کنند. همچنین در مسیری که به این محل می رسد می توانید جاذبه ها طبیعی متنوعی را نیز ببنید. برا اینکه در مورد این منطقه بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

جاذبه های گردشگری منطقه ییلاقی

جاذبه های گردشگری منطقه ییلاقی

منطقه پاکندس هزار هکتار مساحت دارد و از چشمه مارسا تا کوه چماز با مرتع و جنگلی با درختان تنومند پهن برگ و درختان میوه جنگلی از قبیل ولیک، آلوچه ، کندس، کله به، تلخه سی و گل پوشیده شده است. در این منطقه می توانید شاهد آبشار های فصلی متعدد و متنوع و چشمه سارهای گوناگون مانند چشمه قرقا، دیو چشمه و … باشید. لته نوروز علی یکی دیگر از جاذبه های طبیعی این ناحیه به شمار می رود که مرتعی وسیع و سرسبز محسوب می شود. حیات وحش این منطقه یکی دیگر از دیدنی های این ناحیه به شمار می رود که می تواند لذتی دو چندان را به شما دهد. از اردیبهشت تا پاییز چوپانان گوسفندان خود را برای چرا به این محوطه می آورد که صحنه ای زیبا را می آفرینند. از دیگر جاذبه های موجود در این محل می توان چشمه مارسا، گول قره کله و شقلی آباد، لته رشید، کوه چماز و … را نام برد. پیشنهاد مستر بلیط این است که در صورتی که به این منطقه رفتید وسایل مورد نیازیتان را به همراه ببرید و شب را در آنجا اطراق کنید زیرا دیدن طلوع خورشید می تواند بسیار فرح بخش باشد.

راه های دسترسی به منطقه ییلاقی

راه های دسترسی به منطقه ییلاقی

برای اینکه به این محل برسید باید در ابتدا بلیط اتوبوس گالیکش را خریداری کنید و وارد این شهر شوید. از خیابان گلزار شهدا شهر گالیکش پس از عبور از مسیر پارک جنگلی گالیکش، روستاهای کوهستانی آب پران، یورت کاظم، یورت زینل، تفرجگاه طبیعی تیمور دره و ده ها منظره زیبای جنگلی در مسیر رودخانه اوغان، چشمه سارها و دره های عمیق و خوش منظر پس از طی ۲۲ کیلومتر به روستای توریستی – تاریخی فارسیان فرنگ می رسید. از آنجا نیز باید بگذرید و به دوراهی روستای سیجان بروید و پس از طی ۴ کیلومتر در مسیر جاده شوسه و جنگلی از دل جنگل به منطقه ییلاقی پاکندس برسید.

بازدید از منطقه ییلاقی پاکندس

برای دیدار از این منطقه نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از تمام بخش های آن دیدن کنید. ولی این موضوع را به یاد داشته باشید که در این محل امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد پس حتما وسایل مورد احتیاجتان را با خود ببرید تا رد آنجا دچار مشکل نشوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.