آبشار آقسو گالیکش

0 114

طبیعت گردی یکی از شکل های گردشگری به شمار می رود ک هر ساله بر محبوبیت آن افزوده می شود. دلیل این محبوبیت نیز فرار ساکنان شهرها از استرس هایی است که روزانه در زندگی شهری به آن دچار می شوند. طبیعت گردی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی به منظور حفظ محیط زیست و بهبود اوضاع اقتصادی جوامع محلی است. طبیعتگرد ی یا گردشگری در طبیعت یکی از الگوهای گردشگری به شمار می رود، که در برگیرنده رویکرد گردشگران به محیط طبیعی با انگیزه های متفاوتی است، که گردشگر از سفر به محیط طبیعی مدنظر دارد. در این الگو، فضای گردشگری ساحل، جنگل، کوه، غار و نظیر اینها محسوب می شود. طبیعت گردی بهترین روشی است که می تواند برای منطقه گردشگری و ساکنین آن مفید باشد و منجر به حفاظت از طبیعت نیز شود. رشد سریع و افزایش روز افزون گردشگری و به خصوص طبيعت گردی در سال های اخير با وجود این که اثرات مثبت اقتصادی فراوانی داشته و نقش مهمی را در احيا و متنوع سازی اقتصادی جوامع ایفا کرده است، اما درعين حال باعث شده تا افراد بيشتری نسبت به گذشته، طبيعت و محيط زیست را از نزدیک لمس کنند و به نوعی در تعارض با آن قرار بگيرند. یکی از مناطقی در ایران که امروزه به محلی برای رفت و آمد گردشگران تبدیل شده است، آبشار آقسو  گالیکش در استان گلستان و شهرستان گالیکش محسوب می شود.

معرفی آبشار آقسو گالیکش

معرفی آبشار آقسو گالیکش

شهرستان گالیکش در شرقی ترین قسمت استان گلستان و در شرق شهرستان مینودشت و در محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان واقع است. یکی از قدیمی ترین بقایای حضور انسان در شمال کشور در غار کیارام این کشور با قدمت صدهزار سال پیش نهفته است. این شهرستان دارای جاذبه های گردشگری متعددی است که یکی از آنها آبشار آقسو گالیکش به شمار می رود و سالانه افراد زیادی به دیدن آن می روند. آبشار آق سو در فاصله 40 كیلومتری از شهری به نام گالیكش و در جنگل گلستان و در مسير ترانزيتي مشهد به شمال قرار گرفته است. آبشار آق سو در مرز استان های گلستان و خراسان شمالی واقع شده است و یکی از آبشارهای خزه ای ایران محسوب می شود. این آبشار مسیر رودخانه چشمه گلستان و درست قبل از تونل گلستان دیده می شود. آق سو نامی ترکی محسوب می شود و به معنای آب سفید است. اهالی این منطقه از محوطه اطراف این آبشار به عنوان یکی از تفریحگاه های جذاب استفاده می کنند و در هر تعطیلی  راهی این آبشار می شوند. برای آشنایی بیشتر با این پدیده طبیعی بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را دنبال کنید.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار آقسو

ساختار و طبیعت اطراف آبشار آقسو

این آبشار که از آبشارهای خزه ای ایران محسوب می شود، دارای ارتفاعی در حدود 15 متر است. فرم رودخانه به شکل پله ای و به طور طبیعی ایجاد شده است. مسیر آب به تنگه ای باریک با صخره های بلند می رسد که برای عبور از آن باید وارد رودخانه شد. برای پیش رفتن در رودخانه باید دیواره های بلند آن را دنبال کرد و به جلو رفت. این رودخانه میزبان خرچنگ های بسیاری است به همین خاطر موقع قدم برداشتن در آب حتما مراقب این جانوران باشید. نکته ای که در مورد این آبشار وجود دارد این است که در همه فصول آب دارد. ترکیب صخره های خوش فرم خزه ای با آب زلال این آبشار، جلوه ای دیدنی به آن داده است. در پای آبشار، فضایی غارمانند ایجاد شده که آب درون آن جاری است و به نظر می آید ادامه دارد. حوضچه های طبیعی این آبشار بصورت ارگانیک و پله ای آب را از سرچشمه آبشار با ارتفاعی معادل سی متر به انتهای مسیر می رساند. میزان دبی آب این آبشار سی لیتر بر ثانیه و ارتفاع آن در حدود هفتادمتر است. اين آبشار سرانجام وارد رودخانه مادرسو شده و به گرگان رود می ريزد.

راه های دسترسی به آبشار آقسو

راه های دسترسی به آبشار آقسو

برای اینکه این آبشار را ببنید بلیط اتوبوس گالیکش را به صورت آنلاین تهیه کنید و به این شهر بروید. سپس با وسایل نقلیه ای که در مسیر این آبشار تردد دارند به این محوطه بروید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید باید در جاده گرگان به سمت بجنورد قرار بگیرید. این آبشار بعد از تنگه گلو و درست قبل از تونل گلستان، در شمال جاده آسیایی واقع شده است. ماشین را کنار پل پارک کنید و پس از یک پیاده روی سبک از میان درختان جنگلی به آبشار آق سو خواهید رسید.

بازدید از آبشار آقسو گالیکش

برای دیدن این آبشار نیازی به پرداخت هزینه نیست و بهتر است وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید. بهترین زمان برای سفر به این ناحیه بهار و تابستان است هر چند که دیگر فصول نیز زیبایی های مخصوص به خود را دارند. به سفارش مستر بلیط حتما از این آبشار دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.