آرامگاه سید حسن مدرس

0 195

کلمه آرامگاه در لغت نامه دکتر معین به معنی جای آایش و، محل آرام، خانه، منزل، وطن و در فرهنگ دهخدا و سایر فرهنگ ها نیز معنای همسانی ذکر شده که معادل دقیق و مناسب کله انگلیسی tomb است. ساخت بناهای آرامگاهی همواره در طول تاریخ مورد توجه بوده است. وجود مقبره عظیم پادشاهی فرعون ها در مصر، استویای هند، شهیدان مسیحی، بناهای آرامگاهی اسلامی و غیره تاییدی بر این مطلب است. اگرچه بناهای آرامگاهی اسلامی در کشورهای اسلامی از موقعیت خاص برخوردار سا و سهم آرامگاهی در ساخت معماری جهان اسلام بیش از سهمی است که آرامگاه های مغرب زمین در شکل دهی به معماری کشورهای خود داشته اند، ولی مسلم است که ارامگاه در صدر اسلام ریشه عمیقی نداشته است. در ایران آرامگاه های متعددی وجود دارد که برخی متعلق به امامزادگان و برخی دیگر به افراد مشهور و مورد توجه است. آرامگاه سید حسن مدرس یکی از آرامگاه هایی به شمار می رود که به یکی از افراد محبوب در بین مردم متعلق است. در این بخش از مجله مستر بلیط به توضیحاتی در مورد این محل می پردازیم پس اگر به تاریخ و فرهنگ ایران علاقمندید این مطالب این بخش را به هیچ عنوان از دست ندهید.

معرفی آرامگاه سید حسن مدرس

معرفی آرامگاه سید حسن مدرس

شهرستان کاشمـر با نام تاریخی ولایت پُشْت، یکی از شهرستان‌های استان خراسان رضوی ایران محسوب می شود که در جنوب‌ غربی این استان قرار گرفته و در سال ۱۳۹۵، این شهرستان تعداد ۱۴۳۶۵۰ نفر جمعیت داشته‌است. این شهرستان از قدمت تاریخی بالایی برخوردار و فراز و نشیب های بسیاری را تجربه کرده است. همین موضوع باعث شده است که در آن آثار تاریخی و فرهنگی به جای مانده از گذشته بسیار باشد که یکی از آنها نیز آرامگاه سید حسن مدرس به شمار می رود. این بنا در سال ۱۳۶۳ شمسی به جای مقبره کوچک قبلی و در میان باغ وسیع و محصوری در کاشمر ساخته شده ‌است. این آرامگاه در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۳۸۳ با شمارهٔ ثبت ۱۱۶۷۵ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. سید حسن مدرس از سادات طباطبایی قمشه اصفهان و از رجال روحانی و سیاسی دوره مشروطیت به شمار می رفت. ایشان در سال ۱۲۸۷ در یکی از روستاهای اردستان به دنیا آمد و بعد ها به دوره دوم مجلس شورای ملی راه یافت. شهید مدرس در سال ۱۳۰۷ به خواف و سپس به کاشمر تبعید شد و سرانجام در سال ۱۳۱۶ در این شهر به شهادت رسید. 10 آذرماه روز مجلس در ایران، همزمان با سالروز شهادت آیت‌الله سید حسن مدرس به دست عوامل رضاشاه است.

معماری بنای آرامگاه

معماری بنای آرامگاه

این آرامگاه از بخش های متعددی تشکیل می شود که شامل یک گنبد فیروزه‌ای، گنبد خانه مرکزی و چهار ایوان می شود. معماری این بنا به روش معماری دوران صفوی ساخته شده است. مساحت این محوطه برابر با نهصد مترمربع می شود و گرداگرد آن را باغ بزرگی احاطه کرده است. مصالح به کار رفته در بنا آجر و ملاط سیمان و مانند بقاع متبرکه امامزادگان است. ابتدا ایوان ورودى، اتاق مرقد و شبستان قرار دارد و در بالاى آن گنبد شلجمى طراحى شده و با کاشى اى آبى و سبز ملایم تزیین یافته است. همچنین بر روى قبر نیز، صندوق منبّت کارى شده نفیسى نصب شده است. کتابخانه ای نیز در محوطه وجود دارد که افراد علاقمند می توانند از آن استفاده کنند. این کتابخانه همزمان با سالگرد شهادت آیت‌الله مدرس (ره) در سال ۱۳۷۵ با حضور تولیت فقید آستان قدس رضوی، آیت الله عباس واعظ طبسی گشایش یافت.

راه های دسترسی به آرامگاه

راه های دسترسی به آرامگاه

برای اینکه برای دیدار از این بنا باید به شهر کاشمر سفر کرد، که این سفر نیز به تهیه بلیط اتوبوس کاشمر از مستر بلیط به صورت آنلاین امکان پذیر است. از آنجا که این بنا در داخل شهر کاشمر قرار دارد دسترسی به آن بسیار راحت و آسان است و می توان برای رفتن به آن از وسایل نقلیه عمومی استفاده کرد. اگرچه افرادی که با خودرو شخصی هم به آنجا می روند هم می توانند خودرو خود را در پارکینگ محوطه پارک کنند.

بازدید از آرامگاه سید حسن مدرس

برای بازدید از این محوطه نیازی نیست هزینه ای بپردازید و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. در این مجموعه موزه ای نیز وجود دارد که مربوط به آثار سید حسن مدرس است که به طور همزمان می توانید از آن نیز دیدن کنید. در حال حاضر این گنجینه مجموعه شامل وسایل شهید مدرس از جمله دو عدد قرآن، چراغ روشنایی، عبا، سجاده و قبای شهید مدرس می شود.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.