منطقه حفاظت شده گلیل

0 227

یکی از مقاصد گردشگری که می تواند بیسار مورد توجه هم قرار بگیرد، مناطق حفاظت شده هستند. مناطق حفاظت شده، كاركردهای گوناگون دارند: مكانی جهت حفظ سرمايه های ژنتيكی و اكولوژيكی، مأمنی برای پژوهش های علمی، كانونی برای آموزش و تربيت افراد، آزمايشگاهی طبيعي به منظور بررسی های محيط زيستی، الگویی جهت مقايسه تطبيقی با مناطقی كه مورد تخريب واقع شده اند و مكانی برای افزايش آگاهی ها و مشاركت های مردم در حفظ محيط زيست هستند. مناطق حفاظت شده و پناهگاه ها های حیات وحش به محددوده ایی از منابع طبیعی کشور اعم از جنگل ها، مراتع، بیشه های طبیعی، اکو سیستم های بیابانی یا کوهستانی اطلاق می شود که دارای شرایط طبیعی خاصی برای جانوران حیات وحش و رویش رستنی ها باشد. مناطق حفاظت شده، به منظور محدود ساختن وسعت تغییرات کاربری زمین، در نواحی معینی که اغلب در نقاط مهم تنوع زیستی قرار دارند تأسیس می شوند. در ایران مناطق حفاظت شده بسیاری وجود دارد که یکی از آنها منطقه حفاظت شده گلیل در شهرستان شیروان استان خراسان شمالی به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط به ارائه توضیحاتی درباره این پدیده طبیعی می پردازیم.

معرفی منطقه حفاظت شده گلیل

معرفی منطقه حفاظت شده گلیل

شهرستان شیروان یکی از شهرستان‌های استان خراسان شمالی ایران به شمار می رود که از طبیعتی بی نظیر برخوردار است. این شهرستان که وسعتی برابر با ۳۷۸۹ کیلومتر مربع دارد از شمال به کشور ترکمنستان و از جنوب به شهرستان اسفراین از شرق به شهرستان فاروج و از غرب به بجنورد محدود می‌ شود، همچنین مرکز آن شهر شیروان به شمار می رود. یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان، منطقه حفاظت شده گلیل محسوب می شود که در 80 کیلو متری شمال شیروان و در مرز میان ایران و ترکمنستان واقع شده است. گلیل یکی از مناطق حفاظت شده ایران است که به دلیل جلوگیری از چرای دام و دیگر بهره ‌برداری‌ها، دارای محیطی دست نخورده است. دارای پوشش جنگلی تنک درختان ارس است و می‌توان بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی را در آن جا یافت. از آنجایی که این محل از طبیعتی شگرف برخوردار است افراد زیادی برای تفریح آن را انتخاب می کنند. واژه گلیل به دو معنی تفسیر می شود اول اینکه گل + ایل (گلیل) است و علت آن این است که عشایر و ایلات از زیبایی و سرسبزی آن برای کشت و تغذیه احشام بهره می بردند و دوم آنکه نام خاص است.

طبیعت منطقه حفاظت شده

طبیعت منطقه حفاظت شده

منطقه حفاظت شده گلیل دارای آب و هوایی عموما کوهستانی، با شیب های تند و دره های عمیق و صخره های مرتفع است که بخش وسیعی از منطقه را جنگل های ارس با زادآوری طبیعی مطلوب تشکیل می دهد که از شرق به غرب بر تراکم آن ها افزوده می شود. در ادامه توضیحات مختصری درباره پوشش گیاهی و گونه های جانوری آن می دهیم.

 پوشش گیاهی منطقه

در این منطقه گیاهان مختلف خودرویی رشد می کند که از میان آنها می توان انواع گونه‌های گیاهی منطقه شامل: سرو کوهی (ارس یا مرخ)، زرشک کوهی، انواع گونه‌های گون، کتیرا، انواع لاله‌ها، آلاله زرد، شقایق، گل پر، انواع افوربیا، گونه‌های خانواده چتریان، کاکوتی (آنخ)، چای کوهی (پپوک)، پونه، بومادران، گزنه و گونه‌های تیره گل گاو زبان، گونه‌های چمن و جگن و … را نام برد.

گونه های جانوری

این منطقه مانند دیگر مناطق طبیعی زیستگاه جانوران گوناگونی است. پلنگ، کل، بز، قوچ، آهو، گراز، گرگ، روباه، کبک و دیگر پرندگان، انواع مار و مارمولک و … برخی از جانورانی هستند که در این محوطه زندگی می کنند.

گونه های جانوری

راه های دسترسی به منطقه حفاظت شده

برای اینکه به این محل برسید نیاز است که در ابتدا بلیط اتوبوس شیروان را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید و سپس خود را به آنجا برسانید.

بازدید از منطقه حفاظت شده گلیل

برای دیدار از این منطقه نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به صورت رایگان می توانید از آن دیدن کنید. از آنجایی که این منطقه حفاظت شده به حساب می آید در صورتی که آسیبی به آن وارد کنید عواقب قانونی دارد. همچنین برای حفاظت از این منطقه و با توجه به بادخیز بودن منطقه آتش و یا اجاق خود را در مکان هایی که قبلا استفاده شده روشن کنند و با توجه به بادخیز بودن منطقه قبل از ترک منطقه حتما از خاموش کردن آتش مطمئن شوند و روی آن را با سنگ و خاک مدفون کنند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.