هدف از سفر، نوع سفری که می خواهیم انجام دهیم را شکل می دهد. بدین معنی که به قصد اینکه هدفمان از سفر چیست می توان نوع سفر را مشخص کرد. بسیاری از افراد هستند که برای گذران وقت در طبیعت به سفر می روند که به آنها طبیعت گرد و به نوع سفرشان طبیعت گردی گفته می شود. طبیعت گردی به معنای تجربه مکان های طبیعی است که معمولاً از طریق فعالیت هایی در که محیط طبیعی محقق می شود. در این نوع سفر انواع مختلفی از فعالیت ها را می توان انجام داد که از میان آن ها می توان به دوچرخه سواری کوهستان، پیاده روی، ماهیگیری، قایق رانی و ورزش های آبی، کمپینگ و … اشاره کرد. کمپینگ، فعالیت تفریحی به شمار می رود که در آن شرکت کنندگان در خارج از خانه به صورت موقت اقامت می کنند و معمولاً با استفاده از چادر یا وسایل نقلیه مخصوص این کار را انجام می دهند. در ابتدا تنها کسانی که به صورت حرفه ای طبیعت گردی می کردند کمپ می زدند ولی بعد ها خانواده ها نیز به این تفریح مهیج روی آوردند. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری ایران به نام منطقه ييلاقی سنو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا در صورت علاقه سفری به این مکان داشته باشید.

معرفی منطقه ييلاقی سنو

معرفی منطقه ييلاقی سنو

گناباد یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می رود که دارای جاذبه های طبیعی گوناگونی است که یکی از آنها منطقه ييلاقی سنو نامیده می شود. این منطقه در 25 کیلومتری شهرستان گناباد واقع شده است و در مسیر رسیدن به آن هفت آسیاب و یک قلعه وجود دارد. این منطقه مکان مناسبی برای مسافرانی که نیاز به سفری کوتاه مدت برای تعطیلات خود دارند به حساب می آید. در این منطقه دشت های سرسبز به همراه رودخانه ای خروشان وجود دارد که مطمئنا هر کسی با دیدن آنها سر ذوق می آید و خستگی مدت ها کار و تلاش را از تن به در می کند.

وجه تسمیه منطقه ييلاقی 

«سنو» که امروزه یک کلمه فارسی به شمار می رود در اصل کلمه عربی بوده که به فارسی برگشته است. افسانه ای در مورد نام این منطقه وجود دارد که گفته می شود سه برادر به این منطقه وارد شده و به خاطر آب زیاد ان در این منطقه سکنی گزیده‌اند و آب به هدر رفته‌ای را که تا نزدیکی گناباد می‌رفته، کم‌کم به کنترل درآورده و مصرف کرده‌اند و این سه نفر چون هنگام ورود به این محل سه عدد نان همراه داشته‌اند این محل را سنو نام نهاده اند. البته همانطور که گفته شد این بیشتر به داستان و افسانه ای در این مورد شبیه است تا واقعیت.

طبیعت منطقه سنو

طبیعت منطقه سنو

در این منطقه رودخانه ای وجود دارد که می توان آن را مهم ترین بخش طبیعت منطقه دانست. این رودخانه است علت آبادانی و سرسبزی منطقه به شمار می آید. این چشمه آب زیادی دارد و معروفیت این چشمه به حدی بود كه پادشاهانی چون نادرشاه و طغرل را مجذوب خود نمود. در مسیر این رودخانه هفت آسیاب و یك قلعه وجود دارد كه در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند. آب این رودخانه از غاری در کوه های زرد سرچشمه می گیرد و از کیفیت بالایی برخوردار است. یکی دیگر از جادبه های گردشگری سنو، کوه‌های رشته‌کوه کمرزرد به شمار می رود که محل مورد علاقه ای برای کوهنوردان به شمار می رود. در جنوب غرب منطقه، ناحیه ای خوش آب ‌و هوایی به نام کیس آب وجود دارد که سالانه گردشگران زیادی برای گذران اوقات فراغت خود راهی آن می شوند. غاری در کوه های این منطقه وجود دارد که با نام غار سنو شهرت دارد و از آنجایی که در دسته غارهای آبی قرار می گیرد، قابل مقایسه با غار علی صدر در همدان است هر چند تا کنون جستجویی در آن صورت نگرفته است.

راه های دسترسی به سنو

راه های دسترسی به سنو

اگر دوست دارید زمانی به دیدن این مکان شگفت انگیز بروید می توانید ابتدا با خرید بلیط اتوبوس گناباد خود را به این شهر برسانید. سپس از آنجا با تاکسی های موجود در شهر به سمت روستای سنو حرکت کنید. علاوه بر این می توانید با استفاده از خودرو شخصی خود را به این منطقه برسانید.

بازدید از منطقه ييلاقی سنو

دیدار از این مکان رایگان است و در همه روزهای هفته می توانید به این ناحیه سفری داشته باشید. اگر دوست دارید زمانی را به دور از شلوغی بگذرانید بهتر است وسط هفته اقدام به سفر کردن کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *