سفر کردن یکی از کارهایی است که در بین افراد با هر سلیقه، اخلاق و سنی طرفدار دارد و همه دوست دارند این کار را انجام دهند. سفر انواع مختلفی دارد که هر کس با توجه به شرایطی که دارد نوعی از آن را انتخاب می کند. در این میان نوعی از سفر وجود دارد که با نام گردشگری تاریخی شناخته می شود. در این نوع سفر افراد به دنبال مقاصدی هستند که در آن آثار تاریخی وجود دارد و هر چه بیشتر و متنوع تر باشند، سفر به آن واجب تر می شود. این نوع سفر تنها می تواند به دیدار از معماری بناها و آثار تاریخی ختم شود و یا به صورت عمیق تر این کار انجام شود و همراه با تحقیق و بررسی باشد. کشور ایران را می توان یکی از مهم ترین مقاصد سفر های تاریخی دانست که سالانه گردشگران زیادی از اینجا بازدید می کنند. به هر کجای ایران که نگاه کنید می توانید دست یک یا دو عدد از آثار تاریخی را ببنید. یکی از شهرهای ایران که به واسطه قدمتی که دارد مملو از آثار تاریخی است، شهر هرسین در استان کرمانشاه نام دارد. یکی از آثار تاریخی این شهر هم قلعه سرماج است، اگر می خواهید در مورد آن بیشتر بدانید به ادامه مطلب مراجعه کنید.

معرفی قلعه سرماج

معرفی قلعه سرماج

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از آثار تاریخی شهرستان هرسین یعنی قلعه سرماج اطلاعاتی را در اختیار شمار قرار می دهیم. قلعه ها از جمله آثار تاریخی هستند که در بین گردشگران طرفدار زیادی دارند و افراد زیادی به دیدن آنها می روند. قلعه سرماج در روستای سرماج حسن خانی قرار دارد و ظاهراً در گذشته قلعه ای در این شهر قرار داشته است که یاقوت حموی آن را قلعه ای غیر قابل تسخیر توصیف کرده است. احتمال می دهند این قلعه، همان قلعه ای باشد که یاقوت از آن صحبت کرده است. این قلعه را حسنویه که در سال ۳۶۹ در آن وفات یافت از سنگ‌ های تراشیده ساخته بود. حسنویه نزدیک به 50 سال در آنجا سلطنتی با شکوه داشته است. یک قرن بعد از آن یعنی در سال ۴۴۱ سلطان طغرل سلجوقی صد هزار نفر از لشگریان خود را برای تسخیر آن قلعه فرستاد و پس از آنکه چهار سال آن ‌را در محاصره داشت توانست برادر خود یون‌‌نال را مقهور کند و از آنجا بیرون آورد. قلعه سرماج در تاریخ ۱۰ دی ‌ماه سال ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۹۸۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران ثبت شده است. ایــن قلعــه را احتمــالاً بایــد از نــوع قلعه های نظامــی مســکونی دانســت؛ چرا کــه در فضــای داخلــی آن، احتمــالاً خانه‌هــای مســکونی قــرار داشــته و بر اســاس متــون تاریخــی ذکــر شـده‌، برخـی از شـاهان در داخـل قلعـه زندگـی می کردند و ظاهـراً مدفـن دو تـن از شـاهان حســنویه (حســنویه و بــدر‌ابن‌طاهــر) نیز بــوده اســت.

ساختار قلعه سرماج

قلعه‌ی سرماج از نوع قلعه های کوهستانی به شمار می رود که مصالح به‌کار رفته در آن، سنگ‌ های تراش ‌دار و بدون تراش، لاشه ‌سنگ، آجر، خشت، گچ و ساروج است. قلعه از جهات جنوب، شرق و غرب توسط کوهستان محدود شده است و در ضلــع شمالی آن، دشت بزرگ چمچمال قــرار دارد. لوشــای کــه در ســال 1962 میلادی، از قلعــه دیــدن نمــوده است، در مــورد آن می‌گویــد: «در مرکز روستا بقایای قلعه عظیمی با ابعاد 400×400 متر همراه با آثاری از یک حصار جنوبی بر ‌جای مانده است. این میزان مساحت بسیار بزرگ است و در کمتر بنایی در منطقه دیده می‌شود. روکار دیوار های اصلی قلعه را با سنگ‌های نســبتاً بــزرگ ســاخته‌اند کــه تعــدادی از آن‌ها سنگ ‌های تراش‌خورده‌ی مکعب ‌مستطیل و احتمالاً ساسانی هستند، امــا قســمت‌های داخلــی دیوارهــا را بــا لاشه سنگ  و مـلـات گــچ و ســاروج پر نموده‌انــد». دیـوار جنوبی قلعـه در حال حاضر 7 متر ارتفاع، 37 متر طول و عرضی برابر با 4 متـر دارد، که مطمئناً در گذشته ابعادی بیشتر داشته است و نمای بیرونی این دیوار به وسیله بلوک های سنگی نسبتاً بزرگی بنا شده، ولی قسمت داخلی آن را با لاشه سنگ و ملاط گچ ایجاد کرده اند. این قلعه مانند تمامی قلعه ها دارای برج و بارویی بوده، که در حال حاضر بـه فاصلـه‌ی حـدود 80 متـری اضلاع شمالی-جنوبی قلعه، بقایای تل ماننـد، احتمـالاً از دو برج نگهبانی دیده می‌شود. بقایای سنگی یک کانال آب در حصار غربی در قسمتی که دو دیوار به موجب تخریب از هم جدا گشته‌اند، دیده می‌شود که اطراف و بالای آن‌ را به‌طور منظم با سنگ چیده‌اند. در اطراف قلعه هم خندقی وجود داشته که در زمان حمله دشمنان آن را پر از آب می کردند. احتمالا دروازه ورودی بنا در ضلع شمالی – شرقی قرار داشته است.

برای سفر به شهر هرسین می توانید از اتوبوس کمک بگیرید و خرید بلیط اتوبوس را نیز از مستر بلیط و به صورت آنلاین انجام دهید و از امتیازات آن استفاده کنید.

راه های دسترسی به قلعه سرماج

راه های دسترسی به قلعه سرماج

برای اینکه بتوانید به تماشای این بنا بروید باید به شهر هرسین و سپس با وسایل نقلیه ای که در داخل شهر وجود دارد به سمت روستای سرماج حرکت کنید. در صورتی که مایل هستید از خودرو شخصی استفاده کنید باید خودتان را به به این روستا برسانید.

بازدید از قلعه سرماج

دیدن این بنا رایگان است و نیازی نیست بابت آن هزینه ای پرداخت کنید. در ضمن می توانید گردشی در داخل روستا هم داشته باشید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *