شهرستان دره شهر در غرب کشور و در شرق استان ایلام واقع شده است. این شهرستان در 32 درجه و 45 دقیقه تا 33 درجه و 30 دقیقه‌ی عرض شمالی و 46 درجه تا 47 درجه‌ی طول شرقی از نصف النهار گرینویچ واقع شده و از سطح دریا، 1750 متر ارتفاع دارد و با حدود 1480 کیلومتر وسعت، معادل 7.34 درصد مساحت استان ایلام را تشکیل داده است. شهرستان دره شهر از شمال و شمال شرق به استان لرستان (کوه مَلَه) و رودخانه سیمره، از جنوب به کبیرکوه و شهرستان آبدانان، از غرب به شهر ایلام و مهران و از شرق به ادامه‌ی رودخانه‌ی سیمره و استان لرستان محدود می شود. شهرستان دره شهر جاذبه های فراوان گردشگری دارد. از جاذبه های تاریخی این شهرستان می توان به: آتشکده‌ی چهارطاقی، پل گاومیشان، تنگ بهرام چوبین، قلعه‌ی زینل (زبیده)، قلعه‌ی کلم (بدره)، قلعه‌ی میرغلام هاشمی، قلعه‌ی پوراشرف، دره‌ی باستانی محوطه‌ی لارت، آرامگاه سید سیف الدین محمد، امامزاده پیرمحمد(ع) دره‌ی باستانی محوطه لارت اشاره نمود. همچنین، جاذبه های طبیعی شهرستان دره شهر از جمله دامنه ها، دره ها، کوهپایه ها و به ویژه رودخانه‌ی سیمره، بسیار زیبا و منحصر به فرد هستند. یکی از جاذبه های تفریحی آن نیز پارک سراب دره شهر نامیده می شود.

معرفی پارک سراب دره شهر

معرفی پارک سراب دره شهر

با افـزايش جمعيت و توسعه و گسترش شهرنشينی انسان ها به تدریج از طبيعت دور شده اند و تراكم بیش از حد جمعيت و دخالـت در محيط طبيعی و ايجاد فضاهـای انسـان ساخت نيازهـای زيسـت محيطی، جسمی و روحی انسان را بيشتر بروز داده است. پارک های شهری یکی از مهمترین و پر طرفدارترین فضاهای شهری محسوب می شوند که ساکنان شهرها و همچنین مسافران برای استراحت و تمدد اعصاب آنها را انتخاب می کنند. یکی از پارک های زیبای استان ایلام که از طبیعتی فوق العاده برخوردار است، پارک سراب دره شهر نام دارد. این پارک در شهرستان دره شهر و در کیلومتر 5 جاده دره شهر – آبدانان واقع شده است. این پارک دارای فضای سبز مناسب و دریاچه‌ ای بی نظیر است و از امکانات رفاهی کافی و مناسبی در اختیار مهمانان خود قرار می دهد. در داخل پارک چشمه آبی خاص و منحصر به فرد دیده می شود که آبی سیرین و گوارا دارد و از دل کوه ها سرچشمه می گیرد. این پارک در دامنه کبیرکوه خود را برای بازدیدکنندگانش به نمایش می گذارد. این محل مأمنی برای اهالی خسته از زندگی شهری به شمار می رود که در تعطیلات و آخر هفته به این محوطه می روند. برای آشنایی بیشتر با این پارک بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را از دست ندهید.

ساختار و امکانات پارک سراب ساختار و امکانات پارک سراب

این پارک از طبیعتی بی نظیر برخوردار است و امکانات رفاهی گوناگونی در آن وجود دارد. مساحت آن به 5 هکتار می رسد و در آن دریاچه ای زیبا خود نمایی می کند و سراسر پارک را درختان دست کاشت و جنگل های بلوط فرا گرفته است که صحنه ای بی نظیر برای هر رهگذری ایجاد می کند و باعث می شود که از نگاه کردن به آن سیر نشوند. آب مورد نیاز پوشش گیاهی پارک مستقیماً از رودخانه‌ی سراب تامین می شود. یک استخر بزرگ نیز در مسیر رودخانه ساخته اند که علاوه بر زیبا سازی محیط، امکان انجام تفریحات گوناگون را نیز فراهم کرده است. سطح پارک به صورت شیب دار است و بخشی از آن با سیمان پوشانده شده است که مکان مناسبی برای استراحت و اتراق مسافران ایجاد می کند. در شیب پارک آب نماها، فواره های آب و آبشارهایی ساخته شده است که زبیایی پارک را بیش از پیش می کند. از امکانات رفاهی موجود در پارک می توان به سرویس بهداشتی، نماز خانه، شهر بازی كوچك، تلویزیون بزرگ شهری، پاركینگ، بوفه و انواع پرژكتور و نور اشاره کرد. علاوه بر این ها تالار، سالن چند منظوره، سیستم رقص نور و آب نما نیز از پروژه های در حال ساخت در این محوطه هستند.

راه های دسترسی به پارک سراب

راه های دسترسی به پارک سراب

همانطور که در بخش های قبلی اشاره کردیم این محوطه در 5 کیلومتری جاده دره شهر به آبدانان قرار دارد، پس برای رفتن به این محل در ابتدا باید به دره شهر سفر کنید که این کار نیز با خرید بلیط اتوبوس دره شهر به راحتی امکان پذیر است. پس از آن با کمک هر وسیله نقلیه ای می توانید خود را به آنجا برسانید. در صورتی که با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید به صورت مستقیم به این محل بروید.

بازدید از پارک سراب دره شهر

برای گشت و گذار در این پارک نیازی نیست هزینه ورودی بپردازید و تنها برای استفاده از برخی امکانات و وسایل سرگرمی باید هزینه بپردازید. امکانات رفاهی پارک نیز رایگان است و بابت بهره بردن از آنها نباید مبلغی بپردازید. بهترین زمان برای سفر به این پارک فصل بهار و تابستان است هر چند که در پاییز و زمستان نیز زیبایی خاص خود را دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *