آبشار دربند دره شهر

0 206

دشواری های زندگی شهرنشینی، آلودگی هوا و آلودگی های صوتی، خستگی ناشی از کار در مشاغل شهری، تکراری و یکنواخت بودن شرایط زندگی در شهر و دیگر موارد مشابه، انسان شهرنشین را وادار می کند تا برای رفع خستگی و استراحت به طبیعت پناه ببرد. طبیعت گردی پدیده ای جدید است که انگیزه‌ اصلی آن گردشگری، مشاهده و لذت از طبیعت و پدیده ها و چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی است و از آن می توان به عنوان یکی از منابع جدید درآمد در راستای توسعه‌ی پایدار نام برد. مفهوم طبیعت گردی به عنوان بدیلی برای گردشگری انبوه مطرح شده و در حال گسترش است. طبیعت گردی یکی از انواع گردشگری طبیعت مبناست که بر تعامل با محیط طبیعی تقریباً بکر، حفاظت و آموزش تأکید دارد. درک اکولوژیکی از طبیعت پیش شرط طبیعت گردی پایدار محسوب می شود. شرایط اقلیمی بسیار متنوع سرزمین ایران و همین طور استان ایلام، منظرگاه های طبیعی گوناگونی را خلق کرده است که اگر به درستی به جهانیان معرفی شوند، می تواند استان ایلام را به یکی از قطب های بزرگ گردشگری و به ویژه طبیعت گردی تبدیل نماید. یکی از جاذبه های طبیعی استان ایلام که در شهرستان دره شهر قرار دارد، آبشار دربند دره شهر نامیده می شود.

معرفی آبشار دربند دره شهر

معرفی آبشار دربند دره شهر

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی استان ایلام اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. استان ایلام با 20 هزار و 138 کیلومتر مربع، حدود 1.2 درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می دهد. این استان در غرب سلسله جبال زاگرس بین 32 درجه و 03 دقیقه تا 34 درجه و 02 دقیقه عرض شمالی از خط استوا و 45 درجه و 40 دقیقه تا 48 درجه و 03 دقیقه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ در گوشه‌ی غربی کشور واقع شده است. این استان از شمال با استان کرمانشاه، از جنوب با استان خوزستان، از شرق با استان لرستان و از غرب با کشور عراق 425 کیلومتر مرز مشترک دارد. یکی از شهرستان های این استان دره شهر نام دارد که دارای جاذبه های طبیعی مختلفی است و یکی از آنها آبشار دربند دره شهر نام دارد.  این آبشار در فاصله 38 کیلومتری غرب دره شهر قرار دارد و مسیر فرعی دسترسی به آن از جاده دره شهر به ایلام و از نزدیکی شهرستان بدره، جدا می شود. این آبشار در دره ای قرار دارد که از آب و هوای فوق العاده خنک برخوردار است به طوری که اختلاف دمای آن با مناطق شهری اطرافش حدود 10 تا 20 درجه می شود.

ساختار و طبیعت آبشار دربند

ساختار و طبیعت آبشار دربند

همانطور که در بالا بیان کردیم آبشار دربند در دره ای با همین نام قرار دارد و از طبیعتی بکر و زیبا برخوردار است. در دو طرف دره و در دامنه های کوه، آثار تاریخی و بقایای یک شهر بسیار قدیمی و بزرگ نمایان است. که در زمان گشت و گذار در این منطقه می توانید از آنها نیز دیدن کنید. در این منطقه می توانید جاذبه های طبیعی متعددی را مشاهده کنید که از میان آنها می توان به کوه های مرتفع، درختان بلوط، آب کبیرکوه، آبشار و منطقه تاریخی اشاره کرد. دیدن این آثار و جاذبه های گردشگری به خصوص کوه های بلند در کنار سرسبزی و بکری چشم هر گردشگری را به خود خیره می کند. این آبشار از کوهی صخره ای سرازیر می شود که به علت وجود سنگ ها و صخره های متعدد، به صورت چند طبقه در آمده و همین موضوع بر زیبایی آن افزوده است. علاوه بر این صحنه ای زیبا در محیط ایجاد کرده است که دل هر بیننده ای را می رباید. سراسر این آبشار را درختان بوته ای همراه با گیاهان گوناگون پوشانده، که باعث دلپذیر شدن هر چه بیشتر فضای اطراف گشته است. در پایین این آبشار حوضچه ای دیده می شود که می تواند محل مناسبی برای آب تنی و شنا به شمار آید.

راه های دسترسی به آبشار دربند

راه های دسترسی به آبشار دربند

برای اینکه به این محل برسید باید در ابتدا به شهر دره شهر بروید که از طریق تهیه بلیط اتوبوس دره شهر امکان پذیر است. پس از آن می توانید با وسایل نقلیه ای مانند تاکسی در مسیر این محوطه قرار بگیرید. برای رفتن به این محل باید در مسر فرعی قرار بگیرید که طول آن برابر با 4 کیلومتر می شود، در کنار آن لوله های انتقال آب از تصفیه خانه دربند برای استفاده شرب اهالی منطقه کشیده شده است.

بازدید از آبشار دربند دره شهر

دیدار از این محل برای شما هزینه ای را در پی ندارد ولی باید نکاتی را زمان رفتن به انجا رعایت کنید. یکی از این مسائل این است که لباس و کفش مناسب به تن داشته باشید و وسایل مورد نیازتان را حتما با خود ببرید. مسئله دیگر این است که به هیچ عنوان به محیط طبیعی اطراف آن آسیب نرسانید و زباله های خود را در طبیعت به جا نگذارید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.