امامزاده پیرمحمد آبهر پایین

0 418

سفر با اهداف مذهبی از کهن ترین زمان ها رونق داشته است، به طوری که امروزه ایده گردشگری مذهبی، از طریق استنباط از انگیزه های گردشگر، ایجاد می شود. زیارت پدیده ای مذهبی و انگیزه گردشگر مذهبی تعریف می شود، که در آن، فرد یا گروه در سفر به محلی متعلق به فرقه ای خاص، به دنبال شفاعت از خدا و قدیسان آن مکان در مجموعه ای از شرایط است. معنویت در زیارت از اهمیت ویژه ای برخوردار است زیرا جست و جو برای معنا و تمایل به رشد شخصی به جای تعلقات مادی، بسیار اهمیت دارد. از آنجایی که در ایران امامزاده های زیادی وجود دارد این نوع سفر بسیار رواج دارد و افراد بسیاری سالانه برای زیارت مکانی خاص راهی سفر می شوند. امامزادگان یکی از مهم ترین و متبرک ترین مراکز مذهبی در کشور به شمار می آیند که در بین مردم محلی و یا منطقه ای که در آن قرار دارند از تقدس ویژه ای برخوردارند. یکی از امامزادگان استان ایلام که در شهرستان دره شهر قرار دارد، امامزاده پیرمحمد آبهر پایین نامیده می شود. اگر دوست دارید درباره این مکان مذهبی اطلاعات جامع و کاملی به دست آورید می توانید این مطلب را در مجله مستر بلیط تا انتها دنبال کنید.

معرفی امامزاده پیرمحمد آبهر پایین

معرفی امامزاده پیرمحمد آبهر پایین

دره شهر یکی از شهرستان های استان ایلام به شمار می آید که مرکز آن شهر دره شهر است. این شهرستان که منطقه ای کوهپایه ای کبیرکوه از سلسله جبال زاگرس است، از شرق و جنوب شرقی به شهرستان‌های کوهدشت، رومشکان و پل دختر استان لرستان و اندیمشک خوزستان و از شمال، شمال غرب و جنوب غربی به دیگر شهرستان های استان ایلام می رسد. این شهرستان جاذبه های گردشگری متنوعی دارد که یکی از آنها امامزاده پیرمحمد آبهر پایین به شمار می آید. آستان امامزاده پیرمحمد در شهرستان دره شهر، بخش بدره، شهردره شهر، روستای آبهر پائین در دامنه هاي كبيركوه قرار گرفته است و تا بخش بدره 8 كيلومتر فاصله دارد. دور تا دور آن را قبرستانی قدیمی فراگرفته است که آن را مربوط به دوران اسلامی می دانند. علاوه بر این گرداگرد این محل را جنگل های بلوط پوشانده است. به فاصله حدود 200 متری شمال امامزاده آثار قديمی شهر كوچكی به چشم می خورد كه فريا استارك آن را متعلق به قرون سيزدهم و چهاردهم ميلادی دانسته است. بنای این امامزاده در دوران قاجار احداث شده است و قدمت بالایی دارد، به همین خاطر در تاریخ ۳۰ دی ۱۳۸۵ با شمارهٔ ثبت ۱۶۹۳۶ در لیست آثار ملی ایران جای گرفته است.

معماری بنای امامزاده

معماری بنای امامزاده

معماری مقابر امامزادگان از متنوع ترین و ماندگارترین گونه های معماری در ایران پس از مساجد است که در زمره اماکن مقدس قرار دارد. ساخت این نوع بناها در ایران به خاطر گرایش های شیعی، نسبت به دیگر کشورهای اسلامی بیشتر مشهود است. این بنا دارای پلانی مربع شکل است که بر روی آن گنبدی به رنگ سبز دیده می شود. بنا دارای درب های ورودی مجزایی برای ورود آقایان و خانم ها است. بقعه امام زاده مربوط به دوران قاجار است که پس از آن چند مرتبه آن را ترمیم کرده اند. در حال حاضر مصالحی که در نمای بنا به کار رفته است سیمانی است و هیچ تزئینات خاصی در این بقعه مشاهده نمی شود.

راه های دسترسی به امامزاده پیرمحمد

برای رسیدن به این بنا باید خود را به شهرستان دره شهر استان ایلام برسانید و برای اینکار می توانید بلیط اتوبوس دره شهر را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و خود را به این محل برسانید. پس از آن با وسایل حمل و نقل عمومی که به روستای آبهر پایین می روند به این روستا سفر کنید و از امامزاده نیز دیدن کنید.

بازدید از امامزاده پیرمحمد آبهر پایین

بازدید از امامزاده پیرمحمد آبهر پایین

برای دیدار از این مکان مقدس نیازی به پرداخت هزینه نیست و می توانید به رایگان به زیارت آنجا بروید و از امکانات آن استفاده کنید. طبیعت اطراف ین محل بسیار زیبا و خارقالعاده است به همین خاطر می توانید پس از انجام زیارت زمانی را هم در طبیعت بکر آن به سر کنید و لحظاتی زیبا و معنوی را برای خود و همراهانتان بیافرینید. امکانات رفاهی نسبتا مناسبی در این محل برای زوار در نظر گرفته شده است به همین خاطر از این لحاظ مطمئنن مشکلی نخواهید داشت.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.