در جهان امروز، گردشگری، رویکرد گسترده ای به طبیعت گردی دارد؛ زیرا که انسان های خسته از زندگی ماشینی، همواره به دنبال گریزگاه هایی هستند که بتوانند اوقات فراغت خود را در فضاهایی دور از هیاهوی زندگی مدرن بگذرانند. برای این افراد، طبیعت بهترین گذرگاه و پناهگاه به شمار می آید. همین موضوع نوعی از گردشگری را به وجود آورده است که با نام گردشگری طبیعی شهرت دارد. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پر طرفدارترین شاخه های گردشگری است و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی گفته می شود. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی است که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. اکوتوریسم، علاوه بر رابطه تنگاتنگ با محيط زیست، پيوند عميقی نيز با فرهنگ دارد. ایران دارای جاذبه های طبیعی فراوانی است که مقصدی مناسب برای سفرهای طبیعت گردی محسوب می شوند. یکی از این جاذبه ها سراب گیان نام دارد که در شهرستان نهاوند در استان همدان واقع شده است.  اگر دوست دارید در مورد این پدیده طبیع اطلاعات بیشتری را کسب کنید بهتر است این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

معرفی سراب گیان

معرفی سراب گیان

شهرستان نهاوند با مساحتی در حدود 1535 کیلومتر مربع، با مختصات جغرافیایی 34 درجه و 1 دقیقه طول شرقی در جنوب غربی استان همدان، به فاصله 440 کیلومتری جنوب غرب شهر تهران و 105 کیلومتری جنوب شهر همدان واقع شده است. این شهرستان از شمال به شهرستان تویسرکان، از شمال غرب و غرب به استان کرمانشاه، از جنوب و جنوب شرق به استان لرستان و از شرق به شهرستان ملایر محدود می گردد. در این شهرستان می توانید جاذبه های گردشگری مختلفی را بیابید که در دسته های متعدد قرار می گیرند. یکی از این جاذبه ها سراب گیان نام دارد که در دسته جاذبه های طبیعی قرار می گیرد. این سراب در ۱۸ کیلومتری جنوب غربی شهر نهاوند و ۲ کیلومتری تپه باستانی گیان و در شمال شهر گیان قرار گرفته ‌است. این سراب، سی و یکمین اثر طبیعی ثبت شده ایران محسوب می شود که در ۲۶ اسفند ۱۳۸۷ در لیست میراث طبیعی ایران قرار گرفت. این منطقه را با نام بهشت گمشده نهاوند می شناسند و سالیانه افراد زیادی برای گشت و گذار و گذراندن اوقات فراغت خود این ناحیه را انتخاب می کنند. گیان واژه ای کردی به معنای جان به کار می رود، که به دلیل زیبایی های منطقه به سراب جان یا سراب گیان شهرت یافته است. این منطقه احتمالا مخزن تامین آب سراب به شمار می رود، که در بین مردم محلی به گاچال معروف است.

ساختار و جاذبه های طبیعی سراب

ساختار و جاذبه های طبیعی سراب

این سراب سرچشمه رود گیان است و آب زمین‌های کشاورزی و دیگر نیاز‌های مردم اطراف نهاوند را تأمین می‌کند. گرداگرد این سراب را جنگلی بسیار زیبا و مملو از درختان و گیاهان زیبا فراگرفته است. در ارتفاعات سراب گیان یک منطقه وسیع و مسطح به اسم سرتختی مشهود است که در بالای آن گودال های عظیمی (حتی با عمق بیشتر از 200 متر ) وجود دارد که پر از برف هستند و با ذوب شدن تدریجی آن ها سرچشمه های اصلی سراب گیان در پایین دست شکل می گیرد. برف موجود در این چاله ها هم بوسیله تند بادهای کوهستانی پر می شود.

راه های دسترسی به سراب

برای سفر به این منطقه باید در ابتدا باید به شهرستان نهاوند سفر کنید و برای این سفر به این شهرستان می توانید از اتوبوس استفاده کنید و خود را به این شهر برسانید. می توانید بلیط اتوبوس نهاوند را به صورت آنلاین خریداری کنید و به شهر نهاوند بروید. پس از اینکه به این شهر رسیدید باید به سمت جنوب شرقی این شهرستان حرکت کنید. اگر با خودرو شخصی به این سراب می روید باید از جاده دهنو به سمت این ناحیه حرکت کنید.

بازدید از سراب گیان

بازدید از سراب گیان

برای دیدار از این جاذبه نیازی نیست هزینه ای پرداخت کنید و به صورت رایگان می توانید از آن دیدن کنید. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند حتما در صورت سفر به این ناحیه حتما زمانی را برای گذران وقت در این منطقه بگذرانید. فصل بهار بهترین زمان برای سفر به این ناحیه است زیرا بیشترین حجم آب را در این زمان دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *