زندگی شهری و الزامات ماشینی آن موجب شده است تا تمایل حضور در طبیعت و جستجوی آرامش طبیعی در بین شهروندان به شکل فزاینده ای افزایش یابد. در پی پاسخگویی به این نیاز و ساماندهی آن، گونه جدیدی از گردشگری در متون علمی این صنعت با عنوان طبیعت گردی شکل گرفت. امروزه طبیعت گردی در میان گونه های مختلف گردشگری از جایگاه ویژه ای برخوردار و در بیست سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. یکی از انواع طبیعت گردی، اکوتوریسم به شمار می رود که سفری مسئولانه به مناطق طبیعی است که در آن ضمن حفاظت از محیط زیست بر رفاه مردم محلی تأکید می شود. اکوتوریسم همچنین مجموعه ای از الگوهای رفتار اجتماعی، هنرها، اعتقادات، رسوم و سایر محصولات انسان و ویژگی های فکری یک جامعه یا ملت. فرهنگ، عامل اصلی و موتور توسعه پایدار و حفاظت از محيط زیست است. بهبود محيط زیست، زمانی حاصل خواهد شد که محيط طبيعی و فرهنگی انسان با هم مرتبط باشند. در ایران می توانید جاذبه های گردشگری متنوعی را بیابید که یکی از آنها سراب گاماسیاب به شمار می رود که در استان همدان و شهرستان نهاوند قرار دارد و سالانه افراد زیادی این محل را برای تفریح و گشت و گذار انتخاب می کنند.

معرفی سراب گاماسیاب

معرفی سراب گاماسیاب

شهرستان نهاوند یکی از شهرستان استان همدان به شمار می رود که توسط رشته کوه‌های زاگرس احاطه شده ‌است. این شهرستان از شمال به شهرستان تویسرکان، از شمال غرب و غرب به استان کرمانشاه، از جنوب و جنوب شرق به استان لرستان و از شرق به شهرستان ملایر محدود می‌گردد. این شهرستان از جمله خوش آب و هوا ترین شهرستان های استان همدان به شمار می رود و از آنجا که ناحیه ای کوهستانی است تابستان هایی بسیار خنک دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان نهاوند اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا در صورت سفر به این منطقه اطلاعات کاملی از آن داشته باشید. این جاذبه گردشگری، سراب گاماسیاب نام دارد که در در ۲۰ کیلومتری جنوب شهرستان نهاوند به سمت نورآباد واقع شده‌ است. سراب گاماسیاب سرچشمه ای از رودخانه ای به همین نام به شمار می رود، که رودی جاری در غرب ایران است. این رودخانه از چشمه‌های آهکی واقع در ۲۱ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان نهاوند واقع در دهستان گاماسیاب در غرب استان همدان، از دامنه‌های شمالی ارتفاعات گرین به نام سراب گاماسیاب سرچشمه می‌گیرد و در استان کرمانشاه با پیوستن در دشت چمچمال جاری گشته سپس در نزدیکی بیستون با پیوستن رودخانه دینور و سراب بیستون امتداد و سپس با پیوستن به رودخانه قره سو رودخانه سیمره تشکیل می‌گردد. در اطراف این منطقه طبیعتی زیبا وجود دارد که باعث شده است که مردم این منطقه را برای تفریح و گشت و گذار انتخاب کنند.

ساختار و طبیعت سراب

ساختار و طبیعت سراب

منشأ آب آن یخچال طبیعی است و آبدهی ۵ متر مکعب در ثانیه و دمای متوسط ۵ درجه سانتیگراد دارد. همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم این سراب سرچشمه اصلی رودخانه گاماسیاب محسوب می شود که این رودخانه نیز دارای آبی با کیفیت عالی و در طول دره شهرستان و مسیر دشت دلتایی نهاوند جاری است و به هنگام عبور، قسمت عمده روستاها و باغ‌های باختری شهر را مشروب می سازد و راهی شهرستان صحنه در استان کرمانشاه می‌شود. این رودخانه پس از ورود به استان کرمانشاه قره‌سو در عبور از استان لرستان، سیمره و در استان خوزستان کرخه نامیده می‌شود و بعد از گذر از مکان های مختلف به هورالعظیم می ریزد. در اطراف این رودخانه، غاری طبیعی وجود دارد که از جمله جاذبه های گردشگری منطقه به شمار می رود. علاوه بر این محوطه اطراف سراب را جنگل کاریی کرده اند که زیبایی خاصی به محیط بخشیده است. در مسیر این رود با احداث نیروگاه برق آبی و حوضچه‌های پرورش ماهی، در تولید برق و پرورش ماهی بهره‌برداری نموده‌اند.

راه های دسترسی به سراب

راه های دسترسی به سراب

برای رسیدن به این محوطه باید در ابتدا راهی شهرستان نهاوند شوید، برای این سفر نیز می توانید بلیط اتوبوس نهاوند را به صورت آنلاین خریداری کنید و به این شهرستان سفر کنید. پس از رسیدن به نهاوند باید به 20 کیلومتری این شهر بروید تا بتوانید از این محوطه زیبا دیدن کنید.

بازدید از سراب گاماسیاب

برای گذران وقت در این محوطه نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. بر اساس بررسی های مستر بلیط در این محل امکانات رفاهی محدود وجود دارد بنابراین برای اینکه در آنجا دچار مشکل نشوید بهتر است کلیه وسایل مورد نیازتان را به همراهتان ببرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *