سراب گاماسیاب

0 209

طبیعت گردی یکی از پرطرفدارترین تفریحات جامعه امروزی به شمار می رود و بسیاری از افراد علاقه دارند تا تعطیلات خود را در کنار خانواده شان یا دوستانشان در طبیعت بگذرانند. که البته این دسته از افراد به ایرانگردی نیز علاقه بسیار زیادی دارند و شناخت منطقه های بکر و دست نخورده و طبیعت منحصر به فرد آنها برای این افراد حسی مانند پیدا کردن گنج را دارد. اگر شما نیز از این دسته از افراد هستید باید به شما گفت که گنج پیدا کردید، سراب گاماسیاب در غرب کشور و شهرستان کنگاور یکی از زیباترین سراب های سراسر کشورمان محسوب می شود.

معرفی سراب گاماسیاب

منشاء این سراب یخچال های طبیعی و خود آن سرچشمه بسیاری از چشمه های پرآب و مهم ایران است. سرچشمه سراب گاماسیاب از دره های شمالی رشته کوه و آبدهی آن ۵ متر مکعب بر ثانیه است که رقمی بسیار عالی برای یک چشمه و یخچال طبیعی به شمار می‌رود. این سراب به منحصر به فرد در ۲۰ کیلومتری شهر نهاوند استان همدان واقع شده است. سراب بزرگ گاماسیاب سرچشمه رودهای بسیار بزرگی است که از غرب تا جنوب کشور امتداد دارند، رودهایی از جمله قرسو در کرمانشاه، رودخانه سیمره لرستان و رودخانه کرخه خوزستان و در آخر نیز به خلیج‌ فارس سرازیر می‌شود. این رود در مسیر خود باغها و زمینهای بسیاری را سیراب می‌کند و با آب خوبی که دارد باعث شده است تا حوضچه های پرورش ماهی زیادی نیز در آن به وجود بیاید و مشاغل بسیار زیادی را برای جوانان کشورمان فراهم سازد. همچنین از آب این رودخانه برای تولید برق و استفاده در نیروگاه های برق آبی نیز استفاده می شود‌.

معرفی سراب گاماسیاب

طبیعت و ساختار سراب

این رودخانه علاوه بر این که آبی پر برکت و پر روزی دارد یکی از زیباترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری محسوب می شود که متاسفانه به آن توجه چندانی تا به حال نشده است در ادامه با مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات کامل‌تری راجع به این بهشت گم شده بدست آورید. قسمت بالایی این چشمه جنگل‌های بلوط و بسیار زیبایی دارد که کاملا بکر و دست نخورده هستند و به دلیل احترام بسیار زیادی که مردمان این منطقه برای جنگل ‌های بلوط و چنار قائل اند از پوشش گیاهی این منطقه  به خوبی مراقبت می کنند. این سراب آبی بسیار سرد دارد که تنها دلیل آن  به علت یخچال های طبیعی ای است که سراب گاماسیاب از آن سرچشمه می گیرد. این جاذبه دینی و فوق العاده به‌ دلیل مسافت بسیار زیادی که طی می‌کند، وسعت بسیار زیادش و حجم بالای آبی که در خود دارد باعث شده تا بیشتر شبیه به یک دریاچه بزرگ است که چندین رودخانه از آن سرچشمه می گیرند.

به تازگی سازمان میراث فرهنگی تصمیم گرفته تا به این منطقه بهای بیشتری بدهد و در آن خدمات امکانات رفاهی بیشتری را فراهم کند، تا مسافران گردشگران بیشتری سالانه به این منطقه سفر کنند. این منطقه پوشش گیاهی جانوری بسیار متنوعی دارد از گونه‌های جانوری موجود در آن می‌توان به قوچ، بز کوهی، گرگ و پرندگانی نظیر بلدرچین و فاخته اشاره کرد. همچنین در رودخانه‌ هایی که از آن سرچشمه می ‌گیرند نیز ماهی های رودخانه ای بسیار زیبایی وجود دارد که از ماهی های آنها می توان به ماهی سفید، قزل آلای رنگین کمان و دیگر ماهی های رودخانه ای اشاره کرد. این سراب منحصر به فرد در بیست و ششم اسفند ماه سال ۱۳۸۷ به لیست آثار ملی ایران پیوست، همچنین در میان جنگل های سراب گاماسیاب غارهای بسیار زیبایی نیز وجود دارد که مکانی بسیار دل انگیز برای غارنوردان نیز به شمار می آید.

راه های دسترسی به سراب

راه های دسترسی به سراب

چنانچه قصد دیدن کردن از این جاذبه را دارید ابتدا باید به استان همدان سفر کنید و پس از آن ۱۰ کیلومتر از شهر نهاوند خارج شوید و ۲۰ کیلومتر بعدی را تا نورآباد طی کنید تا به تابلو پارک جنگلی گامآسیاب برسید. به شما توصیه میشود اگر بار اول است که به این منطقه سفر می کنید با تهیه بلیط اتوبوس کنگاور با آسودگی خاطر به آنجا سفر کنید زیرا در این طور سفرها بهتر است تا با تورهای گردشگری سفر کنید تا سفری راحت و بی دغدغه ای داشته باشید. مجله مستر بلیط مفتخر است تا اعلام کند شما می توانید به راحتی هر نوع بلیط اتوبوس و یا تور های گردشگری را از آن برای سفر های ایرانی و حتی خارجی که بخواهید در اختیار شما قرار دهد. پارک جنگلی گاماسیاب مشمول مجموعه چشمه های گاماسیاب، غار گاماسیاب، کانال های انتقال آبی و جنگل های بلوط و چنار است و شما می توانید همه روزه به آنجا سفر کنید و طبیعت بی نظیر آن لذت ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.