اگر شما هم می ‌خواهید برای تعطیلات پیش رویتان به گردشگری در طبیعت بپردازید، توصیه می کنیم با این بخش از مجله مستربلیط همراه شوید؛ چرا که قصد داریم یکی از زیبا ترین و دیدنی ترین باغ های ایران که در ۴ کیلومتری شهر چرام در مسیر جاده چرام-گچساران واقع شده است را به طور کامل معرفی نماییم.

درباره باغ چشمه بلقیس

متاسفانه از قدمت و پیشینه این باغ بی نظیر اطلاعات خوبی در دست نداریم؛ اما طبق نظر کارشناسان پیدایش این باغ به دوره پهلوی باز می ‌گردد. البته برخی افراد اعتقاد دارند که دلیل نامگذاری این باغ به چشم بلقیس، معنی نمادین نام بلقیس در زبان اساطیری ایران است. همان طور که می دانید در داستان های اساطیری ایران بلقیس نماد زیبایی ذکر شده است؛ اما بیشتر اهالی چرام نظری دیگر دارند. افراد مسن شهرستان چرام معتقدند پیدایش چشمه بلقیس به دوران ساسانیان مربوط می شود. اهالی این شهرستان گمان می کنند بانی و مالک این باغ، زنی به نام بلقیس بوده است و به همین علت نام بانی باغ را بر روی آن گذاشته اند. لازم به ذکر است که برای این ادعای اهالی شهرستان چرام هیچ گونه سند و مدرک معتبری در دست نیست.

باغ چشمه بلقیس

تاریخچه باغ چشمه بلقیس

باغ چشمه بلقیس در سال ۱۳۲۳ احداث و به شکل امروزی بنا شده و تا قبل از آن به شکل بیشه زاری با درختان بید و زبان گنجشک بوده است. در سال ۱۳۲۳ جهت احداث این باغ چشم نواز، تمامی درختان بید و همچنین علف های هرز از بین برده شدند. در مرحله بعد تمامی آب های چشمه های باغ چشمه بلقیس لوله کشی گردیده است و به این ترتیب جویبارها پدید آمدند. پس از انجام این مراحل باغ را سنگفرش شده است و تعداد بیشماری از درخت های زینتی در این باغ کاشته شدند. در آن زمان گودالی عظیم وسط باغ قرار داشته است که معماران تصمیم می گیرند در آن مکان حوضی طراحی کنند. زمانی که معماران و کارگران جهت ساختن حوض در محل گودال شروع به کار کردند، به بقایایی از یک حوض قدیمی رسیدند.

با توجه به بقایای به دست آمده گفته می ‌شود در زمان پیش از آن نیز، در همان قسمت یک حوض بزرگ وجود داشته، که در اثر گذشت زمان تخریب و نابود گردیده است. طبق آمارهای به دست آمده ساخت و احداث کامل باغ چشم بلقیس حدود ۱۴ سال به طول انجامیده است، البته این سازه برای بار دیگر در سال ۱۳۹۳ مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. طی این بازسازی از مصنوعات دست ساز انسان در نقاط گوناگون باغ استفاده شده که نتیجه آن پدید آمدن ظاهری امروزی برای باغ چشم بلقیس بوده است. به عنوان مثال در این بازسازی چندین آبشار مصنوعی استفاده شده است، همچنین پل های شیشه ای بسیار جذابی در نقاط مختلف باغ طراحی و ساخته شده اند. علاوه بر موارد ذکر شده، معماران سعی کرده اند تعدادی سکو و آلاچیق به این باغ بیافزایند تا خانواده هایی که برای بازدید از این باغ به آنجا می روند، امکان اقامت و اسکان نسبتاً طولانی داشته باشند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

در این قسمت از مستربلیط می خواهیم به بررسی نقاط گوناگون باغ چشمه بلقیس بپردازیم. باغ چشمه بلقیس در زمینی به مساحت 55402 متر مربع بنا گردیده است. اطراف این باغ را جاده، زمین های کشاورزی، و باغ جهاد کشاورزی احاطه کرده ‌اند. اگر به قسمت شمالی این باغ بروید، برجی استوانه ‌ای شکل به ارتفاع ۱۵ متر و قطری ۷ متری خواهید دید. همچنین در بخش شرقی باغ چشمه بلقیس صخره هایی بسیار عظیم با ارتفاع ۲۰ متری در کنار آبشار قرار گرفته اند. لازم به دکر است که این آبشار طبیعی نیست و در بازسازی آخر به باغ افزوده شده است. درست در مرکزی ترین نقطه باغ چشمه بلقیس یک حوض دایره ای به شعاعی ۱۰ متری و عمق ۵ متر وجود دارد. این حوض که در سال ۱۳۲۳ به مجموعه باغ اضافه شد، دارای دو ورودی و یک خروجی است. جالب است بدانید که در مرکز این حوض چند درخت نیز وجود دارند.

به طور کلی باغ چشمه بلقیس دارای درختان میوه و زینتی است، که سبب حاکم شدن فضایی بسیار زیبا و باطراوت در آن جا شده است. درختان میوه باغ چشم بلقیس در انواع گوناگون گردو، سیب، انجیر، گلابی، نارنج، لیمو ترش، توت و … کاشته شده اند. در باغ چشم بلقیس تمامی امکانات رفاهی و گردشگری وجود دارد. به طور مثال سرویس های بهداشتی و دکه های فروش مواد غذایی در نقاط مختلف این باغ تعبیه شده اند. این باغ مجهز به سیستم نور رسانی و پمپاژ آب آبشار است. البته آبیاری باغ چشمه بلقیس به دو شیوه مصنوعی و طبیعی انجام می شود. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، چشمه های موجود در این باغ لوله کشی شده اند و به صورت هدفمند نقاط مختلف باغ را آبرسانی می کنند. در باغ چشمه بلقیس یک جوی بزرگ و مرکزی قرار گرفته است که به صورت انشعابات کوچک تر در آن جریان پیدا می کند و سرانجام خود را به حوض مرکزی می رساند و از آن قسمت به سوی شالیزارهای شهرستان چرام سرازیر می ‌شود. در انتها نیز این جوی ها در پشت سد شهر جمع آوری خواهند شد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

باغ زیبای چشمه بلقیس که در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است، یکی از مهم ترین جاذبه های گردشگری این استان محسوب می شود. آدرس باغ چشمه بلقیس جاده چرام-گچساران، ۵ کیلومتری شهر چرام است. شما می توانید جهت بازدید از این باغ شاهکار بلیط اتوبوس خود را خریداری کنید و خود را در آسان ترین حالت ممکن به این شهرستان تاریخی برسانید. سپس با عبور از شهر چرام، وارد جاده چرام-گچساران شوید. حال تنها ۱۵ دقیقه با چشمه بلقیس فاصله دارید. در صورت پیمودن ۵ کیلومتر بعد از شهرستان چرام، به این چشمه خواهید رسید.

شرایط بازدید از باغ چشمه

برای بازدید از باغ چشمه بلقیس شرایط ویژه ‌ای وجود ندارد. تنها کافی است در زمان دلخواهتان سفری به شهرستان چرام داشته باشید. البته به خاطر نوع آب و هوای این شهرستان توصیه می‌ کنیم سفر خود را در اواخر زمستان الی اواسط بهار انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *