برای انتخاب جای مناسب هنگام مسافرت گزینه ‌های بسیار زیادی را پیش رو دارید که می‌ توان از ما بین استان هایی که وجود دارد خراسان شمالی را انتخاب کرد، چرا که این استان علاوه ‌بر جنبه زیارتی از جاذبه ‌های بی‌ نظیر دیگری هم برخوردار است. خراسان شمالی، شهرستان‌ های زیادی را درون خود جای داده که هر کدام جاذبه‌ های بی ‌بدیلی را در اختیار گردشگران قرار خواهند داد، یکی از این شهرستان‌ ها اسفراین نام دارد که با توجه به جاذبه ‌هایی که دارد توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب می ‌کند. اسفراین یک پارک ملی دارد، که گونه‌ های گیاهی و جانوری مختلفی را درون خود جای داده ‌است، بنابراین می‌ توان گفت پارک ملی سالوک از جاذبه‌ های گردشگری این شهرستان به شمار می ‌رود. در مجله مستر بلیط اطلاعات مناسبی در مورد پارک ملی سالوم وجود دارد.

تاریخچه پارک ملی سالوک

پارک ملی سالوک بعد از شناسایی و معرفی به ‌عنوان منطقه حفاظت ‌شده در سال ۱۳۵۷ به ‌عنوان منطقه‌ای امن سالوک انتخاب گردید و بعد از گذشت ۱۳ سال که حفاظت کامل و مناسبی از این منطقه داشته‌ اند، باعث شد که به رشد بیشتری برسد و گونه‌ های گیاهی مناسبی در این منطقه رشد پیدا کردند. در نتیجه در سال 1381 به دلیل ویژگی‌ هایی چون اکولوژیکی بودن آن به پارک ملی ارتقا پیدا کرد و امروز هم آن را با همین نام می ‌شناسند، همچنین لازم به ذکر است که بگوییم پارک ملی سالوک ۸۲۳۱ هکتار وسعت دارد و کل منطقه سالوک 11677 هکتار است.

تاریخچه پارک ملی سالوک

نقشه و معرفی بخش های مختلف

پارک ملی سالوک در استان خراسان شمالی واقع شده‌ است و از نظر ژئومورفولوژی به دو واحد دشت و کوهستانی دسته‌ بندی می ‌شود. دو سوم وسعت منطقه را مناطق کوهستانی آن تشکیل می ‌دهند. این پارک ملی از نظر منابع آب بسیار غنی است و علاوه‌ بر چشمه ‌هایی که در این منطقه جاری هستند، بعضی از دره‌ ها از جریانات ثابتی در طول سال برخوردار هستند. منابع تامین آب به این پارک از ارتفاعات شمالی منطقه است، که با حرکت به سوی  قسمت های جنوبی به ناحیه دشت وارد می‌ شود. پارک ملی و منطقه حفاظت‌ شده سالوک دارای پوشش گیاهی بسیار متنوعی است و گونه‌ های زیادی را در قسمت ‌های دشتی و جنوبی آن می ‌توان مشاهده کرد. گیاهای گون و کلاه میر حسن را می ‌توان در مناطق کوهستانی این منطقه مشاهده کرد. در قسمتی از دره‌ پارک ملی سالوک جنگل ‌های پراکنده ای مشاهده می ‌شود که بیشتر درختان آن‌ را ارس تشکیل می ‌دهد. بعد از ارس، زرشک، زالزالک و نسترن وحشی از درختچه ‌های جنگلی هستند که در این منطقه می ‌توان مشاهده کرد.

البته لازم به ذکر است که بگوییم با تخریب جنگل‌ های ارس، درختچه ‌های زالزالک جای آن‌ ها را گرفته ‌اند و بعد از این ‌که زالزالک ها تخریب شد‌ند، درختچه‌ های نسترن وحشی و زرشک  مشاهده می‌ شدند، اما متاسفانه بوته‌های زرشک و نسترن وحشی هم با گذشت زمان از بین رفتند و گیاهان گون و کلاه میر حسن جایگزین آن ‌ها شده‌ اند. البته باید بگویم که بعد از تخریب این جنگل‌ ها الگوی ساختمان‌ سازی را در اطراف روستا شروع کرده‌ اند، همچنین گیاهان سمی را هم در این منطقه می ‌توان مشاهده کرد که زنبق، گل راعی، فرفیون، افدرا، تلخ بر و … نام دارند.

گونه‌ های جانوری پارک ملی سالوک

گونه‌ های جانوری پارک ملی سالوک

در پارک ملی سالوک و منطقه حفاظت‌ شده بیش ‌از ۱۰۰ نوع جانور وجود دارد که از آن ها به خوبی محافظت می شود. پستاندارانی چون قوچ و میش که جمعیت نسبتاً زیادی دارند و آهو، کل، بز، پلنگ، گربه ‌های وحشی و سمور از نمونه‌های کمیابی هستند که در این منطقه مشاهده می ‌شوند. محدوده پارک ملی به دلیل  این که از امنیت بیشتری برخوردار است جمعیت جانوری بیشتری را در خود جای داده ‌است. در گذشته‌ های نه‌ چندان دور که هنوز جنگل آن را تخریب نکرده بودند خرس ‌ها از گونه‌ های جانوری بودند که در این منطقه وجود دارند، اما در حال‌ حاضر اطلاعات دقیقی در مورد وجود این حیوانات در پارک ملی سالوک در دست نیست. گرازهای وحشی در قسمت کوهستانی این منطقه قرار دارند و گرگ و شغال و روباه هم از دیگر حیواناتی هستند که می ‌توان در این منطقه مشاهده کرد، البته در تپه‌ های ماهور جنوبی پارک ملی سالوک هم کفتارها در حال زیست هستند.

برای بازدید از جاذبه های بی نظیر این منطقه می توانید بلیط مورد نیار خود را از مستر بلیط تهیه نمایید. همچنین لازم به ذکر است که بگوییم ۷۰ درصد کل جمعیت آهوهای خراسان شمالی در منطقه حفاظت ‌شده سالوک قرار دارند و جمعیت آن ‌ها به حدود ۲۰۰ رأس می ‌رسد. همچنین سنجاب، همستر خاکستری، راسو، سمور، شغال، خرگوش و … از دیگر پستاندارانی هستند که در این منطقه مشاهده می ‌شوند. با توجه به اکوسیستم کوهستانی و دشتی که در این منطقه حاکم است  زیستگاه مناسبی برای پرندگان بشمار می ‌رود که می ‌توان از میان آ ن‌ها به سنقر سفید، سارگپه معمولی، سارگپه پابلند، پیغوی کوچک، دودوک، کبوتر چاهی، قمری، بادخورک، زنبور خور، سبزقبا، هدهد، پرستو، چکاوک، سنگ چشم، زاغ، کلاغ سیاه، چک‌چک، توکای سیاه، گنجشک کوهی و … را نام برد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

قلعه صعلوک

همان‌ طور که گفته شد جاذبه‌ های گردشگری مختلفی در این منطقه وجود دارند که از میان آن ‌ها می ‌توان بنای تاریخی قلعه سالوک را نام برد که همچون دژی بر جبهه جنوبی منطقه حفاظت ‌شده سالوک قرار گرفته است. قدمت این بنا به قرن هفتم هجری می ‌رسد که به دلیل دیواره‌ های پرتگاهی که دارد رفتن به آن‌ جا را بسیار دشوار کرده ‌است. درون این قلعه بقایای تسلیحاتی چون انبار آذوقه و غلات، زندان، محل سکونت فرمانده، آسیاب و غیره وجود دارد که وسعت آن به یک هکتار می ‌رسد. این قلعه یکی از برجسته‌ ترین قلعه ‌های نظامی دوره اسلامی به شمار می ‌رود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

برای این ‌که راهی اسفراین شوید، می ‌توانید از وسایل حمل‌ و نقل عمومی استفاده نمایید. به‌ عنوان مثال با تهیه بلیط اتوبوس اسفراین به ‌راحتی می ‌توانید خود را به این منطقه برسانید. همچنین لازم به ذکر است که بگوییم بسیاری از افراد ممکن است قصد داشته باشند با ماشین ‌های شخصی خود راهی اسفراین شوند که با راه‌ های آسفالتی که وجود دارد، می ‌توانند دسترسی راحتی به پارک ملی سالوک داشته باشند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *