روستای رویین اسفراین

0 162

هر شهری را که برای مسافرت خود انتخاب نمایید، دنیایی از شگفتی ‌ها و طبیعت ناب و بی ‌نظیر را خواهید دید که می‌ توانند توجه گردشگران را بسوی خود جلب نماید. تمامی شهرهای ایران از جاذبه ‌هایی برخوردار هستند که بازدید از آن ‌ها خالی از لطف نیست. اسفراین یکی از شهرستان‌ های خراسان شمالی به شمار می رود که دارای جاذبه ‌های بسیار زیبایی است. در مجله مستر بلیط اطلاعات بسیاری در مورد اسفراین قرار داده ایم. این شهر یکی از جذاب ‌ترین ظرفیت‌ های گردشگری را داراست، که ظرافت‌ های خاصی را از خود بازگو می‌ کند. روستای رویین در شهرستان اسفراین قرار دارد که از آن به ‌عنوان پایتخت نساجی سنتی ایران یاد می ‌شود. این روستا جاذبه‌های بی ‌بدیلی را درون خود جای داده ‌است. شما زمانی ‌که راهی روستای رویین شوید با رسیدن به آن‌ جا به یاد روستای پلکانی ماسوله می‌ افتید که در شمال کشور ایران قرار دارد. در این منطقه معماری بسیار زیبا و سبک زندگی سنتی مردمانش زبان زد خاص ‌و عام است و در کنار آب ‌های جوشان چشمه‌ هایی بی ‌نظیر قرار دارند که بازدید از آن‌ ها می‌ تواند خاطرات لذت‌ بخشی را در ذهن شما ثبت نماید.

تاریخچه روستای رویین اسفراین

تاریخچه روستای رویین اسفراین

اگر بخواهیم در مورد قدمت روستای رویین و شکل ‌گیری آن صحبت کنیم باید بگوییم که درختانی در کنار این روستا شناسایی شده ‌اند از قدمتی بالای پونصد سال برخوردار هستند و اعتبار و قدمت این منطقه گردشگری را به‌ خوبی نمایان می‌ کنند. همچنین لازم به ذکر است که بگوییم روستای رویین در سال ۱۳۹۱ به ‌عنوان منطقه نمونه گردشگری به ثبت رسیده‌ است. در این منطقه شما با ماسوله شماره دو مواجه هستید، جایی‌ که ارتفاعات آن سر به فلک کشیده ‌اند و انواع گیاهان دارویی را در آن‌ جا می ‌توانید مشاهده نمایید. از نظر کارشناسان معماری مناطق بکر روستایی، این منطقه که درون دره ‌ای با چشم ‌انداز رؤیایی قرار دارد، می ‌تواند به یکی از بهترین مناطق برای گردشگری تبدیل شود.

نقشه و معرفی بخش ‌های مختلف

روستای رویین که در اسفراین قرار دارد از جمله مناطق ایران به شمار می ‌رود که ممکن است بسیاری از افراد با آن آشنایی چندانی نداشته باشند، چرا که در رسانه ‌ها اطلاعات زیادی در مورد این روستا ارائه نمی ‌دهند. لازم به ذکر است که بگوییم روستای رویین در ۲۶ کیلومتری از شمال اسفراین واقع ‌شده، که از آب ‌و هوای معتدل و کوهستانی برخوردار است. زمستان ‌ها در این منطقه سرد و بسیار پربرف و تابستان‌ های معتدلی را داراست. باغ‌ های بسیاری در این روستا وجود دارند که به دلیل وجود منبع آب فراوان بسیار پر رونق هستند و هیچ فصلی از سال باغ های این منطقه بی ثمر نیستند. افرادی که قصد سفر به اسفراین را دارند می توانند از سایت مستر بلیط برای مسافرت خود بلیط مورد نیاز را تهیه کنند. در این روستا خانه ‌ها را بسیار زیبا و به ‌صورت پلکانی بر روی ‌هم قرار داده ‌اند، به ‌نحوی ‌که پشت‌ بام یک منزل به‌ عنوان حیاط خانه دیگری به شمار می ‌رود.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

رودخانه ‌های دائمی که در این روستا قرار دارند، درختان چند صد ساله چنار و ارتفاعات بلند آن چشم انداز بی ‌نظیری را نشان می‌ دهند. از فعالیت زنان و مردان جوان و کهنسال این منطقه می‌ توان به امور نساجی اشاره کرد، که سابقه ‌ای چند صد ساله دارد و عاشقانه این کار را ادامه می ‌دهند. زنان روستای رویین با چرخ‌ های نساجی به نخ‌ ریسی، بافندگی و چادرشب بافی مشغول هستند و این هنر زیبای آن ‌ها زبانزد خاص‌ و عام است. یکی از صنایع رایج در روستای رویین تنورسازی و کمندی سازی محسوب می شود، اما با رواج نانوایی ‌های صنعتی به‌ مرور این کار نیز به دست فراموشی سپرده شده‌ است. چادرشب بافی در این منطقه به ‌صورت سنتی و صنعتی همچنان ادامه دارد و در خراسان از این بافت برای شال و روسری استفاده می ‌کنند که جنس از آن ‌ها از کاموا است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

بسیاری از افراد با توجه به تعریفاتی که در مورد این منطقه وجود دارد، تصمیم می گیرند هنگام تعطیلات راهی روستای رویین شوند، بنابراین می ‌توانند از طریق وسایل حمل ‌و نقلی چون اتوبوس سفر خود را شروع نمایند. در نتیجه با تهیه بلیط اتوبوس اسفراین به ‌راحتی می‌ توانند بعد از رسیدن به پایانه‌ های مسافربری با استفاده از تاکسی ‌هایی که در آن ‌جا وجود دارد خود را به روستای رویین برسانند.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.