امروزه يكي از مهم ترين فضاهائی که مورد توجه بازدیدکنندگان و گردشگران قرار گرفته و فرصت های زیادی برای گردشگران به وجود آورده اند، فضاهای شهری می باشند. آنچه که فضاهای یک شهر را پویا و جذاب ساخته و سبب ایجاد رضایت بین شهروندان و گردشگران می شود، تاریخ، فرهنگ غنی، زیبائی بصری و منظر شهری است که نمود ویژه آنها در المان ها و نمادهای شهری به وضوح قابل روئت است.

شهرهای ایران با منابع غنی تاریخی از جمله مکان هائی هستند که دارای فرصت های بسیاری هستند. در اين راستا، كلانشهر تبريز با پيشينه ي كهن و مدنيت ديرينه ي خود، به عنوان يكي از شهرهاي مهم ايران معروف بوده و در طول جاده ابريشم، غرب را به شرق پيوند داده و دروازه ي مشرق زمين خوانده شده است.

آثار تاريخي فاخر به جا مانده گواه همين ادعا است. از ديرباز اين شهر، آشناي اهل سياحت و تجارت در اقصي نقاط جهان بوده و هست و اين موقعيت استراتژيكي تبريز موجب شكوفايي اقتصادي و فرهنگي آن گرديده و ارتباطات سياسي، اقتصادي و فرهنگي موجبات تغيير و تحول فرهنگ، تمدن و آداب و رسوم مردم اين سرزمين شده و مقدمات ايجاد بسياري از علوم، مكاتب، مؤسسات و نهادهاي مدني را در اين شهر به ارمغان آورده است.

اين گونه آثار تاریخی بازتاب هنري خاطرات انسانها، حوادث و اعتقادات مردم بوده اند كه گاه به عنوان سمبل فرهنگي- اجتماعي و گاه نمايانگر انديشه هاي خود طراح نمود پيدا كرده است. آنچه به این شهر هستي مي‌بخشد رابطه هايي است كه ميان اندازه‌ي فضاهايش، عناصر و رويدادهاي گذشته اش وجود دارد. با توجه به توضیحاتی که در بالا آورده شد در مجله مستر بلیط به شرح یکی از آثار تاریخی تبریز یعنی کاخ شهرداری تبریز می پردازیم.

کاخ شهرداری تبریز

معرفی کاخ ساعت

برج ساعت که با نام کاخ شهرداری تبریز نیز شناخته می شود، دفتر مرکزی دولت شهرداری تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی است. این شهرداری در سال 1314 به عنوان دفتر مرکزی شهرداری تبریز ساخته شد. پس از جنگ جهانی دوم توسط حزب دموکرات آذربایجان به عنوان دفتر دولت استفاده شد. هنگامی که سربازان ایرانی در سال 1326 کنترل تبریز را به دست آوردند، این ساختمان دوباره به عنوان دفاتر مرکزی شهرداری تبریز مورد استفاده قرار گرفت.

ساختمان عمارت شهرداری تبریز توسط آلمانی ها ساخته شد و نوع سازه و معماری آن در زمان خود بی نظیر بوده و عناصری در احداث آن بکار رفته است که امروزه پایداری نامیده می شوند و با وجود گذشت زمان نزدیک به یک قرن، تازه آن عناصر در بناهای این شهر جا باز کرده اند، که بعنوان مثال می توان به پنجره های دو جداره آن اشاره نمود.

این بنا در قسمت مرکزی شهر تبریز یعنی میدان ساعت واقع شده است. عمارت شهرداری که در بین مردم تبریز به «ساعات قاباغی» معروف است، جزو آثار ملی به شمار می‌آید. این بنا نخستین نهاد شهرداری در تبریز و اولین بلدیه‌ در کشور است. وجود نخستین موزه شهر و شهرداری‌های کشور در داخل عمارت نیز از دیگر جاذبه‌های این عمارت است که به موزه‌ شهر و شهرداری‌های کشور معروف است.

از آنجایی که برج ساعت در مرکز شهر واقع شده است، برای مراسم و اجتماعات مختلف در سطح شهر مورد استفاده قرار می گیرد. سال نو، یک هفت سین بزرگ در پشت برج ساعت ایجاد می شود. در رورز ساعت زمین ، از سال 2014 تبریز با خاموش کردن چراغ های برج ساعت، ساعت زمین را جشن می گیرد.

درباره کاخ ساعت

تاریخچه کاخ ساعت

کاخ شهرداری تبریز یا کاخ ساعت یکی از بناهای زیبا، مستحکم و دیدنی شهر تبریز است که ساخت آن از سال ۱۳۱۴ تا ۱۳۱۸ خورشیدی و به دستور رضاشاه پهلوی در محل گورستان متروک و مخروبهی کوی نوبر با نظارت مهندسان آلمانی و در زمان ریاست شهرداری حاج‌ ارفع‌ الملک جلیلی و با بودجه ای برابر با  ۲،۵۰۰،۰۰۰ ریال انجام شد.

این بنا از بدو راه اندازی تا چندی پیش (سال ۱۳۸۶) بعنوان محل استقرار شهرداری تبریز مورد استفاده بوده و از آن به بعد تاکنون توامان به عنوان موزه شهر، محل شورای اسلامی شهر، و محل ملاقات های تشریفاتی شهرداران تبریز می باشد.

برای سفر به تبریز نیازی به خرید حضوری بلیط نیست فقط کافی به مستر بلیط مراجعه نمائید و بلیط هواپیمای تبریز را به صورت آنلاین تهیه نمائید.

تاریخچه کاخ ساعت

معماری کاخ ساعت

پلان این بنا به صورت عقابی می باشد که بالاهایش را باز کرده که این ایده از ذهن معماران آلمانی بنا نشأت گرفته است. همچنین مساحتی برابر با 9600 متر مربع دارد که زیر بنای آن 6500 متر مربع می باشد. این بنا در سه طبقه احداث شده است و یک برج ساعت با ارتفاع 30.5 متر بر فراز آن نصب شده است. که هر یک ساعت یک بار زنگ آن یادآوری کننده زمان برای مردم شهر می باشد.

معماری کاخ ساعت

موزه کاخ ساعت

این موزه شامل نقشه های تاریخی تبریز قدیمی، عکس از تاسیسات جدید و آثار اصلی در تبریز و کلید طلایی تبریز است. همچنین برخی از وسایل نقلیه اولیه، تجهیزات و ماشین آلات مورد استفاده در سطح شهر مانند: ماشین های تاکسی اولیه، و آهنگ های آتش نشانی و پروژکتور فیلم اول وجود دارد. تالار بزرگ این موزه شامل مجموعه فرش های تبریز از شهرداری تبریز است.

موزه کاخ ساعت

راه های دسترسی به کاخ ساعت

این بنا در میدان ساعت تبریز، که نام خود  را از ساعت بر روی این برج به عاریت گرفته است، قرار دارد. قرار گیری آن در مرکز شهر کار رفت و آمد را برای مسافران و بازدید کنندگان آسان کرده است. خطوط بی آر تی و ایستگاه مترو  در نزدیکی این مکان شما را از استفاده از خودرو شخصی بی نیاز می کند بنابراین برای رفتن به این منطقه فقط کافی است از این وسایل کنید.

دسترسی کاخ ساعت

بازدید از کاخ ساعت

برای بازدید از این مکان در ساعات 8 صبح تا 8 شب در تابستان ها و در زمستان از 8 صبح تا 6 بعد ازظهر می توانید مراجعه کنید. هزینه پرداختی برابر با 4 هزار تومان می باشد.

برای خرید بلیط قطار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و در کم ترین زمان رزرو خود را انجام دهید. اگر برای اولین بار است که می خواهید از مستر بلیط هتل تهیه کنید، رزرو هتل تبریز شامل تخفیف می شود، کافی است تا به صفحه هتل مراجعه کرده و از کد استفاده کنید.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *