جنگل نیاتک

0 101

یکی از اشکال سفر، که روز به روز در بین مردم اهمیت پیدا می کند، گردشگری طبیعی یا طبیعت گردی به شمار می رود. در این نوع از گردشگری افراد به هدف دیدار از جاذبه های طبیعی راهی سفر می شوند و به دیدن آنها می روند. گردشگری طبیعت که با نام اکوتوریسم هم شناخته می شود، پدیده ای تازه است که فقط بخشی از گردشگری را شامل می شود و مینتی بر مسافرت هدفمند به مناطق نسبتا طبیعی برای مطالعه، لذت جویی و استفاده معنوی از مناظر، گیاهان و جانوران و هر نوع جنبه فرهنگی معاصر یا گذشته موجود در این مناطق است. طبیعت گردان اصولا گردشگرانی هستند که هنچارهای فرهنگی، اجتماعی و مذهبی کشور میزبن را رعایت می کنند. آنها عموما دارای گرایش زیست محیطی هستند و می توانند نقش مؤثری در پالایش آلودگی ها، حفاظت محیط زیست، تبلیغ و گسترش فرهنگ زیست محیطی در بین مردم داشته باشند. ایران از نظر وجود آثار تاریخی و فرهنگی در میان ده کشور اول جهان قرار دارد و از نظر جاذبه های اکوتوریسمی، تنوع اقلیمی و زیست محیطی جزء پنج کشور برتر دنیا به حساب می آید. یکی از این جاذبه های طبیعی، جنگل نیاتک نام دارد که در استان سیستان و بلوچستان و شهرستان هیرمند قرار گرفته است.

معرفی جنگل نیاتک

معرفی جنگل نیاتک

شهرستان هیرمند در شمال شرق استان سیستان و بلوچستان و از شهرستان های واقع در منطقه سیستان به شمار می رود. این شهرستان از شرق و شمال با کشور افغانستان و از جنوب و غرب به ترتیب با شهرستان های زهک و زابل همجوار است. این شهرستان دارای 2 بخش، 5 دهستان و 303 آبادی است. در این شهرستان می توانید جاذبه های طبیعی متنوعی را بیابید که یکی از آنها جنگل نیاتک نامیده می شود در بین اهالی منطقه از شهرت قابل ملاحظه ای برخوردار است. مردم محلی برای تعطیلات خود این محل را انتخاب می کنند و زمانی را به گردش و تفریح در این محوطه می گذرانند. این ناحیه از طبیعتی خاص برخوردار است و زیبایی مخصوص به خود را دارد. بهترین زمان برای دیدار از این محل فصل بهار به شمار می رود. از آنجایی که در این منطقه بارش باران کم است نگهداری و حفظ این پدیده طبیعی بسیار با اهمیت محسوب می شود. شاید با شنیدن نام جنگل تصور جنگل های شمال به ذهنتان برسد ولی باید بگوییم که این مکان شباهتی به آنچه شما از جنگل در ذهنتان است، ندارد. ولی از آنجا که پوشش گیاهی آن از دیگر بخش ها بیشتر است به آن جنگل می گویند. اگر می خواهید در مورد این پدیده طبیعی بیشتر بدانید این مطلب از مجله مستر بلیط را تا انتها دنبال کنید.

ساختار و طبعیت جنگل

ساختار و طبعیت جنگل

این محوطه مساحتی در حدود چهار هزار و دیست هکتار دارد و از پوشش گیاهی غنی برخوردار است. در این محل می توانید گونه های گیاهی متعددی مانند درختان طاق و گز را مشاهده کنید. البته علاوه بر این درختان گیاهان دیگری نیز در آن وجود دارد و این دو نوع، گونه های غالب محسوب می شوند. از میان این جنگل رودخانه فصلی نیاتک عبور می کند که صحنه ای بی مانند و دیدنی را در این مکان به وجود آورده است. در این ناحیه می توانید تپه های ماسه ای متعددی را ببنید که در کنار دیگر قسمت های طبیعی منطقه، زیستگاه مناسبی برای برخی از حیوانات به وجود آورده اند. از میان این جانوران می توان به روباه، راسو، گربه جنگلی، گراز وحشی، دراج، هوبره و چکاوک اشاره کرد. نکته ای که در مورد این جنگل اهمیت دارد، این است که این جنگل از آب سیلابی هیرمند سیراب می شود و در زمان سیلاب به زیر آب می رود. مستر بلیط این اطمینان را به شما می دهد که دیدار از این ناحیه می توانید تجربه ای متفاوت را برای شما رقم بزند.

راه های دسترسی به جنگل

راه های دسترسی به جنگل

برای اینکه از این منطقه طبیعی دیدن کنید باید به شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان سفر کنید. برای سفر به این ناحیه می توانید از اتوبوس استفاده کنید و با خرید بلیط اتوبوس خود را به این منطقه برسانید.

بازدید از جنگل نیاتک

در زمان بازدید از این ناحیه باید نکاتی را رعایت کنید که یکی از آنها حفاظت از این محل است. زمانی که به این محل رفتید به هیچ عنوان آسیبی به پوشش گیاهی منطقه نرسانید. از آلوده کردن محیط زیست آن بپرهیزید و این نکته را مد نظر داشته باشید که در این محل امکانات رفاهی چندانی وجود ندارد و باید وسایل مورد نیازتان را با خود ببرید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.