موزه بیشاپور

0 255

شهرستان کازرون، با مرکزیت شهری با همین نام، یکی از شهرستان های استان زیبای فارس به شمار می آید، که بخاطر جاذبه های گردشگر و تفریحی همه ساله میزبان جمع کثیری از مسافران است. این شهر پیشینه بلند بالایی دارد و قدمت آن به قرن چهارم و پنجم هجری بر می گردد. کازرون علاوه بر جاذبه های تاریخی مثل شهر بیشاپور، تنگ تیکاب، مجسمه شاپور اول یا جاذبه های تفریحی مانند دشت های جنوب شهر، چندین موزه در سطح شهر دارد، که موزه بیشاپور قابل توجه ترین آنهاست. از نظر فاصله طولی این موزه در ۲۰ کیلومتری کازرون و در شهر باستانی بیشاپور قرار دارد. این گنج خانه، آثار گران بهایی مثل کتیبه های سنگی، سفالینه ها، نقاشی و … از عصر ساسانی و دیگر دوره ها را در دل خود جای داده است. سنگ نبشته های دوره ساسانی این مجموعه تاریخی فرهنگی با خط پهلوی نگارش شده و در درحال حاضر به عنوان بخشی از آثار ملی كشور به ثبت رسيده اند. هم اکنون 28 موزه در استان فارس فعالیت دارند که موزه تخصصی مجموعه جهانی بيشاپور با توجه به قدمت اشیایی که نگهداری می کند، بیشتر از بقیه در کانون توجه قرار دارد و جزء اصلی ترین مراکز فرهنگی این استان بشمار می رود. یکی از ویژه ترین اشیاء باستانی این موزه، ظرف مسی مربوط به سلسله ساسانیان محسوب می شود، که برای ترمیم به تهران فرستاده شده است. این موزه با استقبال دوستداران تاریخ، آثار باستانی و امور فرهنگی مواجه شده است و بازدیدگنندگان بسیاری از سراسر ایران دارد. در صورتی که با موزه بیشاپور آشنایی ندارید، با مجله مستر بلیط همراه باشید تا اطلاعات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

تاریخچه موزه بیشاپور

تاریخچه موزه بیشاپور

تاریخ تاسیس موزه بیشاپور، کازرون به سال 1315 شمسی بر می گردد. یک باستان شناس فرانسوی به نام پروفسور گریشمن، بانی ساخت این موزه است. گذر زمان موجب شده بود که این سازه به ترمیم احتیاج پیدا کند؛ از این رو در سال 1384 از سوی سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت قرار گرفت. چندی پیش یک گروه تحقیقاتی ژاپنی از موزه بیشاپور دیدن کردن که سرپرست آنان، آقای یائوماشی استاد دانشگاه چوکو واقع در توکیو درباره آن چنین اظهار داشت: «این موزه یکی از فوق العاده ترین مجموعه های دربردارنده آثار باستانی مربوط به عصر ساسانی است که نشانه های زیادی از تاریخ و معماری آن زمان را به همگان نشان می دهد». ایشان همچنین افزودند: «هنوز قسمت زیادی از این مجموعه مورد بررسی قرار نگرفته است و امیدواریم که با پیگیری های بیشتر مسئولان مربوطه، به زودی بتوانیم شاهد رشد و شکوفایی آن باشیم». در این بنای تاریخی جذاب اشیاء زیادی نگهداری می شود. چنانچه تمایل به بازدید از آنها را دارید باید راهی شهر کازرون شوید. برای یک سفر ایمن و در عین حال کم هزینه می توانید بلیط اتوبوس کازرون را آنلاین خریدداری نمایید. در شهر بیشاپور جاذبه های زیادی برای بازدید وجود دارد، زیرا از قدمت طولانی برخوردار است. شاهپور اول ساسانی، فردی بود که دستور احداث این شهر را صادر کرد. مستندات نشان می دهد که تاریخ ساخت این شهر 200 هکتاری به سال 262 میلادی می رسد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

مساحت موزه بیشاپور، کازرون 700 مترمربع است، که قسمت های زیادی را تحت پوشش قرار می دهد. در این مجموعه کتاب‌ خانه، سالن نمایش، کارگاه مرمت و خزانه وجود دارد. آثار و اشیای واقع در آن شامل: سردیس و تندیس های گچی، ناودان سنگی، کوزه های سفالی، نقش برجسته ها و کاسه های شیشه ای بر جا مانده از عصر ساسانیان و دوران اسلامی است، که در کنار آنها جایگاه و تاریخ کشف شان نیز دیده می شود. در این گنج خانه، جام شیشه ای با ارزشی وجود دارد که در گذشته برای نگهداری اسناد کاربرد داشته است. در ادامه به چند مورد از اشیاء به نمایش گذاشته شده در این موزه اشاره می کنیم.

 • گچبری‌ های تزیینی وابسته به معماری دیواره‌ ها و تاقچه ‌های دوران ساسانی.
 • سنگ تراشه مرد ساسانی بَرسم به دست در دیواره کاخ منسوب به والرین.
 • تندیس گچی از صورت انسان در کنار گل نیلوفر آبی و صلیب شکسته.
 • سنگ گور با نبشته پهلوی ساسانی مربوط به اوایل دوره اسلامی.
 • سردیس پادشاه ساسانی، که شباهت زیادی به شاهپور یکم دارد.
 • ظرف پایه ‌دار مسی که از تل قلعه سیف آباد پیدا شده است.
 • جان پناه گچی؛ تزیینات کنگره ‌دار دیوارها.
 • درپوش کتیبه‌ دار استودان عصر ساسانی.
 • سکه های نقره ساسانی و مهرهای سنگی.
 • کوزه سفالی؛ محل نگهداری آذوقه.
 • تاج سردیس گچی دوران ساسانی.
 • و …

شرایط بازدید از موزه بیشاپور

شرایط بازدید از موزه بیشاپور

در صورتی که عازم کازرون و شهر تاریخی بیشاپور هستید، خود را برای یک سفر هیجان انگیز آماده کنید؛ زیرا در اینجا چیزهای زیادی برای دیدن و غاقلگیر شدن وجود دارد. توصیه می کنیم از همین الان برنامه سفر را بچینید و در نهایت بلیط خود را رزرو نمایید. برای خرید بلیط سایت مستر بلیط را پیشنهاد می کنیم که بهترین خدمات را در اسرع وقت در اختیار شما قرار می دهد. اگر شانس بیاورید و بلیط تورهای مسافرتی به پست تان بخورد، می توانید علاوه بر مدیریت هزینه ها، جاهای زیادی از این شهر باستانی را مورد بازدید قرار دهید. برای ورود به موزه جذاب بیشاپور باید ورودی پرداخت کنید و این جدا از ورودی خود شهر است.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، موزه بیشاپور در ۲۰ کیلومتری از شهر کازرون به سمت قائمیه قرار دارد. برای رسیدن به این منطقه می توانید از خودرو شخصی یا تاکسی استفاده کنید.

آدرس: استان فارس – شهرستان کازرون – شهر کازرون – شهر باستانی بیشاپور.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.