سد رودبار الیگودرز

0 824

طبیعت گردی شاخه ای از گردشگری است که ریشه در طبیعت و محیط های طبیعی دارد. چشم اندازهای طبیعی اعم از حیات وحش، پوشش گیاهی، لندفرم های سطح زمین، تنوع سنگ ها، آب و هوا و فرهنگ های بومی از عواملی هستند که همواره گردشگران را به سوی خود جلب می‌کنند. گردشگری طبیعی یا طبیعت گردی، واژه ای است که نخستین بار در سال 1980 وارد ادبیات گردشگریی شده است، ولی اولین تعریف جامع و معتبر از آن را انجمن بین الملل اکوتوریسم در سال 1990 ارائه داد. ای تعریف عبارت است از: «سفر مسئولانه به مناطق طبیعی به منظور حفظ محیط زیست و بهبود اوضاع اقتصادی جوامع محلی». گفتنی است که هر ساله تعداد زیادی از گردگران در نقاط مختلف دنیا برای دیدار مناظر طبیعی مسافرت می کنند تا اوقات فراغت خود را به دور از هیاهوی زندگی شهری و صنعتی در محیطی آرام سپری کنند. جاذبه های گردشگری به پنج گروه تقسیم می شوند: 1- جاذبه های طبیعی (طبیعت گردی) 2- جاذبه های فرهنگی 3- جاذبه های مذهبی 4- جاذبه های اقتصادی 5- جاذبه های ورزشی. در ایران جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها سد رودبار الیگودرز در استان لرستان به شمار می رود.

معرفی سد رودبار الیگودرز

معرفی سد رودبار الیگودرز

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان الیگودرز اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. شهرستان الیگودرز در استان لرستان قرار دارد و یکی مراکز گردشگری این استان محسوب می شود. این شهرستان در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و آب و هوای آن در زمستان ها سرد و برفی و در تابستان ها خنک و معتدل می شود. در این شهر جاذبه های طبیعی زیادی وجود دارد که یکی از آنها سد رودبار الیگودرز به شمار می رود. سد رودبار لرستان بر روی رودخانه رودبار (از سرشاخه‌های شرقی حوزه آبگیر رودخانه دز) و در فاصله حدود ۱۰۰ کیلومتری جنوب شهرستان الیگودرز در استان لرستان واقع گردیده ‌است. سر شاخه‌های اصلی این رودخانه شامل رودخانه‌های قُلیان (که خود از سرشاخه‌های دره دزدان، دائی و دره لکو تشکیل شده‌است)، رودخانه کاکلستان و رودخانه وهرگان هستند. این رودخانه در مسیر خود یک رشته ارتفاعات U شکل و به‌ طول ۳۸ کیلومتر را دور می زند و به رودخانه الکن تغییر نام پیدا می‌کند. این سد به چند دلیل احداث شده است که شامل تولید ۹۸۶ گیگاوات ساعت در سال انرژی برق‌آبی به منظور کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، کاهش هزینه استهلاک نیروگاه‌های حرارتی، اشتغال‌زایی در منطقه در حین اجرای طرح و در دوران بهره‌برداری و ایجاد محیط تفریحی و توریستی برای گردشگران داخلی می شود.

ساختار و طبیعت اطراف سد رودبار

ساختار و طبیعت اطراف سد رودبار

گرداگرد دریاچه سد را کوه های سر به فلک کشیده احاطه کرده اند و زیبایی خاصی به این محط بخشیده اند همچنین در این محل می توانید شاهد طبیعتی  منحصر به فرد باشید. در فصل بهار و در ماه اردیبهشت طبیعت این منطقه بسیار حیرت انگیز است و چشم اندازی خارق العاده را در پیش چشم مسافران به نمایش می گذارد. درختان بلوط و گلهای لاله واژگون به وفور در مسیر و در نزدیکی نیروگاه مشاهده می شوند. علاوه بر این ها در نزدیکی این سد می توانید جاذبه های گردشگری متعددی مثل آبشار آب سفید و … را بیابید. اگر دوست دارید زمانی به این منطقه سفر کنید بهتر است بلیط سفرتان را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این محل برسانید.

راه های دسترسی به سد رودبار

راه های دسترسی به سد رودبار

برای اینکه از ای محل دیدن کنید بهتر است بلیط اتوبوس الیگودرز را به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این منطقه برسانید. پس از اینکه به این شهر رسیدید می توانید با کمک وسایل نقلیه عمومی به سمت روستایی که در نزدیکی سد قرار دارد و بروید و از آنجا با طی مسیری به سد می رسید. اگر هم با خودرو شخصی به سفر می روید بهتر است از طریق جاده سد و آبشار به این منطقه سفر کنید.

بازدید از سد رودبار الیگودرز

برای دیدار از این سد نیازی به پرداخت هزینه نیست و به صورت رایگان می توانید از آن دیدن کنید. بهترین زمان برای رفتن به این سد، فصل بهار و ماه اردیبهشت به شمار می رود که طبیعت آن رد بهترین و زیبا ترین حالت خود قرار دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.