گردشگری شکل های مختلفی دارد که یکی از آنها ژئوتوریسم نام دارد. ژئوتوریسم در برگیرنده روندها و نیرو های طبیعی و فرهنگی مکان جغرافیایی است. تنوع جغرافیایی و میراث فرهنگی، پایه و اساس ایجاد ژئوتوریسم است و بهترین راه حل توسعه مناطق مختلف به شمار می رود. ژئوتوریسم از ترکیب واژه های ژئو (زمین) و توریسم (گردشگری) پدید آمده است و به توریسمی گفته می شود که دارای جاذبه های زمین شناسی و ژئومورفولوژیکی است و هویت جغرافیایی یک مکان را حفظ می کند، که شامل میراث فرهنگی و زیباشناسی مکان جغرافیایی نیز است. ژئوتوریسم راهکاری نوین برای تبیین و تشریح علوم زمین و شناخت سرمایه های طبیعی هر منطقه است، که علاوه بر ایفای نقش آموزشی، علمی سبب توسعه گردشگری منطقه، و راهبرد هایی را برای توسعه پایدار در مناطق ژئوتوریسمی ارائه می نماید. ایران مناطق زیادی دارد که برای این نوع از گردشگری بسیار مناسب و همچنین مورد علاقه افراد بسیاری هستند و یکی از این مکان ها که در شهرستان الیگودرز استان لرستان قرار دارد، کوه تمندر به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم تا در صورت تمایل به آنجا سفری داشته باشید و از زیبایی های آن بهره مند شوید.

معرفی کوه تمندر

معرفی کوه تمندر

شهرستان الیگودرز یکی از شهرستان های استان لرستان به حساب می آید که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و زیباترین پدیده های طبیعی استان در آن نهفته اند. این شهرستان دارای آب و هوایی بسیار مناسب در فصل تابستان است ولی زمستان هایی بسیار سرد و برفی دارد. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های طبیعی متعددی باشید که برخی از آنها عبارتند از طبیعت قالی کوه، رودخانه مور زری در بخش زلقی، غار تمندر، جنگل های بلوط و گردو و سرچشمه دورک، گایکان، دره دورک، دشت لاله‌های واژگون در روستای دالانی، دره دایی، دره حیدر، کیگوران. یکی از دیگر جاذبه های این منطقه کوه تمندر به شمار می رود که دارای زیبایی دلچسب و چشم نوازی است. رشته کوه تمندر در نواحی بربرود و زلقی شهرستان الیگودرز واقع شده و دارای ۴ رشته شمالی جنوبی خاوری و مرکزی است رشته شمالی ۲ قله ازنا ودره سر را در بر می‌گیرد که به ترتیب ۳۲۰۰ و ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند. در اطراف این رشته کوه طبیعتی بی نظیر در بر می گیرد که باعث می شود که سالانه افراد زیادی برای تفریح و گشت و گذار این منطقه را انتخاب کنند. کوهستان تمندر یکی از بزرگترین شکارگاه‌ های شهرستان الیگودرز محسوب می شود، که امروزه به دلیل عدم توجه و حفاظت و شکار بی رویه تقریبا خالی از هرگونه حیوان وحشی شده است.

ساختار و بخش های مختلف کوه

ساختار و بخش های مختلف کوه

رشته مرکزی کوه تمندر دارای ۶ قله به نام‌ های قله مرکزی تمندر، هما، قله شمالی، خاوری و جنوبی تمندر و قله جنوبی دره سر است، که همه آنها بیش از ۳۵۰۰ متر ارتفاع دارند. قله مرکزی تمندر ۳۹۰۰ متر ارتفاع دارد. رشته شمالی تمندر، ۲ قله فرسش و قله جنوبی را شامل می‌شود و رشته جنوبی تمندر نیز شامل یک خط الرأس ۱۵ کیلومتری است که در انتهای غربی آن قله مخروبه قدیمی به نام قلعه دختر دیده می شود. سراب غار تمندر نیز که در دل این کوه قرار دارد و از ضلع شمالی آن بیرون می آید و جزء جاذبه های طبیعی منطقه به شمار می رود. این سراب چشمه ای است که با آب فراوان از دل کوه بیرون می آید هرچند اخیرا غار بسته شده است و از آب آن برای پرورش ماهی استفاده می شود. سراب پر آب دیگری در دل کوه تمندر است که از ضلع جنوبی آن بیرون می آید.

راه های دسترسی به کوه

راه های دسترسی به کوه

برای رسیدن به این رشته و دیدار از زیبایی های آن باید راهی شهرستان الیگودرز شوید که با خرید بلیط اتوبوس الیگودرز این کار امکان پذیر است. پس از رسیدن به شهر الیگودرز راهی این ناحیه شوید.

بازدید از کوه تمندر

گشت و گذار در این ناحیه رایگان است ولی به یاد داشته باشید امکانات رفاهی خاصی در آنجا وجود ندارد بنابراین کلیه وسایلی که نیاز دارید را با خود ببرید. در ضمن اگر توانایی بالا رفتن از کوه را ندارید به هیچ عنوان اقدام به این کار نکنید و به تنهای نیز تلاشی برای بالا رفتن نداشته باشید. مستر بلیط پیشهاد می کند در فصل تابستان و بهار سفر خود به این ناحیه را انجام دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *