امروزه سفر کردن نه تنها فعالیتی برای پر کردن اوقات فراغت به شمار می رود بلکه به یک نیاز تبدیل شده است و این موضوع از زندگی شهری و شلوغی و هیاهوی آن سرچشمه می گیرد. بسیاری از افراد زمان انتخاب مقصد، به دنبال جایی هستند که طبیعت زیبایی داشته باشد و روستا گزینه بسیار خوبی برای این موضوع به حساب می آیند. همین مسئله باعث به وجود آمدن نوعی از سفر و گردشگری شده است که با نام گردشگری روستایی شناخته می شود. گردشگری روستایی، عبارت است از همۀ فعالیت های گردشگری در محیط روستایی، با توجه به فرهنگ و بافت سنتی روستا، هنر و صنایع روستایی و آداب و رسوم سنتی است که می توان با برنامه ریزی اصولی و مناسب، شناسایی مزیت ها و محدودیت های آن در توسعه مناطق روستایی نقش مؤثری ایفا کرد. امروزه مقصد های روستایی به عنوان یکی از مکان های گردشگر ی ویژه برای شهروندان به شمار می روند و بر اساس الگوی گردشگری آخر هفته و طبیعت گردی مورد توجه واقع شده اند. ایران را می توان یکی از کشورهایی دانست که در آن روستاهای زیادی وجود دارد که یکی از آنها روستای کیگوران در استان لرستان و شهرستان الیگودرز محسوب می شود و سالانه افراد زیادی برای گردش و تفریح به این روستا می روند.

معرفی روستای کیگوران

معرفی روستای کیگوران

استان لرستان که یکی از استان های غربی ایران به شمار می رود دارای شهرستان های زیادی است که یکی از آنها شهرستان الیگودرز محسوب می شود. مرکز این شهرستان، شهر الیگودرز است که از طریق محور شمالی با شهرهای خمین، محلات، اراک و از طریق محور جنوبی با شهرهای دزفول و فریدون‌شهر و کوهرنگ، از طریق محور شرقی با شهرهای داران، گلپایگان و خوانسار و از طریق محور غرب و شمال غربی نیز با شهرهای ازنا، دورود، شازند، بروجرد و خرم‌آباد ارتباط دارد. این شهرستان در ناحیه ای کوهستانی قرار گرفته و همین موضوع باعث شده است که آب و هوایی سرد و خنک داشته باشد. وجود آب و هوای مناسب سبب وجود جاذبه های طبیعی فراوان در این شهرستان شده است که یکی از آنها روستای کیگوران به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری اطلاعاتی را در اختیارتان قرار خواهیم داد. این روستا در 75 کیلومتری شهر الیگودرز قرار دارد و دارای آب و هوایی بسیار مناسب و طبیعتی خاص است. طبیعت حیرت انگیز به همراه آب و هوای بسیار مناسب آن باعث شده است که این روستا مقصد بسیاری از مسافران در فصل بهار و تابستان باشد.

ساختار و طبیعت روستا

ساختار و طبیعت روستا

گرداگرد روستا را کوه های بلند احاطه کرده اند و در داخل و اطراف روستا می توانید شاهد درختان سر به فلک کشیده و بسیار سرسبز باشید. این دو المان طبیعی در کنار هم صحنه ای را ایجاد کرده اند مسافران از دیدن آنها سیر نمی شوند. در نزدیکی روستا منطقه ای بسیار سرسبز وجود دارد که با نام منطقه کیگوران شناخته می شود. این منطقه که پوشیده از جنگل است چندین سراب پر آب و چند آبشار دارد که هر یک به تنهایی مسافران زیادی را به سمت خود جذب می کنند. وجود بیشه‎زاران و درختان جنگلی وحشی، چشمه‎ساران فراوان و پرآب، استخرهای پرورش ماهی قزل‎آلا، بافت سنتی و عشایری روستا، ویژگی ‎های آب و هوایی خاص و بکر بودن منطقه، رودخانه پرآب و خروشان درون بافت روستا از دیگر جاذبه های گردشگری این روستا به شمار می روند. مستر بلیط به شما پیشنهاد می کند در صورت سفر به الیگودرز این منطقه را به هیچ عنوان از دست ندهید و حتما زمانی را برای دیدن زیبایی های آن اختصاص دهید.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه از این مکان دیدن کنید باید در ابتدا راهی شهرستان الیگودرز شوید و برای رفتن به الیگودرز بهترین وسیله نقلیه اتوبوس محسوب می شود. شما می توانید با خرید بلیط اتوبوس الیگودرز سفر خود به این شهر را آغاز کنید. پس از اینکه به این شهر رسیدید می توانید از وسایل نقلیه عمومی موجود در شهر کمک بگیرید و خود را به این محل برسانید.

بازدید از روستای کیگوران

برای دیدار از این روستا نیازی نیست هزینه بپردازید و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. بهترین زمان برای سفر به روستا، فصل بهار و تابستان محسوب می شود که طبیعتی بسیار سرسبز دارد هر چند فصل های دیگر آن نیز زیبایی های مخصوص به خود را دارد.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *