امروز می خواهیم درباره یکی از رمزآلود ترین و ترسناک ترین منطقه ایران که کویر ریگ جن نام دارد صحبت کنیم. اگر شما هم عاشق ماجراجویی در دل این کویر مرموز هستید در ادامه همراه مستر بلیط باشید تا با این منطقه شگفت انگیز آشنا شوید.

تاریخچه کویر ریگ جن

کویر ریگ جن وسعتی به میزان ۳ هزار و ۸۰۰ کیلومتر مربع دارد، و در غرب دشت کویر واقع شده است. این کویر در هیچ زمانی مورد علاقه کاروان ها نبوده است زیرا فاقد هرگونه منبع آب یا چاه آب بود. با این وجود باز هم گردشگران ماجراجو علاقه مند به این کویر پر رمز و راز بوده و محققان بسیاری را به خود جذب کرده است. ریگ جن از مناطق ترسناک و شگفت انگیز ایران محسوب می شود که به اعتقاد مردم محلی این منطقه سرزمین نفرین شده نام دارد. بومیان محلی این منطقه می گویند که در آنجا شیاطین و ارواح پلید حضور دارند و هر شخصی که به ریگ جن سفر کند در آنجا ناپدید می شود.

به خاطر همین مسئله این منطقه به مثلث برمودای ایران نام گرفته است. سال ها پیش اتفاقی در این کویر مرموز رخ داد که دیگر کسی جرات نمی کرد به این منطقه سفر کند. تا اینکه کویر شناس مقیم آمریکا به نام علی پارسا با کمک آقای میرانزاده رئیس وقت پارک ملی کویر توانست به وسیله یک هواپیما به این کویر سفر کرده و این طلسم را بشکند. پس از اینکه یک سال از این سفر گذشت پارسا با ماشین به این کویر سفر کرد و در نهایت باعث شد که به همه ثابت شود این منطقه فاقد روح سرگردان یا ارواح شیطانی است و گردشگران تنها با استفاده از تجهیزاتی کامل و راهنمایان گردشگری قادر خواهند بود از دیدن این کویر شگفت انگیز لذت ببرند.

نقشه و معرفی بخشهای مختلف آن

نقشه و معرفی بخشهای مختلف آن

مطابق با مختصات جغرافیایی این منطقه در غرب و جنوب غربی دشت کویر واقع شده و از بخش شمالی به جنوب شرق گرمسار و جنوب سمنان، از شرق به محور ارتباطی جندق- معلمان، در غرب محدود به پارک ملی کویر و از  قسمت جنوبی به چوپانان و شمال انارک منتهی می‌ شود. توجه داشته باشید که تپه‌ های شنی فراوانی در کویر ریگ جن وجود دارد که به خاطر وزش شدید باد به صورت مداوم جابه‌جا شده که باعث شده است در قسمت هایی شیب تند به وجود آمده و در بخش‌ هایی شیب ملایم وجود داشته باشد. باید گفت که عبور با وسایل نقلیه در بخش‌ هایی از کویر ریگ جن کاملاً غیر ممکن است.

از نمونه بخش های بسیار مهیج این کویر  باتلاق هایی به شمار می رود که بسیاری را در خود فرو برده است. در حقیقت این کویر بسیاری از اتفاقات هیجان انگیزی که تاکنون رخ داده و تبدیل به محل دفن موجودات زنده فراوانی شده است. نکته بعدی که باید بسیار به آن توجه داشته باشید این است که اگر قصد سفر به این کویر را دارید لازم است که حتما با فردی آگاه همراه شوید و به هیچ عنوان به تنهایی به آنجا سفر نکنید. بد نیست بدانید که قسمت جنوبی این کویر نسبت به بخش شمالی آن باتلاقی تر می باشد پس بهتر است که از مسیر شمالی حرکت کنید. اگر تمایل دارید که با این کویر هیجان انگیز بیشتر آشنا شوید مجله مستر بلیط می تواند شما را در این زمینه راهنمایی کند.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از این کویر رمزآلود در همه وقت امکان پذیر است و با وجود همه این اتفاقات کوچک و بزرگی که ممکن است در این کویر برایتان اتفاق افتد اما نمی‌ توان از آسمان پرستاره و بسیار زیبای این کویر که چشم را به خود خیره می‌ کند غافل شد.  اگر تا کنون شما هم شیفته  کویر ریگ جن شده اید تنها کافیست با خرید بلیط اتوبوس تهران گرمسار به این کویر هیجان انگیز سفر کنید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

جهت دسترسی به کویر ریگ‌ جن ابتدا لازم است به شهرستان گرمسار و پارک ملی دشت رفته و از آنجا خودتان را به جاده سنگ فرش ملک‌ آباد برسانید و به سمت کویر حرکت کنید. پیشنهاد ویژه ما این است که اگر به ماجراجویی و ترس و دلهره علاقه مند هستید می توانید با جیپ های سبک به آنجا سفر کنید و کاملاً مجهز باشید زیرا ممکن است خطرات زیادی را تجربه کنید. بنابراین حتماً غذا، آب و وسایل کامل را تا ۲۰ روز به همراه داشته باشید و حتماً در سفر به این کویر خطرناک از نقشه غافل نشوید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *