گیلان یکی از استان های کشور است، که در آن شهرستان های زیادی با قدمت تاریخی و مقصد اصلی برای گردشگری وجود دارد. از آنجایی که شمال کشورمان از طبیعتی متفاوت با دیگر بخش های ایران برخوردار است، افراد زیادی این بخش را برای تفریح انتخاب می کنند. یکی از مسائلی که در سفر به شمال ایران وجود دارد این است که بیشتر مردم اطلاعی از گذشته و تاریخ بی نظیر این مناطق ندارد و در سفرهایشان تنها به گردش در طبیعت بسنده می کنند. ولی باید این موضوع را خاطر نشان شویم که آثار تاریخی زیادی در شمال ایران نهفته است و چه خوب می شود اگر در زمان سفر به آنجا به دیدن این آثار نیز برویم. شهرستان سیاهکل که در استان گیلان قرار دارد یکی از شهرستان های تاریخی این خطه است آثار تاریخی متنوعی در آن قرار دارد که در این بخش از مجله مستر بلیط به تشریح یکی از این آثار تاریخی یعنی تی تی کاروانسرا می پردازیم. مطمئناً بسیاری از افراد حتی نام این کاروانسرا را نشنیده اند و اطلاعاتی در مورد آن ندارند؛ اگر شما هم از این دست از افراد هستید بهتر است به ادامه این مطلب مراجعه کنید تا بیشتر با این اثر تاریخی آشنا شوید.

معرفی تی تی کاروانسرا

معرفی تی تی کاروانسرا

پیشینه ساخت کاروانسرا ها در ایران به دوره هخامنشیان مربوط می شود. با توجه به وسعت ایران زمین در ادوار مختلف تاریخ، نیاز به راه های مناسب و امن پیوسته وجود داشته و یکی از مشکلات حاکمان و صاحبان قدرت، حفظ امنیت و نگهداری این راه ها بوده است؛ چه از جهت بازرگانی و چه از لحاظ حفظ قدرت حکمرانی کشور و حفظ مرز و بوم کشور. یکی از کاروانسراهایی که از گذشته در ایران به جای مانده است تی تی کاروانسرا نام دارد. این کاروانسرا در شهرستان سیاهکل استان گیلان قرار دارد و دقیقاً در 10 كیلومتری مسیر سیاهكل به دیلمان در سمت راست رودخانه ی شمرود و محل تلاقی آب شمرود و باباكوه واقع شده است. این مسیر زمانی یکی از مسیر های پر تردد به شمار می رفت و مسیر تجاری و ارتباطی شرق گیلان به بخش مركزی ایران بود. تی تی در زبان گیلکی یعنی شکوفه و به علت اینکه در این مسیر شکوفه های فروانی وجود داشت این کاروانسرا را تی تی نام گذاری کرده اند. قدمت این بنا به حدود 500 تا 600 سال پیش باز می گردد و تا همین پنجاه سال پیش یعنی تا زمانی كه راه های ارتباطی فعلی ساخته نشده بودند و وسائل حمل نقل اسب و قاطر جای خود را به وسایل موتوری و ماشین نداده بودند از آن استفاده می شد. کاروانسرای تی تی، واقع در سیاهکل گیلان، یکی از دو کاروانسرای خشتی به جامانده گیلان و از بناهای منسوب به حکومت محلی سادات آل کیا  است. این اثر در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

معماری تی تی

معماری تی تی

این کاروانسرا، از نوع کاروانسرا های دو ایوانی به شمار می رود که در بیرون از شهر بنا نهاده شده و دارای حیاط مرکزی است که دیگر بخش ها دور تا دور حیاط قرار دارند. پلان این بنا به صورت مربعی و با ابعاد 34 متر است و دروازه ورودی در قسمت شمالی قرار دارد که زمان ورود به یک هشتی می رسیم و با عبور از هشتی به حیاط وارد می شویم. در دو طرف هشتی دو اتاق مربع شکل با مساحت 17 متر مربع وجود دارد. در وسط حیاط حوض کوچکی دیده می شود و در چهار گوشه آن اتاق های مربع شكلی به مساحت 14 متر مربع كه محل استراحت كاروانیان و حفاظت آنان از راهزنان و حیوانات وحشی بوده است. در قسمت جنوبی بنا می توانید شاهد یک ایوان بزرگ  باشید، که احتمالا به عنوان شبستان مورد استفاده بود است. اتاق هایی که در چهار گوشه قرار دارند همگی دارایی طاق های جناغی هستند. از ویژگی های این بنا قرینه بودن کلیه بخش های آن است.

یکی از روش های سفر به سیاهکل استفاده از اتوبوس است، بلیط اتوبوس سیاهکل را نیز می توانید از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید.

راه های دسترسی به کاروانسرا

راه های دسترسی به کاروانسرا

اگر می خواهید از این بنای خاص دیدن کنید باید به شهرستان سیاهکل بروید و از آنجا خود را ده کیلومتری سیاهکل در جاده سیاهکل به دیلمان برسانید.

بازدید از تی تی کاروانسرا

دیدار این بنا رایگان است و نیازی نیست هزینه ای بابت دیدن از آن پرداخت کنید. از آنجایی که این کاروانسرا در دل طبعت قرار دارد می توانید زمانی را به گردش در این مکان بپردازید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *