کوه اژدها

0 477

گرمسار یکی از توابع استان سمنان است که سالانه گردشگران بسیاری برای بازدید از جاذبه هایش به آن سفر می کنند. جاذبه های طبیعی این شهر چندان زیاد نیست و اکثرشان شامل جاذبه های قدمتی و مذهبی می شوند اما با این حال به برخی از آن ها به قدری شهرت دارند که هر گردشگری آرزوی دیدن شان را از نزدیک دارد. یکی از این جاذبه های طبیعی که شهرت اش زبان زد کل ایران و جهان شده، کوه اژدها است. قطعا اگر این اولین باری باشد که نام این جاذبه را به گوش می شنوید، دل تان می خواهد تا پایان این مطلب با مجله مستر بلیط همراه باشید تا شما را با این مکان دیدنی بیشتر آشنا کنیم.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

کوه اژدها یکی از معروف ترین کوه های کشورمان است که در مورد آن داستان ها و افسانه های بسیاری ساخته اند این کوه 1265 متر ازتفاع دارد. یکی از دلایل محبوبیت این جاذبه، زیبایی منحصر به فرد و شکل عجیب و غریبی است که دارد. در واقع کوه اژدها شبیه به هیچ یک از کوه هایی که تا به حال دیده اید نیست. باستان شناسان این جاذبه را به عنوان یک پدیده بسیار نادر و کم یاب زمین شناسی در کشورمان است می دانند! این کوه همانطور که در تصویر مشاهده می کنید دارای چین خوردگی هایی غیر عادی است. برای سفر به گرمسار می توانید بلیط قطار گرمسار را تهیه کنید و به آنجا بروید.

شکل ظاهری و جنس کوه اژدها

شکل ظاهری و جنس کوه اژدها

همانطور که گفتیم چیزی که باعث تمایز این کوه با تمامی کوه ها از لحاظ معروفیت اش شده، ظاهر آن است. سراسر کوه اژدها را نوارهایی با رنگ قرمز مایل به سرخ و قهوه ای و در گوشه هایی سفید پوشانده شده است. این نوارها مانند موج هستند. از لحاظ باستان شناسی و تحقیقاتی که بر روی شان انجام شده، مشخص شده است که این نوارهای رنگی در واقع لایه های خاک هستند که هر یک از آن ها عنصری دارند، که شکلی نا منظم و رنگی را پدید آورده اند. این کوه ساختاری از جنس ماسه، سنگ  و همچنین شیل و سنگ جوش دارد. اما مسئله اصلی که شاید سوال مهمی را در ذهن شما به وجود آورده این است که چرا شکل ظاهری کوه اژدها کمی عجیب و غریب به نظر می رسد؟ علت اش این است که نیروهای زمینی از هر طرف به آن فشار وارد کرده اند و همین موجب چین دار شدنش شده و جالب است بدانید که این پدیده نادر در علم زمین شناسی با نام «چین مرکب» شهرت دارد.

علت نامگذاری و وجه تسمیه و افسانه ها

موضوع بعدی که ممکن است به شدت ذهن شما را درگیر کرده باشد نام کوه اژدهاست! در مورد نام این کوه داستان ها و روایت های بسیاری وجود دارد. برخی از این داستان ها به قدری افسانه ای و غیر قابل باور هستند که شاید با شنیدن شان بخندید! اگر از مردم بومی آن منطقه بپرسید به شما می گویند که علت نامگذاری اش این است که دور تا دور کوه را نوار های سرخ و قهوه ای پوشش داده که این رنگ شبیه به رنگ بدن اژدها هاست. روایت دیگری هم وجود دارد که هیچ پایه و اساس تاریخی ندارد و در هیچ کتاب و اثر تاریخی هم ذکر نشده است. اما می گویند که یکی از قهرمانان ایرانی یعنی رستم به همراه اسبش رخش با یک اژدهای بسیار بزرگ به نبرد پرداخته و موفق شده آن را نابود کند. جالب است بدانید که بر روی قسمتی از کوه یک نقش وجود دارد که شبیه پرتاب جسد اژدهاست.

البته در یک موضوع علمی هم علت نامگذاری کوه اژدها اینگونه بیان می شود که این کوه از هر سمت به بخشی منتهی می شود برای مثال از ضلع شرقی به گسلی به نام «گسل اژدها» منتهی شده و از ضلع غربی در مجاورت دره ای به نام «شغال دره» قرار دارد. گسلی که در ضلع شرقی قرار دارد موجب شده است تا دو توده به وجود بیاید و گسلی که در گرمسار ایجاد شده هم بیشتر مناطق را تحت تاثیر قرار داده است و تقریبا از پایین کوه رد می شود. همه این ها سبب شده است تا چین خوردگی های موجود بر روی کوه شبیه به یک اژدها باشد. به طور کلی تمامی این چین خوردگی ها سبب شده اند تا شکل ظاهری کوه بسیار متفاوت و منحصر به فرد تر به نظر برسد و ارزش این پدیده زمین شناسی طبیعی را بیشتر کند. جالب است بدانید که این چین ها در گذشته به حالت افقی بوده اند اما آنقدر فشار از سوی زمین زیاد می شود که اکنون به حالت چین مرکب دیده می شوند. هر رنگی که بر روی این کوه وجود دارد از لحاظ علمی نشان از ترکیب چند کانی مختلف و همچنین آهن است.

چه زمانی برای بازدید از کوه اژدها مناسب است؟

چه زمانی برای بازدید از کوه اژدها مناسب است؟

اگر به دنبال یک فصل مناسب برای سفر به گرمسار و بازدید از این پدیده طبیعی هستید، پیشنهاد می کنیم که فصل بهار را انتخاب کنید. همانطور که می دانید این شهر، جزء شهرهای گرمسیر و کویری به شمار می رود و سفر به آن در فصل هایی مانند تابستان، ممکن است چندان برای تان خوشایند نباید. اما در فصل بهار هوا تقریبا معتدل است و راحت تر می توانید به کوه اژدها سر بزنید.

آیا می توانیم در کوه اژدها، کوهنوردی کنیم؟

بدون شک اگر اهل فعالیت های ورزشی و خصوصا طبیعت نوردی باشید، بعد از دیدن این کوه نمی توانید یک جا بمانید و دوست دارید از نمای نزدیک تری این کوه چین خورده و سرخ و سفید را تماشا کنید. پس خبر خوب برای شما این است که بله می توانید در کوه اژدها کوهنوری هم داشته باشید. اما کوهنوردی در این منطقه شرایط مخصوص به خودش را دارد. برای مثال باید به گونه ای برنامه ریزی کنید که پیش از اینکه خورشید طلوع کند به بالای کوه رسیده باشید تا بتوانید طلوع آفتاب را هم تماشا کنید. اگر به عکاسی از طبیعت علاقه دارید، حتما دوربین عکاسی خود را به همراه داشته باشید. چراکه هم از نزدیک و هم از دور چین های کوه در عکس مشخص و واضح هستند و نمای زیبایی به عکس های تان می بخشند. توصیه دیگرمان به شما عزیزان این است که حتما با تجهیزات و لوازم مخصوص به کوه پیمایی به بالای کوه اژدها بروید و اگر چنان تجربه این کار را ندارید، حتما با افراد با تجربه این کار را انجام دهید. علاوه بر آن اگر در دوچرخه سواری در مسیرهای کوهستانی و کویری حرفه ای هستید، می توانید این کار را در منطقه کوه اژدها انجام دهید. بازدید از کوه اژدها برای آن دسته از افرادی که همیشه عاشق ماجراجویی و هیجان هستند، گزینه ای عالی به شمار می رود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از کوه اژدهای گرمسار هیچگونه شرایط خاصی وجود ندارد و این یعنی شما می توانید در هر ساعتی و هر زمانی به این منطقه سفر کنید و حتی می توانید چند روزی را در دل طبیعت و در دامنه کوه بمانید و کمپ بزنید. اما اگر قصد کوهنوردی دارید، باید حتما این کار را صبح زود انجام دهید تا به تاریکی شب بر نخورید. از طرفی اکر قصد کمپ زدن و سپری کردن اوقاتی در این منطقه را دارید، باید بدانید که اطراف این مکان هیچ امکانات خاصی وجود ندارد.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

راحت ترین راه برای دسترسی به کوه اژدها داشتن خودروی شخصی و همچنین راحت ترین مسیر برای رفتن به این منطقه از جاده تهران به مشهد است. برای پیدا کردن این مسیر باید به کیلومتر 94 جاده تهران مشهد بروید و سپس خودتان را به 11 کیلومتری گرمسار برسانید و پس از اینکه شهرکی با نام «شهرک صنعتی» را رد کردید، به سمت چپ جاده بپیچید از آن ها می توانید کوه های سر به فلک کشیده اژدها را حتی از دور هم تماشا کنید.

آدرس: استان سمنان، شهرستان گرمسار، کوه اژدها.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.