گردشگری یکی از جذاب ترین فعالیت هایی به شمار می رود که بشر در همه دوران ها به آن مشغول بوده است. این فعالیت انواع مختلفی دارد که یکی از آنها گردشگری مذهبی به شمار می رود که افراد در آن از جاذبه های مذهبی منطقه ای دیدن می کنند و یکی از این جاذبه ها مساجد به شمار می روند. مسجد خالص ترین، آرمانی ترین و محتواگرایانه ترین موضوع معماری است که در بطن شکل گیری عناصر اصلی تشکیل دهندۀ آن، اصالت بخشیدن به موضوع، مفاهیم و پایه های معنایی مندرج در اصول و ایده های اسلامی امری ضروری و اساسی تلقی می شود. خاستگاه هنر و معماری اسلامی با ساخت مسجد آغاز شده است و توجه به این مقوله می تواند تحول شگرفی در ترویج معماری اسلامی ایجاد کند. مساجد يكی از عناصر مهم و تأثير گذار در شهرهای اسلامی است که در طول تاريخ شكل گيری شهرهای اسلامی مساجد همواره به عنوان فضاهای عمومی مهم و مردمی دارای عملكردهای متعدد اجتماعی، اقتصادی، سياسی و كالبدی بوده و در زندگی مردم نقش محوری داشته اند. در ايران نيز مساجد از ديرباز نقش مهمی در زمينه های اجتماعی، اقتصادی، سياسی و كالبدی ايفاء نموده اند. مساجد بسیاری از گذشته ها در این کشور به جای مانده است که یکی از آنها مسجد غیاث شهرستان بندر لنگه استان هرمزگان به شمار می رود.

معرفی مسجد غیاث

معرفی مسجد غیاث

بندر لنگه یکی از شهرهای استان هرمزگان به شمار می رود که در  مجاورت خلیج فارس قرار دارد و مرکز شهرستان بندرلنگه و یکی از بنادر مهم در جنوب ایران محسوب می شود. ندرلنگه به دلیل موقعیت مخصوص جغرافیایی که دارد، از گذشته‌ های دور به ‌عنوان یک ایستگاه ترانزیتی بار و مسافر فعالیت می‌کرده و در کتاب‌ های متعدد که توسط منابع انگلیسی، هلندی و عربی دربارهٔ بنادر خلیج فارس چاپ شده به فعالیت‌ ها و موقعیت بندرلنگه اشاره شده ‌است. همین اهمیت و ارزشی که در گذشته این بندر داشته باعث شده است در این شهر آثار تاریخی فراوانی یافت شود که یکی از این آثار تاریخی مذهبی مسجد غیاث به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این اثر تاریخی اطلاعات جامعی را در اختیار شما قرار می دهیم. این مسجد در وسط محلهٔ «البلوکیه» واقع شده و بنیانگذار آن شخصی به نام حاجی غیاث بوده‌ است. ساخت این مسجد در قرت سیزدهم هجری پایان یافته و پس از آن چندین بار مورد مرمت قرار گرفته است.

ساختار و معماری بنای مسجد

این مسجد دارای معماری زیبایی است و با دیگر مساجد ایرانی تفاوت دارد. این مسجد دارای شبستانی زمستانی است که در آن می توانید تزئینات منحصر به فردی را مشاهده کنید. ساخت مسجد به گونه ای است که چشم هر بیننده ای را به خود جلب می کند و افراد از دیدن آن سیر نمی شوند. این مسجد به رنگ سفید و کرم ساخته شده است و گنبدی به همین رنگ ها نیز پوشش دهنده سقف آن است. مناری زیبا به رنگ آبی و سفید نیز در این مسجد به چشم می خورد که شاید بتوان گفت مهم ترین ویژگی آن محسوب می شود. ساختمان اصلی با چندین پله به محوطه اطراف متصل می شود و بالاتر از سطح زمین قرار دارد. گچ بری های ستون های مسجد یکی دیگر از ویژگی های آن محسوب می شوند.

راه های دسترسی به مسجد

راه های دسترسی به مسجد

برای اینکه اینکه بتوانید از نزدیک این بنا را ببنید باید به شهرستان بندرلنگه سفر کنید و برای اینکار می توانید اقدام به خرید بلیط اتوبوس بندر لنگه به صورت آنلاین کنید. پس از رسیدن به این شهر باید به محله البلوکیه آن بروید تا بتوانید از مسجد دیدن کنید. برای رفتن به آنجا نیز می توانید از وسایل نقلیه عمومی موجود در شهر استفاده کنید. از آنجایی که مسجد در داخل شهر قرار دارد دسترسی به آن به راحتی انجام می گیرد.

بازدید از مسجد غیاث

برای دیدار از مسجد نیازی نیست هزینه بپردازید و در هر زمانی که بخواهید می توانید به آنجا بروید. از آنجایی که شهرهای جنوبی ایران بسیار گرم هستند بهتر است در فصل زمستان برای سفر به آنجا بروید تا از گرمای هوای محفوظ بمانید. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است در صورت سفر به این ناحیه این اثر تاریخی را در لیست بازدید های خود قرار دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *