مسجد افغان

0 170

در حال حاضر جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که یکی از آنها مساجد قدیمی و به جای مانده از گذشته هستند. یکی از نهادهایی که سابقه طولانی در حیات اجتماعی جامعه ایران دارد و پیوندهای عمیق مردم با آن همواره وجود داشته، مسجد است. اگر چه در نگاه اول تصور می شود مسجد، محل برگزاری مراسم عبادی به صورت داوطلبانه است، توجه به کارکردهای گوناگون آن در تاریخ اسلام از هنگام تأسیس اولین مسجد توسط نبی مکرم اسلام تاکنون، بیان کننده این واقعیت است که درون این ساختار به ظاهر صرفا مذهبی، کارکرد های متفاوتی تاکنون به ظهور رسیده است و افراد جامعه از پرتو آنها بهره مند شده اند و نیازهای جامعه هم با رفع برخی مشکلات برطرف شده است. مسجد به عنوان یک سازمان چند بعدی مردمی که می تواند تمام عرصه های زندگی فرد را مورد توجه قرار دهد، از دیرباز تاکنون به شیوه های مختلف خودنمایی می کند. در ایران مساجد ختلفی وجود دارد که از گذشته در این کشور برجا مانده و یکی از آنها مسجد افغان در شهرستان بندر لنگه و استان هرمزگان محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این اثر تاریخی و مذهبی اطلاعاتی جامعی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی مسجد افغان

معرفی مسجد افغان

شهرستان بندر لنگه یکی از شهرستان های جنوبی ایران به شمار می رود که در حاشیه خلیج فارس و استان هرمزگان قرار دارد. این شهرستان از شمال به شهرستان لار، از شمال غربی به شهرستان کنگان استان بوشهر، از جنوب به خلیج فارس و از شرق به شهرستان بندرعباس محدود می شود. مرکز این شهرستان، بندر لنگه به شمار می رود که از تاریخی غنی برخوردار است. از آثار تاریخی آن می توان به شبستان و منار مسجد علی در ویرانه های شهر قدیمی، زیارتگاه تل خضر، قلعه لشتان، مناره ای با نام موسب بن حاجی محمد بن عباس و … اشاره کرد. یکی از جاذبه های قدیمی این شهرستان مسجد افغان محسوب می شود که دارای زیبایی خاصی است و افراد زیادی سالانه به دیدار آن می روند. تاریخ این بنا به دوره افشاریه بر می گردد و توسط افغان های این بندر ساخته شده است. مسجد افغان بندر لنگه به خاطر قدمت و همچنین معماری خاصی که دارد، به شماره ۱۰۶۲ در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. مسجد افغان در بخش مرکزی بندر لنگه و در محله افغان ها قرار دارد، از بناهای مرحوم حاج عبدالله افغان، بازمانده افغان های بستك و بندرلنگه، به شمار می رود.

ساختار و معماری بنای مسجد

ساختار و معماری بنای مسجد

این مسجد دارای معماری خاص خودش است که با دیگر مساجد ایران کمی متفاوت است. این مسجد دارای یک شبستان تابستانی و یک شبستان زمستانی است و ستون ‌‌های آن گچ‌بری ‌های بسیار جذاب و خاص دارد. گچ بری های آن از جمله ویژگی های اصلی آن به شمار می روند که هر بیننده ای را به خود جلب می کنند. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که در صورت سفر به این منطقه حتما از این بنای زیبا، که به صورت کامل سفید است، دیدن کنید.

راه های دسترسی به مسجد

برای اینکه بتوانید این مسجد را از نزدیک مشاهده کنید باید به شهر بندر لنگه سفر کنید. اگر قصد دارید سفر خود را از طریق وسایل حمل و نقل عمومی انجام دهید، اتوبوس گزینه ای مناسب به شمار می آید. بهتر است بلیط اتوبوس بندر لنگه را به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن خریداری و سفر خود را شروع کنید. پس از رسیدن به این شهر کاف است سراغ محله افغان را بگیرید تا بتوانید از این بنا دیدن کنید.

بازدید از مسجد افغان

بازدید از مسجد افغان

دیدار از این مسجد را می توانید هم صبح و هم بعد از ظهر انجام دهید و لازم نیست هزینه ای از این بابت بپردازید. لازم به ذکر است که این مسجد هنوز هم کاربری خود را به عنوان مسجد دارد و شما می توانید در زمان نماز به این محل مراجعه کنید. بهترین زمان برای سفر به بندر لنگه فصل های سرد سال محسوب می شود که هوا در این خطه بسیار خنک و مطبوع است.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.