امروزه سفر کردن به یکی از واجبات زندگی تبدیل شده است و افراد زیادی هر ساله محلی را برای سفر انتخاب می کنند و راهی آنجا می شوند. مراکز آب های معدنی، سواحل زیبا و جاذبه های طبیعی در جلب گردشگر سهم شایسته ای داشته اند؛ به گونه ای که یک کانون گردشگری، همواره در کنار یک چهره‌ی دلپذیر یا شفابخش طبیعی پای می گیرد و توسعه می یابد. طبیعت گردی به عنوان یکی از بخش های مهم گردشگری در مناطق جغرافیایی با پتانسیل بالای طبیعی و جاذبه های محیطی دارای اهمیت زیادی است. طبیعت گردی به مسافرت مسئولانه به طبيعت و ديدار از مناطق طبيعی نسبتاً دست نخورده، به منظور لذت بردن از طبيعت است به نحوی كه اثرات منفی كمی بر طبيعت داشته باشد و زمينه مشاركت اقتصادی – اجتماعی جمعيت بومی را فراهم آورد گفته شده است. زمانی که افراد به مراکز طبیعی قدم می گذرانند فعالیت های مختلفی را انجام می دهند که از آن جمله می توان به پیاده روی، کوهنوردی، صخره نوردی، دوچرخه سواری، شنا، عکاسی و … را نام برد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی ایران که در استان لرستان و شهرستان دورود قرار دارد، و با نام کوه قارون دورود شناخته می شود، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی کوه قارون دورود

معرفی کوه قارون دورود

در استان لرستان شهرستان های زیادی وجود دارد که یکی از آنها دورود نامیده می شود. این شهرستان که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است و آب و خاک مناسبی دارد که کلیه این عوامل در کنار هم باعث شده اند که این ناحیه بسیار سرسبز و خوش آب و هوا باشد. در این شهرستان می توانید شاهد جاذبه های طبیعی زیادی باشید که برخی از آنها سراب چمنار، آبشار آبگرمه، پارک آزادگان، آبشار بیشه، رودخانه سزار، دریاچه گهر، غار مردگان، تالاب ازگن (قارون)، آبشار ازنادر (آبشار دره اسپر)، دره نی گاه، آبشار و غار وقت ساعت هستند. یکی دیگر از جاذبه های طبیعی آن کوه قارون به شمار می رود که از زیبایی حیرت آوری برخوردار است. این کوه یکی از کوه های رشته کوه زاگرس است که در 15 کیلومتری شهر دورود قرار دارد. گفته می شود که از این کوه در گذشته های بسیار دور به عنوان یک دژ نظامی مورد استفاده بوده است. طبیعت زیبای کوه باعث شده است که سالانه افراد زیادی برای دیدار این کوه و گذران وقت در کنار آن راهی این منطقه شوند. سالانه افراد زیادی با خرید بلیط قطار دورود راهی این شهرستان می شوند و از این جاذبه دیدنی دیدار می کنند.

ساختار و طبیعت کوه قارون

ساختار و طبیعت کوه قارون

این کوه ارتفاعی در حدود 2950 متر ارتفاع دارد و در اطراف آن طبیعتی بی مانند دیده می شود. در مسیر صعود به این قله، چند چشمه به نام چشمه صیاد و چشمه پرویز نیز وجود دارد که محلی برای استراحت کوهنوردان است. در نزدیکی این کوه تالابی وجود دارد که با نام تالاب ازگن یا قارون شناخته می شود و یکی از جاذبه های گردشگری آن به شمار می رود. در اطراف آن می توانید شاهد چشمه ها، جنگل ها و … باشید هر یک به نوبه خود از جاذبه های محیط اطراف آن محسوب می شوند و در کنار این کوه صحنه ای بی نظیر را پیش چشم گردشگران نمایان می کنند. رودخانه ای پای کوه عبور می کند که بسیار زیبا و دلرباست و در کنار خود کوه زیبایی بخش محیط شده اند.

راه های دسترسی به کوه قارون

راه های دسترسی به کوه قارون

برای اینکه از این کوه دیدن کنید بهتر است که به سمت شهرستان دورود حرکت کنید و پس از رسیدن به دورود باید با قطار دورود اندیمشک به سمت این کوه بروید. لازم به ذکر است که پس از سوار شدن به قطار باید در ایستگاه قارون پیاده شوید تا بتوانید این کوه را از نزدیک ببنید. اگر تمایل به این سفر دارید می توانید بلیط خود را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید و خود را به این ناحیه برسانید.

بازدید از کوه قارون دورود

برای دیدار از کوه نیاز به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. اگر افرادی که به این منطقه می روند با هدف کوهنوردی این مسیر را می پیمایند پس اگر فکر می کنید توانایی این کوهنوردی را ندارید به هیچ عنوان پای در راه این سفر نگذارید. دورود یکی از شهرستان های بسیار زیبای لرستان به شمار می رود پس زمانی را برای دیدار از آن قرار دهید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *