یکی از شکل های گردشگری که بسیار هم پر طرفدار و پر رونق است گردشگری روستایی به شمار می رود. گردشگری روستایی را می توان بسته به هر کشوری، با توجه به موقعیت جغرافیایی، فرهنگ و اجتماع ساکن در آن متفاوت تعریف کرد. گردشگری روستایی تنها شامل گردشگری کشاورزی نمی شود؛ بلکه همۀ فعالیت هایی را که گردشگران در مناطق روستایی انجام می دهند، دربر می گیرد؛ از این رو می توان گفت که افراد به دلایل مختلف و با انگیزه های متفاوت از نواحی روستایی بازدید می کنند و در بسیاری از فعالیت های گردشگری نیز شرکت خواهند کرد؛ به همین دلیل نیز انواع خاصی از گردشگری در نواحی روستایی وجود دارد که به شخص مسافر، ویژگی های مقصد و انگیزۀ سفر بستگی دارد، بنابراین شکل های مختلفی از گردشگری روستایی وجود دارد. گردشگری مزرعه به معنی استفاده از تولیدات کشاورزی و اقامت در خانه های روستایی است. گردشگری سبز نوعی از گردشگری در مقابل گردشگری انبوه و محیط زیست محسوب می شود. اکوتوریسم شامل ارزش های طبیعی منحصر به فرد و ارتقاء فعال حفاظت از محیط زیست به نفع جامعۀ محلی تعریف می شود و گردشگری بیابان و جنگل شکلی از گردشگری است که شامل زیرساخت های گردشگری در مناطق جنگلی است. در ایران روستاهای زیادی وجود دارد که یکی از آنها روستای پرسک در استان لرستان و شهرستان سلسله به شمار می رود.

معرفی روستای پرسک

معرفی روستای پرسک

شهرستان سلسله یکی از شهرستان‌های استان لرستان است و مرکز آن، شهر الشتر به شمار می رود. مردم سلسله به زبان لکی تکلم می‌کنند. برخی نام سلسله را بر گرفته از سئ له سئ له یعنی آب گوارا می ‌دانند اما برخی دگر معتقدند سلسله (الشتر) را به علت وصل بودن چشمه‌ها به هم آن را سلسله (الشتر) می گویند. این شهرستان د ناحیه ای کوهستانی قرار دارد به همین خاطر آب و هوای آن در تابستان بسیار خنک و مطبوع می شود. در این شهرستان جاذبه های گردشگری متعددی وجود دارد که یکی از آنها روستای پرسک به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط، شما را با این روستا و جاذبه های گردشگری موجود در آن بیشتر آشنا خواهیم کرد. مردم روستا به خاطر افلیم و جغرافیایی که دارند اغلب به کشاورزی، دامداری و زنبور داری اشتغال دارند. عسل این منطقه بسیار مرغوب است به طوری که عسل تولیدی آن ها به استان های دیگر هم صادر می شود. فاصله این روستا از مرکز شهرستان، الشتر، در حدود 15 کیلومتر می شود و در دامنه کوه های گرین قرار دارد. در این روستا می توانید انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری را بیابید که شامل جاذبه های تاریخی و طبیعی می شود. باستان شناسان بر اساس آثار تاریخی آن متوجه شده اند که این روستا دارای قدمتی بالا است.

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

ساختار و جاذبه های گردشگری روستا

همانطور که در بخش قبل اشاره کردیم در این روستا آثار و جاذبه های گردشگری متنوعی وجود دارد که شامل غار اشکفت کیاوان، درختان کهنسال چنار در شمال این روستا، چنار یتیمه، سراب پرسک و … می شود. چنار یتیمه زیارتگاهی در این روستاست که از چنار و آبی جاری در زیر آن تشکیل می شود و یادآور معابد مهرپرستی ایران باستان است. سرابی نیز در روستا وجود دارد که از جاذبه های روستا به شمار می رود و شاید بتوان آن را مهمترین جاذبه آن نامید که سالانه افراد زیادی برای گذران اوقات فراغتشان راهی آنجا می شوند. این سراب دارای طبیعتی منحصر به فرد و خیره کننده است وآب در آن روان است و گرداگرد آن را کوه های سر به فلک کشیده تشکیل می دهند.

راه های دسترسی به روستا

راه های دسترسی به روستا

همانطور که در بخش های قبل توضیح دادیم این روستا در شهرستان سلسله قرار دارد بنابراین برای اینکه بتوانید زمانی را در این محل بگذرانید باید در ابتدا راهی شهر الشتر، مرکز استان، شوید. اگر با وسایل نقلیه شخصی به این سفر می روید باید به 15 کیلومتری شهر الشتر بروید تا بتوانید به این روستا برسید. برای رفتن به این منطقه می توانید خرید بلیط اتوبوس را به صورت آنلاین انجام دهید.

بازدید از روستای پرسک

برای دیدار و گشت و گذار در روستا نیازی به پرداخت هیچ هزینه ای نیست و می توانید به رایگان از آن دیدن کنید. بهتر است در فصل بهار و تابستان به این روستا بروید که هم آب و هوای بسیار مطبوعی دارد و از طبیعتی زیبا برخوردار است. مستر بلیط پیشنهاد می کند در صورت سفر به این منطقه دیدار از این روستا را به هیچ عنوان از یاد نبرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *