در دوره ای زندگی می کنیم که مدرنیته به همه قسمت های زندگی رسوخ کرده و زندگی افراد را فرا گرفته است. همین موضوع انسان را از طبیعت دور ساخته و نیاز او به طبیعت را بیش از پیش کرده است. به همین خاطر افراد در اولین فرصتی که گیر می آوردند راهی طبیعت می شوند و زمانی را در آنجا می گذرانند. این موضوع سبب به وجود آمدن نوعی از گردشگری شده است که با نام گردشگری طبیعی یا طبیعت گردی در بین افراد شناخته می شود. طبیعت گردی فعالیت های فراغتی انسان را در طبیعت امکان پذیر می سازد و بر مسافرت های هدفمند با بهره مندی های فرهنگی، معنوی، دیدن و مطالعه طبیعت و جاذبه های طبیعی و لذت جویی از پدیده های گوناگون استوار است. جاذبه های گردشگری به پنج گروه تقسیم می شوند: 1- جاذبه های طبیعی (طبیعت گردی) 2- جاذبه های فرهنگی 3- جاذبه های مذهبی 4- جاذبه های اقتصادی 5- جاذبه های ورزشی. ایران از جمله کشورهایی است که دارای جاذبه های طبیعی متعدد و متنوعی است که در سرتاسر آن گسترده شده اند. یکی از این جاذبه های طبیعی در استان لرستان و شهرستان دورود قرار گرفته است و با نام آبشار بیشه شهرتی بالا دارد.

معرفی آبشار بیشه

معرفی آبشار بیشه

لرستان از جمله استان های سرسبز و بسیار زیبای غربی ایران به شمار می رود که از شهرستان های مختلفی تشکیل شده است. یکی از شهرستان های این استان، شهرستان دورود محسوب می شود که در ناحیه ای کوهستانی قرار دارد و دارای آب و هوای معتدل و نیمه مرطوب است. نوع اقلیم و جغرافیای این شهرستان باعث شده است که در آن جاذبه های طبیعی بسیاری به وجود آید که گردشگران بسیاری به سمت خود فرا می خوانند. یکی از این جاذبه های بی نظیر آبشار بیشه نامیده می شود که شهرتی فراوان دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط شمار را با این آبشار حیرت انگیز بیشتر آشنا خواهیم کرد. ای آبشار در 30 کیلومتری شهر دورود و در مسیر راه آهن تهران – خوزستان و در نزدیکی ایستگاه بیشه قرار دارد. این ایستگاه راه آهن به علت زیبایی که دارد کم از خود آبشار ندارد و افراد زیادی به شوق دیدار از این دو جاذبه راهی این منطقه می شوند. این آبشار در دل جنگل‌های بلوط و کوه‌های زاگرس واقع شده و گرداگرد آن را طبیعتی خیره کننده فرا گرفته است. این آبشار و ایستگاه راه آهن کنارش هر دو زیبایی حیرت انگیزی را در پیش چشم بینندگان قرار می دهند که انگیزه ای برای سفر به این منطقه به شمار می روند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

در بالای آبشار، روبروی ایستگاه چشمه‌های پرآب متعددی دیده می‌شود که پس از گذشتن از ایستگاه قطار آبشار بیشه را تشکیل می‌دهند. آبشار بیشه 48 متر طول و 20 متر عرض دارد که جزء عریض ترین و بلند ترین آبشارهای ایران به شمار می رود، از قسمتی که این آبشار به زمین می رسد و تا جایی که به رودخانه سزار می ریزد در حدود 10 متر می شود. آب آبشار دایمی است و در چهار فصل جریان دارد. اطراف این آبشار را کوه های زیادی احاطه کرده اند که پوشش گیاهی موجود در آنها درختان بلوط به شمار می رود. در نزدیکی این آبشار، روستای بیشه قرار دارد که آبشار یکی از جاذبه های گردشگری آن به شمار می آید ولی این روستا به جزء آبشار جاذبه های گردشگری دیگری نیز دارد. در این محل کلیه امکانات رفاهی وجود دارد که شامل ایستگاه راه آهن، پاسگاه انتظامی، بازارچه محلی، خانه بهداشت، مسجد، سکوهای اطراق مسافران، رستوران و سرویس بهداشتی می شود.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

دسترسی به این آبشار بسیار آسان و سختی خاصی برای شما ندارد. اگر می خواهید با وسایل نقلیه عمومی سفر کنید فقط کافی است بلیط قطار دورود را خریداری کنید و به سمت ایستگاه بیشه بروید و رد این ایستگاه پیاده شوید. اگر هم خودور شخصی را برای سفر ترجیح می دهید بهتر است در جاده دورود – خرم آباد قرار بگیرید تا به این محل برسید. مقدار بسیار کمی پیاده روی دارد که مسیر همواری نیز دارد و مسلما دچار مشکل نخواهید شد.

بازدید از آبشار بیشه

برای دیدن از آبشار می توانید در همه فصول اقدام کنید ولی پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که در فصل بهار یا تابستان به دیدن این آبشار بروید. زمانی که در آنجا هستید می توانید فعالیت های گوناگونی را انجام دهید که شامل عکاسی، صخره نوردی، کوهنوردی، آب تنی، شنا و … می شود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *