شهرستان چاراویماق، شهرستانی در جنوب استان آذربایجان و مشتمل بر دو بخش مرکزی و شادیان و یک شهر به نام قره آغاج، که مرکز آن محسوب می شود، است. آب و هوای شهرستان نسبتا سرد و خشک است. کوه های مهم چاراویماق عبارتن اند از داغ دالی، اربط داغ، خاله اوشاقی، شاهسون داغی، آتا و داش بلاغی. کوهستان چهناور قِرخُ بلاغ، که مرز طبیعی میان شهرستان چار اویماق و شهرستان میاندوآب است، در جنوب شهرستان امتداد دارد. تپه های قراولخانه و شیطان نپه در این شهرستان واقع است. از چند چشمه آب گرم معدنی چارایماق اهالی برای رفع بیماری هایشان استفاده می کنند. رودهای دائمی آیدوغموش و قوری چای و چند رود فصلی در این شهرستان جریان دارد. این رودهای در کنار کوه های سر به فلک کشیده طبیعتی بی نظیر را برای این منطقه به ارمغان آورده است. این شهرستان دارای جاذبه های طبیعی گوناونی است که یکی از آنها چشمه پیرسقا به شمار می رود که علاوه بر طبیعتی بی نظیر به عنوان مکانی مقدس نیز محسوب می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم  تا در صورت سفر به این ناحیه بتوانید بیشترین لذت را از سفرتان ببرید.

معرفی چشمه پیرسقا

معرفی چشمه پیرسقا

با توجه به اینکه زندگی شهری سرشار از اضطراب و استرس شده است، ساکنان شهرها نیاز به طبیعت و آرامش را روز به روز بیشتر احساس می کنند. افراد برای رهایی از این تنش ها نیاز دارند زمانی را دور از این شهرها بگذرانند بنابراین طبیعت را برای این کار انتخاب می کنند و به سمت محیط های باز و طبیعی سرازیر می شوند. جاذبه های طبیعی از جمله پر طرفدار ترین مقاصد گردشگری به حساب می آیند و یکی از آنها چشمه پیرسقا به شمار می آید. چشمه پیرسقا، که آبی سرد دارد، در دامنه کوهی موسوم به پیرسقا واقع در ۴۰ کیلومتری شهر قره آغاج و شهرستان چاراویماق و در امتداد یکی از شاخه های فرعی آیدوغمش بنام دره دربند واقع شده است. موقعیت جغرافیائی این چشمه برابر با طول جغرافیایی ۳۴، ۵۶، ۴۶ شرقی و عرض جغرافیایی ۵۱، ۵۱، ۳۶ شمالی است و ارتفاع محل قرارگیری چشمه از سطح دریا ۲۳۱۳ متر می شود. این چشمه یکی از شگفت انگیز ترین جاذبه های گردشگری و دارای ویژگی های خاص است. آب این چشمه گوارا و قابل شرب و مناظر اطراف چشمه بسیار دیدنی است.

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

چشمه پیرسقا کمی بالاتر از روستا در دل صخره بزرگی قرار گرفته است. این چشمه در هر شبانه روز به طور متوسط چهار مرتبه آب با قدرت نیم الی سه لیتر در ثانیه جاری و پس از یک ساعت جریان آب بکلی قطع می شود و از این چشمه هنگام جاری شدن آب صدایی شبیه به صدای هواپیما به گوش می رسد. در مورد این که چرا این اتفاق می افتد هنوز نظر قطعی داده نشده است ولی حدس می زنند که این پدیده در اثر افزودن گاز در داخل مخزن و افزایش تدریجی فشار در مخزن و رها شدن فشار و عملکرد این پدیده به صورت پیستون یا تلمبه تخلیه می شود. هر چند که این نظریه هنوز به طور قطعی قبول نشده است. به دلیل این خاصیت اهالی روستاهای اطراف آن را چشمه ای مقدس می دانند و آب چشمه را شفا بخش بر می شمارند. داستانی نیز در این مورد دارند که آب چشمه بر روی افراد ناپاک و ستمگر بسته می شود. در اطراف این چشمه زیبایی های فراوانی وجود دارد که دیدار از آنها خالی از لطف نیست. در قسمت بالا دست این چشمه، رودخانه ای فصلی از شاخه های آیدوغمش وجود دارد که در یک کیلومتری مسیر خود آبشاری به ارتفاع ۱۰ متر به وجود آورده است، که این آبشار سنگی یکی از بلندترین آبشار طبیعی منطقه به شمار می رود. البته خود آبشار در فصول کم آبی دارای چشمه طبیعی و زیبا است و صحنه ای زیبا و به یاد ماندنی را به وجود می آورد. در حال حاضر در اطراف چشمه دیواره ای سنگی درست کرده اند.

راه های دسترسی به چشمه

راه های دسترسی به چشمه

برای اینکه به این محل دسترسی داشته باشید می توانید بلیط اتوبوس چاراویماق را از مستر بلیط خریداری کنید و خود را به شهرستان چاراویماق برسانید. پس از رسیدن به شهر با هر وسیل نقلیه ای که به سمت روستاهای اطراف چشمه حرکت می کند باید به این سمت رهسپار شوید.

بازدید از چشمه پیرسقا

برای دیدار از این چشمه نیازی به پرداخت هزینه نیست ولی پیشنهاد می کنیم در فصل بهار و تابستان به این محل بروید و از زیبایی های آن بهره مند شوید. زیرا زیباترین زمان ممکن برای این سفر این فصول به شمار می آید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *