امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع)

0 208

شهرستان ارکواز ملکشاهی واقع در جنوب غربی استان ایلام در غرب کشور است و شهر ارکواز به عنوان مرکز و بزرگترین نقطه شهری این شهرستان محسوب می شود که در موقعیت جغرافیایی 46 درجه و 35 دقیقه طول شرقی و 33 درجه و 25 دقیقه عرض شمالی با ارتفاع 1404 متر از سطح دریا و با وسعتی معادل 373 هکتار است. طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال 1395 شهر ارکواز جمعیتی برابر 11977 نفر و 3498 خانوار با بعد 4/3  را دارا است. آنچه در حال حاضر به نام شهر ارکواز موسوم است مجموعه ای از نه محله جداگانه به شمار می رود که در مجاورت هم و در بعضی از موارد با فاصله کم از یک دیگر در اطراف مسیر اصلی در دره ها و تپه ماهورها پدید آمده است. وجه تسمیه نام این شهر نیز از نام ایل ساکن در شهر ناشی می شود که آرک به معنی پایتخت و واز به معنی وسیع است. هسته اولیه و بزرگ ترین آبادی این منطقه محله قلعه دره است که بیش از دیگر محلات قدمت دارد. به همین دلیل است که نام شهر بنام قلعه دره نیز مشهور است و در موارد زیادی این شهر به نام قلعه دره ملکشاهی نامیده می شود. این شهر دارای جاذبه های گردشگری گوناگونی است که یکی از آنها امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) شناخته می شود.

معرفی امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع)

معرفی امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع)

سفر با اهداف مذهبی از کهن ترین زمان ها رونق داشته است، به طوریکه امروزه ایده گردشگری مذهبی، از طریق استنباط از انگیزه های گردشگر، ایجاد می شود. گردشگری مذهبی نوعی از گردشگری به شمار می آید که مسافر در آن به هدف دیدار از اماکن مذهبی راهی سفر می شود. در ایران امامزادگان زیادی وجود دارد که مردم به هدف زیارت مرقد آنها راهی سفر می شوند و رنج سفر را بر خود هموار می کنند. زیارت، نه تنها سفری خارجی، بلکه مسافرتی درونی و معنوی محسوب می شود. یکی از این مقابر امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع) به شمار می رود. این امامزاده در شهرستان ملکشاهی استان ایلام واقع شده است و سالانه افراد زیادی از سراسر استان به این محل می روند. مقبره سید محمد(ع) معروف به «ابوچماقین» یا «پیر کتک» از نوادگان امام موسی کاظم(ع) به شمار می رود، که در انتهای یک دره پر آب و با صفا در بخش مرکزی شهرستان ملکشاهی قرار دارد. از آنجایی که این امامزاده در نزدیکی مرکز شهرستان و استان قرار دارد، در همه دوران ها افرادی برای زیارت راهی این محل می شوند.

معماری بنا و محیط اطراف امامزاده

معماری بنا و محیط اطراف امامزاده

در گذشته مقبره امامزاده سید‌ محمد‌ ابوچماقین(ع) به‌ صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ ای سنگ‌ چین بود که ساختمان جدید آن در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت ۵۰ متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد. در گذشته مقبره امامزاده سید‌ محمد‌ ابوچماقین(ع) به‌ صورت تخته سنگی مستطیلی شکل و دیواره‌ ای سنگ‌ چین بود. ساختمان جدید آن در سال ۱۳۷۵ توسط سازمان اوقاف با حمایت و کمک‌های مالی مردمی به مساحت ۵۰ متر مربع با سقف گنبدی ساخته شد. در همان زمان امکانات دیگری نیز در این محوطه ایجاد شد که شامل زائر سرا، احداث راه دسترسی آسفالته، منبع آب شرب و احداث چندین چشمه سرویس بهداشتی می شود. در نزدیکی این امامزاده چشمه آبی شیرین و رودخانه ای قرار دارد که باعث شده است که صحنه ای بی نظیر در آنجا ایجاد شود. برای اینکه با نحوه سفر به این محل بیشتر آشنا شوید ادامه این مطلب در مجله مستر بلیط را دنیال کنید.

راه های دسترسی به امامزاده سید محمد

راه های دسترسی به امامزاده سید محمد

اگر تصمیم دارید به این امامزاده بروید باید به 25 کیلومتری شهر ارکواز بروید. برای اینکار می توانید از مستر بلیط کمک بگیرید و خرید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین و در کمترین زمان انجام دهید. پس از اینکه به این شهرستان رسیدید باید به سمت این امامزاده حرکت کنید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید این نکته را مد نظر داشته باشید که جاده ای که به این امامزاده می رسد بسیار پر پیچ و خم است و باید با احتیاط حرکت کنید.

بازدید از امامزاده سید محمد ابوچماقین (ع)

رفتن به امامزاده سید محمد بدون چرداخت هزینه و در هر زمانی ممکن است و کسانی که فصد زیارت از این محل را دارند باید بدانند که امکانات رفاهی کاملی  در آنجا وجود دارد. همین موضوع باعث می شود که سفری راحت داشته باشید و در مدت زمانی که در آنجا اقامت دارید دچار مشکلی نشوید. همچنین می توانید از طبیعت بی نظیر اطراف مرقد نیز دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.