گردشگری روستایی نوعی از گردشگری به شمار می آید و روستا ها در بین دوستداران طبیعت از محبوبیت ویژه ای برخوردارند. در سال های بعد از جنگ جهانی دوم مادرشهرها و شهرهای بزرگ گسترش پيدا كردند و به تبع آن آلودگی های محيط های شهری افزايش يافت و نواحی روستايی پيرامون اين شهرها به عنوان راهكاری برای فرار از محيط های آلوده شهری در زمان های فراغت مردم شهرنشين مورد توجه قرار گرفته است. در واقع، مدت های مديدی است كه از روستا به عنوان اندام تنفسی شهرهای بزرگ و كوچك جهان استفاده می شود. طی ربع قرن بيستم، گسترش بی رويه شهرنشينی، اشباع ظرفيت تحمل شهر، دشوار شدن زندگی شهری و پيدايش مشكلات روحی و روانی ناشی از آن و هم چنين محدود شدن زمينه های فراغتی، سبب گرديده است تا ساكنان شهرها با يافتن كوچك ترين فرصتی به روستاهای اطراف گسيل پيدا می کنند تا علاوه بر استفاده از اوقات فراغت خود، بار روانی اين مشكلات را نيز كاهش دهند. ایران از جمله کشورهایی به حساب می آید که دارای روستاهای بسیاری است که در سر تا سر آن گسترده شده اند. یکی از این روستاها، روستای گردشگری آینالو به شمار می رود که در شهرستان خداآفرین قرار گرفته است.

معرفی روستای گردشگری آینالو

معرفی روستای گردشگری آینالو

شهرستان خدا آفرین شهرستانی در شمال شرقی استان آذربایجان شرقی محسوب می شود، و از شمال با کشور آذربایجان، از شرق با شهرستان کلیبر، از جنوب با شهرستان ورزقان و از غرب با شهرستان جلفا مرز کشوری و مرز شهرستانی دارد، همچنین مرکز آن، شهر خمارلو به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از روستاهای این شهرستان صحبت می کنیم که امروزه از آن به عنوان جاذبه گردشگری یاد می شود. این روستا، آینالو نام دارد که دارای طبیعتی بکر از یبا است و رد بین گردشگران بسیار طرفدار دارد. این روستا که دارای آب و هوایی معتدل در تابستان است و  در منطقه ای کوهستانی در ناحیه شمال غربی شهرستان کلیبر و در فاصله ۵۵ کیلومتری شهر کلیبر و در ۱۵ کیلومتری روستای عاشقلو (ساحل ارس) قرار دارد. این روستا زمانی مرکز زندگی ارامنه ایران به شمار می رفت که با گذشت زمان مهاجرت کردند و روستا به طور کامل مسلمان نشین شد.

وجه تسمیه روستا

وجه تسمیه روستای گردشگری آینالو

در مورد نامگذاری این روستا گفته می شود که در دوران قدیم به ساخت تفنگی آینه دار به نام آینالو مشهور بود به همین خاطر به این روستا تیز آینالو می گفتند که در کتب تاریخ ارامنه هم از این تفنگ با نام اختصاری آینالی یاد کرده اند. در یک دوره تعدادی از این تفنگ‌ها برای امیر ارشد در روستای آبخواره شهرستان ورزقان ارسال شد. البته داستان دیگری نیز در مورد نام گذاری آن وجود دارد. در این داستان گفته می شود که بنایی توسط خانواده ارمنی تومانیان در دوران قاجار توسط فرزندان هاراتون و هم‌ زمان با عمارت وینق در سال ۱۹۰۷ میلادی ساخته شد. سقف این خانه به صورت آینه با برخورد نور خورشید برق می زد به همین خاطر این بنا را آئینه لو نامیدند و با گذر زمان به آینالو تغییر پیدا کرد.

جاذبه های گردشگری روستا

در این روستا جاذبه های گردشگری گوناگونی وجود دارد که در ادامه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد.

طبیعت روستای آینالو

مهم ترین جاذبه گردشگری این روستا، طبیعت بکر و زیبای آن به شمار می رود. این روستا به جهت طبیعت بی نظیری که دارد شهره خاص و عام شده است. در کنار این طبیعت آب و هوای مناسب و پاک آن توانسته گردشگران زیادی را به سمت خود بکشاند. آینالو منطقه کوهستانی و جنگلی سر سبزی محسوب می شود که دارای طبیعت دلنشین و اعجاب انگیز است. دور تا دور روستا، ده‌ها هکتار از جنگل های منطقه توسط سازمان حفاظت از محیط زیست تور سیمی کشیده شده که به محلی برای نگهداری چندین گوزن جهت دید عموم و تکثیر و رهاسازی در کل منطقه و طرح احیای نسل مارال تبدیل گشته و منطقه جنگلی آینالو در حقیقت منطقه نگهداری مارال‌ها و آهوهای وحشی است. این منطقه با نام منطقه حفاظت شده آینالو شناخته می شود.

طبیعت روستای آینالو

عمارت آینالو

جاذبه گردشگری دیگری که در این روستا وجود دارد این عمارت تاریخی به شمار می رود. این عمارت در منطقه بکر و حفاظت شده جنگل‌های ارسباران، در منطقه اینالو و در مجاورت روستای آینالو، بر فراز کوهی، بنا شده است. با توجه به شیوه معماری و ساختمان‌سازی آن گفته می شود که مربوط به دوران قاجار می شود که توسط طومانیاس ساخته شده‌است. این ساختمان، معماری و هنر ایرانی در امر ساختمان‌سازی را به نمایش می‌گذارد که چگونه سال‌ها پیش با آن وسایل و ابزار ساده این چنین بنای باشکوه و با عظمتی را خلق کرده‌اند. البته در حال حاضر تنها دیوار های عمارت سالم مانده ‌است.

راه های دسترسی به روستا

برای اینکه به این روستا بروید می توانید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط به صورت آنلاین خریداری کنید و به شهرستان خداآفرین بروید. پس از رسیدن به این منطقه باید با کمک وسایل حمل و نقل عمومی که به سمت روستا حرکت می کنند خود را به آنجا برسانید. اگر هم با وسیله شخصی سفر می کنید باید یک راست به سمت این روستا حرکت و در مسیر این روستا قرار بگیرید.

راه های دسترسی به روستا

بازدید از روستای گردشگری آینالو

در این روستا کمپ گردشگری وجود دارد که امکانات متعددی را در خود جای داده است. در این روستا چند اقامتگاه و فروشگاه های مختلفی وجود دارد که باعث می شود زمانی که به این محوطه سفر می کنید امکانات مناسبی در اختیارتان باشد.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

  1. نیلوفر پاسخ

    سلام واقعا عالی ولی حیف که راهش خراب خاکی بد جور آخه جای به این قشنگی چه اشکالی داره به اندازه یه کوچه ی هشت متری اسفالت کنند یا حداقل صافش کنند ۵ کیلومتر که بیشتر راه نیست .آخه کم لطفی چقدر .فقط باید جیپ یا وانت یا ماشین شاسی بلند داشته باشی تا بتونی بری کمپ یا عمارت یا جاهای دیدنیش ما سه ساعت از تبریز راه رفتیم ولی پنج کیلومتر آخر جوری بد بود که با هزار مکافات فقط دو کیلومتر رفتیم و ماشین بکساوات کرد کلی اذیت شدیم و مجبور شدیم برگردیم😔جوری شده که دوسه نفر آدم فرصت طلب کلی از مسافرها پول میگیرند تا پشت وانت گاوی مسافرهارو برسونند اونجا باورکنید از ما ۵۰۰هزار تومن خواست خودشم با منت .آخه یکی که اونجا کمپ زده و ۱۵ هزار تومن از هر ماشین سواری ورودی میگیره نمیدونم از باری و اتوبوس مینی بوس چقدر فکر نمیکنه که این کمپ باید راه داسته باشه ؟لطفا لطفا لطفا خواهش میکنم رسیدگی شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *