وقتی صحبت از طبیعت گردی و گردش در طبیعت می شود افراد اولین چیزی که به ذهنشان می رسد، مناطق شمالی ایران و طبیعت سرسبز آن است. ولی باید این نکته را در مورد آن بیان کنیم که طبیعت گردی شامل کلیه منابع و پدیده های طبیعی می شود که کویر، سواحل، دریا، دشت و … را نیز در بر می گیرد. طبیعت گردی سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است که از محیط زیست حفاظت و به بهبود زندگی افراد کمک می کند. اصول طبیعت گردی عبارت است از حداقل تأثیرات مخرب، ایجاد آگاهی و احترام زیست محیطی و فرهنگی، فراهم آوردن تجربه‌ی سازنده برای میزبانان و میهمانان، درآمدزایی مستقیم برای حفظ محیط زیست، فراهم آوردن سود اقتصادی و بهبود زندگی برای اقوام محلی و افزایش توجه به شرایط سیاسی اجتماعی و زیست محیطی کشور میزبان. در ایران می توانید شاهد انواع مختلفی از جاذبه های طبیعی باشید که در هر فصلی از سال می توانید راهی یکی از آنها شوید. اگر تصمیم دارید در فصول سرد سال به سفر بروید دیدار از جاذبه های طبیعی جنوب ایران را به شما پیشنهاد می کنیم. در این بخش از مجله مستر بلیط به سراغ یکی از جاذبه های طبیعی جنوب کشور سر می زنیم که با نام سواحل پارسیان شناخته می شود.

معرفی سواحل پارسیان

معرفی سواحل پارسیان

پارسیان از جمله شهرستان های جنوبی ایران محسوب می شود که در استان هرمزگان و در حاشیه خلیج فارس قرار گرفته است. اگر چه این شهرستان از آب و هوایی گرم و خشک برخوردار است اما از دیگر بخش های استان خنک تر می شود. اين شهرستان طبيعت و سواحل بكر و دست نخورده ای دارد كه جديدا مورد توجه برخی گردشگران قرار گرفته، ولی بدليل عدم شناخت كافی و همچنين عدم پيش بينی امكانات و تسهيلات لازم بهره برداری صحيح و مثبتی از آن صورت نپذيرفته است. سواحل تبن از سواحل خليج نيلگون فارس و واقع در شهرستان پارسيان بخش كوشكنار است. عرض جغرافيایی آن 27 14′ 8″ N و طول جغرافیائی آن 52 47′ 50″ E است. اين ساحل به همراه ساحل اَل پي  جزء سواحل بكر و دست نخورده ای محسوب می شوند، كه جديدا مورد توجه برخی گردشگران قرار گرفته اند. با توجه به قابليت های گردشگری موجود در سواحل پارسیان از لحاظ اقلیمی حداقل ٧ ماه از سال (فروردين، ارديبهشت، آبان، آذر، دی، بهمن، اسفند) دارای قابليت جذب گردشگر، با توجه به توقعی كه گردشگران از مناطق ساحلی در استفاده از گردشگری دارند، و همچنين دارای چشم اندازهای طبيعی زيستی و ساحلی زيبا هستند.

جاذبه های گردشگری سواحل

جاذبه های گردشگری سواحل

کوشکنار یکی از بخش های شهرستان پارسیان به شمار می رود که در آن سواحل بسیار زیبایی جای دارد. نقاط تفريحي اين منطقه شامل مجموعه تفريحی و گردشگری تبن و پارك شهروند در شهر كوشكنار، مجموعه تفريحی سرسبز و ديدنی ساحلی روستاهای سروباش، فارسی، اكبری است. مجموعه تفريحی گردشگری تبن كوشكنار شامل كوه، خشكی و ساحل دريا می شود كه در همه فصول سال پذيرای مهمانان و گردشگران است. ساحل زيبای بندر بوستانو، ساحل نيرم، بندرتبن از جمله سواحل این شهرستان هستند که زیبایی وصف نشدنی دارند.

بندر تبن

بندرتبن واقع در غرب هرمزگان یکی از قدیمی ترین بنادر صیادی کشور به شمار می رود که در جنوب شهر کوشکنار از توابع شهرستان پارسیان  قرار دارد. این بندر همچنین یکی از سواحل زیبای پارسیان محسوب می شود که دارای زیبایی وصف نشدنی است. این بندر کمتر شناخته شده است به همین خاطر در حال حاضر جزء سواحل بکر محسوب می شود. یکی از ویژگی های این بندر وجود سنگ های کریستالی در این سواحل به شمار می رود.

ساحل بی رهو

این ساحل نیز یکی دیگر از سواحل این ناحیه به شمار می رود. نام این ساحل برگرفته از زبان محلی و و این معنی را می دهد که هیچ راه زمینی برای رفتن به این مکان وجود ندارد و باید بوسیله قایق به این ساحل رفت. دلیل بکر ماندن این ساحل نیز همین موضوع محسوب می شود. در حال حاضر با توجه به اینکه بخشی از کوه ریزش کرده است وقتی دریا در حالت جزر قرار داشته باشد می توان از این طریق به این محوطه رفت. این میان دو ساحل بوسرمه و الپی قرار دارد و محل زندگی خرچنگ ها و مکانی امن برای تخم گذاری لاک پشت ها محسوب می شود.

از دیگر سواحل این منطقه می توان به ساحل الپی و ساحل سیمرغ را نام برد که دیدار از انها هم می تواند بسیار هیجان انگیز و لذت بخش باشد.

راه های دسترسی به سواحل

راه های دسترسی به سواحل

برای اینکه بتوانید از این سواحل دیدن کنید باید خود را به شهرستان پارسیان برسانید، برای این سفر نیز هم می توانید از خودرو شخصی و هم وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنید. اگر اتوبوس را برای سسفر انتخاب کردید بهتر است بلیط اتوبوس خود را به صورت آنلاین و در کمترین زمان ممکن خرداری کنید.

بازدید از سواحل پارسیان

برای دیدار از این سواحل نیازی نیست هزینه ای بپردازید و برای اقامت نیز می توانید از اهالی محلی خانه کرایه کنید. مستر بلیط به شما یادآوری می کند که بهترین فصل ها برای رفتن به این ناحیه پاییز و زمستان به شمار می رود.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *