آبشار شورباریک

0 188

طبیعت گردی را می توان یکی از جدیدترین اشکال گردشگری دانست که در سال های اخیر و در دنیای مدرن به وجود آمده است. زندگی شهري و الزامات ماشینی آن موجب شده است تا تمایل حضور در طبیعت و جستجوی آرامش طبیعی در بین شهروندان به شکل فزایندهای افزایش یابد. امروزه طبیعت گردی در میان گونه های مختلف گردشگری از جایگاه ویژه ای برخوردار و در بیست سال اخیر رشد قابل توجهی داشته است. طبيعت گردی، یکی از بارزترین و پرطرفدارترین شاخه های گردشگری است و به هر نوع سفر به مکان های طبيعی گفته می شود. طبيعت گردی، در گروه های متنوعی دسته بندی می شود که اکوتوریسم یکی از آن هاست. اکوتوریسم یا بوم گردشگری سفری مسئولانه به نواحی طبيعی است که به حفظ محيط زیست، پایداری و رفاه مردم محلی منجر می شود. هنگامی که به گردش در طبیعت پرداخته می شود می توان فعالیت های متنوعی را انجام داد که از میان آنها می توان به شكار، ماهيگيری بر روی رودخانه و درياچه، راهپيمایی، اسب سواری، كوهنوردی، كانوسواری، قايقرانی آب های آرام و خروشان، ورزش های كنار ساحل، اسكی روی آب، قايق سواری، موج سواری، تيراندازی و … اشاره کرد.  یکی از جاذبه های طبیعی ایران که محل مناسبی برای گردشگری طبیعی به شمار می رود، آبشار شورباریک در شهرستان هفتکل استان خوزستان نام دارد.

معرفی آبشار شورباریک

معرفی آبشار شورباریک

هفتکل از شهرستان های قدیم و به نام استان خوزستان به شمار می رود، که دومین شهر نفتی ایران بعد از مسجدسلیمان لقب گرفت. آب و هوای هفتکل گرم و نیمه مرطوب است که بیشینه دمای هوا در تابستان به ۴۸ درجه بالای صفر و کمینه دمای هوا در زمستان به ۲ درجه زیر صفر می ‌رسد. همچنین میزان متوسط بارندگی سالانه حدود ۳۸۰ میلی‌متر است. این شهرستان از جمله مناطقی محسوب می شود، که دوران تاریخی پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است. در این منطقه می توانید جاذبه های گردشگری متنوعی را بیابید، که یکی از آنها آبشار شورباریک نامیده می شود. در ادامه این مطلب از مجله مستر بلیط در مورد این آبشار اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم. این آبشار در 1 کیلومتری غرب روستایی به همین نام واقع شده است که فاصله این روستا از شهر هفتکل در حدود  15 کیلومتر می شود. در بین اهالی منطقه آبشار با نام ملار آهنی معروف استو در همه سال آب دارد. در طول سال اهالی روستا از این آبشار برای آب تنی و شنا استفاده می کنند. علاوه بر این افرادی از مناطق اطراف برای گشت و گذار و تفریح این آبشار را انتخاب می کنند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

این آبشار که ارتفاعی برابر با 3 متر دارد در ارتفاع 381 متری از سطح دریا قرار گرفته است. این آبشار پس از فرو ریختن به زمین حوضچه ای به عمق تقریبی 8 متر را به وجود آورده است که محل برای شنا و آبتنی به شمار می رود. گرداگرد آبشار کوه ها و صخره هایی فرا گرفته اند که در کنار آبشار صحنه ای حیرت انگیز و تماشایی را به وجود آورده اند. در اطراف این آبشار پوشش گیاهی خاص منطقه دیده می شود که شامل درختان نخل و نی است. نکته ای که در مورد این آبشار وجود دارد این است که این آبشار آبی شور دارد و قابل نوشیدن نیست.

راه های دسترسی به آبشار

برای اینکه بتوان از این محل دیدن کرد باید به شهرستان هفتکل سفر کرد و سپس از آنجا به سمت روستای شورباریک رفت. برای اینکار می توانید بلیط اتوبوس خود را به صورت آنلاین خریداری کنید و خود را به این روستا برسانید. پس از رسیدن به هفتکل با کمک وسایل نقلیه عمومی خود را به این روستا برسانید و از این آبشار دیدن کنید. اگر هم با خودرو شخصی سفر می کنید می توانید برای رفتن به این محل از مسیر جاده هفتکل به باغ ملک، جاده مسجد سلیمان، پس از امامزاده شهسوار، روستای شورباریک استفاده کنید.

بازدید از آبشار شورباریک

بازدید از آبشار شورباریک

برای دیدن کردن از این آبشار نیازی نیست هزینه ای را بپردازید و در هر روزی که تمایل دارید می توانید این کار را بکنید. ولی پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که در فصل های خنک سال این سفر را انجام دهید تا گرمای هوا موجب آزارتان نشود هر چند که این آبشار در همه فصول آب دارد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.