روستای پرسبانج

0 257

منطقه آوج تا سال 1379 دارای مساحت کلی 2776 کیلومتر مربع بود و از دو بخش خرقان (قارقان) شرقی و غربی با 54 آبادی تشکیل شده بود، ولی در سال 1379 با تصویب هیات دولت قسمت هایی از خرقان شرقی و غربی به بخش جدید آبگرم داده شد و اکنون منطقه آوج، در قسمت جنوب غربی استان قزوین، یک شهرستان مستقل است. در دوره های مختلف تاریخی این منطقه، که به «خرقان یا قارقان» نیز معروف است، در مسیر شاه راه های بین شهر های بزرگ کشور قرار داشته و در طول تاریخ به دلیل همجواری با پایتخت های دولت مادها ، ایلخانان و صفویان دارای پیشینه تاریخی طولانی و ارزشمند است. در ادامه به معرفی روستای پرسبانج در نزدیکی شهرآوج می پردازدیم، پس برای آشنایی بیشتر با این روستا و دیگر مقاصد گردشگری قارقان با مجله مستر بلیط همراه باشید.

معرفی روستای پرسبانج

معرفی روستای پرسبانج

پَرسبانَج، یکی از قدیمی ترین روستاها از توابع بخش مرکزی شهرستان آوج در استان قزوین ایران است. آوج نقطه مرزی بین استان قزوین و همدان است و پرسبانج در ۲۲ کیلومتری جنوب غربی آوج واقع شده است. روستا های جوبینه، قهوج، گوو یک (شهید آباد )، خسروآباد و هرایین در مسیر جاده پرسبانج به آوج واقع شده اند، که هرکدام از این روستا ها هزاران سال قدمت تاریخی دارند. پرسبانج فاقد هرگونه برداشت آب از سفره های زیرزمینی است و پر باران ترین منطقه روستایی آوج به حساب می آید. اکثر اهالی روستا کشاورز بوده و در کنار زراعت به دامداری سنتی نیز مشغول هستند. مهم ترین محصولات کشاورزی روستای پرسبانج گندم، سیب زمینی، عدس و علوفه دام است. قالی بافی، گلیم بافی و صنایع دستی نیز در این روستا رواج دارد.

دریاوک

بخش های مختلف روستا

این روستا را می توان یکی از روستاهای قدیمی و با تاریخچه غنی در این منطقه دانست که از طبیعتی بی نظیر و بکر برخوردار است. در سال های اخیر به علت اینکه این روستا دارای ذخایر آبی فروان بود یک سد خاکی نسبتا بزرگ در جنوب این روستا احداث گردیده است. این موضوع باعث مدیریت بهتر آب در آن شده و سبب توسعه کشاورزی نیز شده است. در پرسبانج  یک دریاچه قدیمی با نام دریاوک (دیلوک) وجود دارد و علاوه بر آن  چشمه های معدنی جوشان زیادی نیز در این روستا به چشم می خورد که باعث زیبایی دو چندان طبیعت روستا شده اند. دریاچه دریابک (دریاوک یا دلاوک) دارای ارتفاعی برابر با ۲۰۶۴ متری از سطح دریا است و در فاصله ۵ کیلومتری روستای پرسبانج، بخش مرکزی شهرستان آوج در استان قزوین قرار دارد. دریاچه شکلی شبیه به بیضی دارد و طول آن حدود ۲۵۰ متر و عرض آن ۱۱۰ متر است. آب دریاچه از ذوب برف ها، چشمه های کف دریاچه و ریزش های جوی تامین می شود. از سرریز آب دریاچه رود کوچکی تشکیل می شود که آب آن مورد استفاده کشاورزان روستا است.

در صورتی که می خواهید به شهر آوج سفر کنید می توانید این کار را با اتوبوس انجام دهید و برای خرید بلیط اتوبوس نیز مستر بلیط گزینه ای سریع و امن به شمار می رود.

راه های دسترسی به روستای پرسبانج

راه های دسترسی به روستای پرسبانج

برای اینکه بتوانید از این روستای زیبا دیدن کنید باید به این منطقه بروید. برای سفر به این منطقه می توانید هم از خودرو شخصی و هم وسایل حمل و نقل عمومی که از مرکز شهرستان، آوج، به این روستا می روند استفاده کنید. لازم به ذکر است که این روستا در فاصله 22 کیلومتری از شهر آوج قرار دارد. مدت زمانی که برای این سفر نیاز دارید 30 دقیقه است.

بازدید از روستای پرسبانج

بازدید از این روستا هیچ هزینه ای برای شما در بر ندارد و می توانید مدت زمان یک روز را برای این کار اختصاص دهید. پیشنهاد ما برای شما این است که در صورت سفر به این منطقه این دیدار از این روستا را به هیچ عنوان از دست ندهید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.