عمارت اربابی شهر الوند

0 346

شهر الوند دومین شهر بزرگ استان قزوین است که در 14 کیلومتری جنوب شرقی شهر قزوین و در مجاورت شهر صنعتی البرز  واقع شده است. خواستگاه شهر الوند، روستای الوند (واقع در جنوب غربی شهر فعلی) و از نظر تقسیمات سیاسی و اداری، شهر الوند جزء استان قزوین و مرکز شهرستان البرز است. با توجه به صنعتی بودن این منطقه و وجود ناحیه صنعتی لیا و شهر صنعتی البرز در محدوده مستقیم شهر الوند، این شهر بافت تاریخی بزرگی مثل دیگر شهرهای ایران ندارد. اما در نزدیکی آرامستان و تپه های تاریخی شهر، عمارت قدیمی اربابی واقع شده است. در ادامه مجله مستر بلیط به معرفی بنای «عمارت اربابی» می­پردازد.

معرفی عمارت اربابی شهر الوند

معرفی عمارت اربابی شهر الوند

خانه های تاریخی بخش عمده ای از بافت شهرهای تاریخی است که نشان گر هویت آن جامعه بوده و به خصوص دوره قاجار در معماری ایران نقش تاثیر گذاری داشته است. معماری و خانه سازی در دوره قاجار با توجه به تاثیرپذیری برون مرزی در مواردی به تقلید صرف از آثار غربی منجر می شد که تزئینات و عناصر سازه ای را تحت الشعاع قرار می داده است. معماری سنتی ایران را می توان گنجینه ای سرشار از معنا و مفاهیم با رویکرد انسانی دانست که در جهت توجه به امنیت و آرامش و آسایش ساکنان خانه پیوند نمود. در شهرهای زیادی از ایران می توان یکی از این خانه های به یادگار مانده از گذشته را پیدا کرد که عمارت اربابی شهر الوند نیز یکی از این خانه ها محسوب می شود. اين عمارت در انتهای جنوبی شهر، در بافت قديم الوند واقع شده است. این عمارت منزل ييلاقی خان ده الوند بوده است. متاسفانه اطلاعات دقیق و معتبری از تاریخچه و سازندگان این بنا رسماً اعلام نشده است ولی احتمالا عمارت اربابی در دوره قاجار و یا اوایل دوره پهلوی ساخته شده است.

معماری عمارت اربابی شهر الوند

خانه های تاریخی ایران بر اساس شیوه زندگی، منش و اعتقادات، دانش و هنری که مبتنی بر هویت اسلامی ایرانی است، بنا شده اند. معماری این عمارت از معماری دوران قاجاری پیروی کرده و ساختار آن شباهت بسیاری به دیگر خانه ها که از دوران به جای مانده است شباهت دارد. عمارت اربابی با مساحتی برابر با 377 متر مربع در دو طبقه همكف و ايوان ساخته شده است. این عمارت دو طبقه شامل همکف و شاه نشین است. فضای طبقه اول شامل رواق‌ های تو در تو با طاق قوسی و پوشش آجری و دو ورودی در شمال و شرق عمارت است که در غرب حیاط و باغ، دو راه پله بیرونی، طبقه همکف را به شاه نشین متصل می کند. اين عمارت در گذشته دارای باغ و درخت های بسیار بوده كه در حال حاضر اثری از آنها باقی نمانده است.

برای سفر به شهر الوند قطار گزینه راحت و امن به شمار می آید پس اگر قصد سفر به این منطقه را دارید می توانید بلیط قطار الوند را به صورت آنلاین از مستر بلیط تهیه کنید.

راه های دسترسی به عمارت

راه های دسترسی به عمارت

در قسمت های قبل توضیح دادیم که این بنا در فاصله دو کیلومتری از شهر الوند، مرکز شهرستان البرز، قرار دارد. پس اگر دوست دارید این بنا را تماشا کنید باید به این شهر بروید.

 بازدید از عمارت اربابی شهر الوند

بازدید از این مکان را می توانید بدون اینکه هزینه ای بپردازید انجام دهید. در زمان بازدید از این بنا می توانید از دیگر آثار تاریخی و گردشگری شهر الوند نیز دیدن کنید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.