آبشار پلیه

0 213

شهرستان ایوان شهرستانی در شمال استان ایلام به شمار می رود که از تاریخی غنی و طبیعتی بی نظیر برخوردار است. این شهرستان از شمال به استان کرمانشاه از شرق به شهرستان شیروان، از جنوب به شهرستان ایلام و در غرب به کشور عراق محدود می شود و مرکز آن شهر ایوان است و آب و هوایی معتدل و نیمه مرطوب دارد. بیشترین درجه حرارت ۳۴ درجه و کمترین درجه حرارت ۱۰- و میزان بارندگی ۶۹۲ میلی‌متر می شود. این شهرستان دارای کوه‌هایی به نام بانکول، مانشت و شیره زول که پوشیده از جنگل های انبوه بلوط، بنه، زالزالک، و بادام کوهی است و انواعی از گیاهان دارویی و گل‌ها در طبیعت آن یافت می‌شود. بخشی از آن را چشمه‌ها و رودخانه‌ای به نام گنگیر تشکیل می دهد. این منطقه گاهی از نواحی مورد آسیب ریزگردها قرار دارد. این منطقه از زمان های پیش از تاریخ هم همیشه دارای ساکنانی بوده و این امر نیز به دلیل وجود طبیعت بی نظیر آن است.  جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بسیاری در این شهرستان قابل رویت است که از میان آنها می توان تپه‌های باستانی مربوط به دوره ساسانی، قبرستان هلوچ، طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیاهگل، آبشار پلیه و … را نام برد.

معرفی آبشار پلیه

معرفی آبشار پلیه

آبشارها یکی از جاذبه های طبیعی به حساب می آیند که همیشه مورد توجه طبیعت گردان و دوستداران طبیعت بوده اند. از دیرباز مردم برای گذران اوقات فراغت خود به سمت این مظاهر طبیعی می رفتند و زمانی را در کنار آنها می گذرانند و از زیبایی های بی حد و حصر آنها لذت می بردند. در ایران آبشار های متعدد با اندازه های مختلفی وجود دارد، که یکی از آنها آبشار پلیه در استان ایلام و شهرستان ایوان واقع شده است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این آبشار با شما صحبت خواهیم کرد. آبشار پلیه، آبشاری هفت قلو است که از رودخانه گنگیر سرچشمه می گیرد. افراد زیادی از سراسر استان در تعطیلات خود این محل را برای گذران اوقات فراغت خود انتخاب می کنند و زمانی را در این محل به سرگرمی های گوناگون می گذرانند. همه بخش های هفتگانه این آبشار در فصول پر باران با ریزش آب به دریاچه پایین دست آبشار موجب شکل گیری نمایی زیبا در دامان طبیعت منطقه می شود و البته در زمان کاهش بارندگی ها تنها سه تا چهار ریزشگاه آب این آبشار طبیعی فعال است. آبشارهای هفت قلوی پلیه، همواره مانند هفت برادر افسانه ای دست در دست هم در برابر دیدگان گردشگران به هنرنمایی رقص آب می پردازند.

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

ساختار و طبیعت اطراف آبشار

همانطور که در قسمت قبل گفتیم این آبشار هفت آبریزگاه دارد که آن را به آبشار هفت قلو مشهور کرده است و عرضی برابر با 25 متر دارد. در اطراف این آبشار زیبا باغ های میوه، پوشش گیاهی انبوه و درختان جنگلی وجود دارد که در کنار صدای دلنواز آب آبشار صحنه ای رویایی را برای بازدیدکنندگان خود به وجود آورده است. در نزدیکی این آبشار سنگی نیز وجود دارد که با نام سنگ سانیری شناخته می شود، كه حاصل فرسایش خاک و عملكرد توپوگرافی منطقه است. این سنگ با ارتفاع 12 متر در محدوده آثار باستانی سیاه گل و نزدیكی آبشار هفتگانه پلیه قرار دارد و ظاهر عجیبش همچون جادوگری قهار چشمان مسافران و گردشگران آثار باستانی سیاه گل را به خود جلب می کند. به خاطر ظاهر عجیبی که این سنگ دارد مردم منطقه آن را مقدس و جادویی می دانند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

این محوطه در 35 کیلومتری شهر ایوان قرار دارد و برای رسیدن به آن می توانید از طریق مستر بلیط اقدام به خرید بلیط اتوبوس ایوان کنید و به شهر ایوان بروید. پس از اینکه به شهر ایوان رفتید با وسایل حمل و نقل عمومی می توانید مسیر این آبشار را در پیش بگیرید. اگر با خودرو شخصی سفر می کنید باید در سیر ایوان – زرنه و ترن به روستای شورابه خوران به سمت سیاه گل قرار بگیرید.

بازدید از آبشار پلیه

برای دیدن این آبشار هیچ شرط خاصی وجود ندارد و می توانید بدون هیچ هزینه خاصی به دیدن آن بروید. در هر روزی از هفته تمایل داشته باشید می توانید در این محوطه به گشت و گذار بپردازید. انواع مختلفی از تفریحات در این محل انتظار شما را می کشند که از این میان می توان به شنا، آب تنی، عکاسی و … اشاره کرد.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.