امامزاده سید عبدالله (ع) ایوان

0 199

سفر مذهبی یکی از انواع سفرهایی به حساب می آید که سالانه افراد زیادی آن را انجام می دهند. این نوع از سفر از زمان های بسیار قدیم رواج داشت و می توان گفت در گذشته یکی از اصلی ترین از اهداف سفر این زیارت از اماکن مقدس بود. مذهب و زیارت اماکن مقدس در هر جامعه ای به عنوان یکی از اصلی ترین انگیزه های سفر در عصر حاضر برای گردشگران شناخته شده است. زیارت این قدرت را دارد که تعداد عظیمی از مردم را در دنیا به حرکت در آورد، اقتصاد کسورها و مناطق مختلف را دگرگون سازد و پیام های سیاسی و فرهنگی و ژئوپولوتیک را در سطح بین المللی منتشر سازد. در ایران به علت وفور امامزادگان، این نوع از سفر هم بسیار رایج است و افراد زیادی برای زیارت راهی سفر می شوند. یکی از امامزادگان ایران، امامزاده سید عبدالله (ع) ایوان به شمار می رود که در استان ایلام قرار دارد. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه گردشگری – مذهبی اطلاعاتی را برای شما گردآوری کرده ایم که در اختیارتان قرار می دهیم. در صورتی که به سفر های مذهبی علاقه دارید پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

معرفی امامزاده سید عبدالله (ع) ایوان

معرفی امامزاده سید عبدالله (ع) ایوان

شهرستان ایوان یکی از شهرستان های ایلام به شمار می رود که کنار طبیعت بی نظیری که دارد از تاریخی غنی برخوردار و انواع مختلفی از جاذبه های گردشگری را در خود جای داده است. این شهرستان دارای آب و هوایی مهتدل و مطلوب در بهار و تابستان است به همین خاطر یکی از مقاصد مناسب برای سفر های تابستانی به شمار می رود. از میان جاذبه های این شهر می توان امامزاده سید عبدالله (ع) ایوان را نام برد. امامزاده سید عبدالله از نوادگان امام موسی کاظم هستند که در فاصله 7 کیلومتری جنوب شهر ایوان و در دامنه شرازول قرار دارد. این امامزاده یکی از مقاصد گردشگری شهرستان ایوان به شمار می رود که سالانه زوار زیادی برای زیارت ایشان راهی این منطقه می شوند. در دامنه كوه و اطراف بقعه دره ای زيبا و چشمه پر آبی قرار گرفته، كه بر جذابيت بقعه افزوده است. همین طبیعت زیبا و بکر هم باعث شده که افراد بیشتری اوقات فراغت خود را به این محل بروند زیرا علاوه بر زیارت ایشان می توانند زمانی را هم در طبیعت اطراف بقعه بگذرانند. در گذشته در این مکان بنایی وجود نداشت و مقبره امامزاده در زیر درختی قرار داشت ولی در سال 1330 ساكنين روستاهای اطراف اطاق كوچكی بر روی قبر ساختند، بنای جدید در سال 1370 ایجاد شد.

معماری بقعه امامزاده سید عبدالله (ع)

معماری بقعه امامزاده سید عبدالله (ع)

 بنای امامزاده ساختمانی شش ضلعی با مساحتی برابر با 700 متر مربع و دارای گنبدی دو پوش پیازی شکل است، گنبد آن بر روی شش پايه و در وسط بقعه قرار دارد. مساحت کل محوطه امامزاده در حدود 8 هزار متر مربع می شود و از بخش های مختلفی تشکیل شده است. مقبره دقیقا در زیر گنبد و در داخل ضریح فلزی قرار گرفته است. این گنبد تماما آینه کاری شده و در كنار آينه كاری، اشعاری در مورد حادثه كربلا كاشيكاری شده است. دو مناره نیز در دو طرف شرق و غرب این ساختمان به چشم می خورد، همچنین درب ورودی آن در ضلع شمار قرار دارد. برای ساخت این بنا از مصالحی مانند آجر، سيمان، گچ، كاشي، سراميك، سنگ استفاده کرده اند. صحن داخلی دارایی 26 ستون کاشی کاری شده، 17 گنبد گچ کاری شده است. بر روی ديوارهای داخلی ساختمان چكيده ای از زندگی نامه ائمه (عليهم السلام) شامل (نام، تاريخ تولد، نام پدر ومادر ،لقب، كنيه، مدت امامت، قاتل ايشان، محل دفن، تعداد فرزندان)، زيارت نامه هایی مانند ياسين و عاشورا و اسماء جلاله الهی، احاديث معصومين، آيات قرآنی، كاشی كاری شده است. در داخل این بقعه نوشته ای به چشم می خورد که صاحب آن را معرفی می کند و در آن چنین نوشته شده است: «سيد عبد الله بن محمد بن الحسين بن احمد بم محمود بن غياث الدين بن مجد الدين بن نور الدين بن سعد الدين بن عيسي بن موسي بن عبدالله بن الامام موسي كاظم عليه السلام ». درختی كهنسال در نزديكی بقعه دیده می شود كه زنان و دختران برای بر آورده شدن دعایشان پارچه ای بر شاخه های آن آویزان می کنند.

راه های دسترسی به امامزاده سید عبدالله (ع)

راه های دسترسی به امامزاده سید عبدالله (ع)

اگر میخواهید برای زیارت امامزاده سید عبدالله (ع) راهی شوید می توانید بلیط اتوبوس ایوان را به صورت آنلاین از مستر بلیط خریداری کنید و سپس به شهر ایوان بروید. پس از اینکه به این شهر رسیدید از وسایل نقلیه عمومی که در شهر به سمت این منطقه حرکت می کنند کمک بگیرید و خود را به این محل برسانید. اگر هم از خودرو شخصی استفاده می کنید که باید به دانید این بقعه از جاده ایلام کرمانشاه تنها 2 کیلومتر فاصله دارد پس می توانید از این مسیر به این ناحیه بروید.

بازدید از امامزاده سید عبدالله (ع) ایوان

زیارت این امامزاده هیچ شرایطی برای شما ندارد و می توانید هر زمانی که دوست داشتید به این محل بروید. شلوغ ترین زمان این زیارتگاه، در بهار است پس اگر دوست دارید که زمانی که این محل خلوت به آنجا بروید در تابستان اقدام به این سفر کنید. البته این موضوع را باید یادآور شویم که در هر زمانی تمایل داشته باشید می توانید به زیارت این مکان بروید. امکانات کاملی در این محل وجود دارد که باعث می شود زیارت راحتی داشته باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.