چشمه لال

0 262

شهرستان گالیکش یکی از شهرستان های استان گیلان به شمار می رود که نسبت به دیگر شهرستان های آن کمتر شناخته شده است. شهرستان گالیکش در شرقی ترین قسمت استان گلستان و در شرق شهرستان مینودشت و در محل تلاقی سه استان گلستان، خراسان شمالی و سمنان واقع است. مرکز این شهرستان شهر گالیکش است که حدود دویست متر از سطح دریای آزاد ارتفاع دارد و از شمال به شهرستان کلاله، از جنوب به استان سمنان، از شرق به استان خراسان شمالی و از غرب به مینودشت و شهرستان گنبد محدود می شود و از نظر توپوگرافی به دو بخش کوهستانی در جنوب و جلگه ای در شمال تقسیم می شود. حداکثر ارتفاع این ناحیه در کوه های خوجه قنبر در نواحی شرقی این بخش واقع است. شهرستان گالیکش از نظر زمین شناسی در محدوده البرز شرقی واقع شده و به طور عمده از طاقدیس هایی با هسته پالئوزوئیک تریاس تشکیل یافته است و گسل های موجود در آن جهت شرقی، شمالی و شرقی دارند. سرتاسر منطقه دارای جنگل، رودخانه، جلگه و بسیاری از زیبایی های طبیعی است. یکی از این جاذبه های طبیعی چشمه لال به شمار می رود که محل تفریح افراد بسیاری چه در داخل منطقه چه از خارج آن محسوب می شود.

معرفی چشمه لال

معرفی چشمه لال

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا در صورت تمایل به دیدن آن بروید. از بهترین جاذبه های گردشگری که در سفر به طبیعت می توان از آن ها دیدن کرد، چشمه ها محسوب می شوند. این جاذبه های طبیعی باعث آبادانی و سرسبزی محیط اطراف خود هستند. یکی از این چشمه ها، چشمه لال محسوب می شود که در استان گلستان و شهرستان گالیکش قرار دارد. این چشمه در فاصله بیست و هفت کیلومتری شرق شهرستان گالیکش و در حاشیه جاده بین‌المللی گالیکش – مشهد قرار دارد. این چشمه که بسیار زیبا و دیدنی به شمار می رود، سالانه میزبان گردشگران بسیاری است و افراد زیادی از سرتاسر ایران به این محوطه می روند. این چشمه در نزدیکی روستای بش اویلی واقع شده است که یکی از روستاهای بسیار زیبای این ناحیه محسوب می شود. روستای بش اویلی از طبیعتی بی نظیر برخوردار است که تنها یکی از آنها چشمه لال به شمار می رود. نام این روستا به معنی پنج خانه است که به دوران اولیه ای که این روستا تاسیس شده بود بر می گردد.

روستای بش اویلی

ساختار و طبیعت اطراف چشمه

این چشمه در داخل جنگل قرار دارد به همین خاطر اطراف آن را درختان بلند و سر به فلک کشیده احاطه کرده است. چشمه لال مجموعه ای بسیار زیبا و دیدنی با مساحت حدودا 30 هکتار  محسوب می شود، که سرچشمه این مجموعه در پای صخره بلندی واقع است، که آب از درون آن می جوشد. آب چشمه از زیر کوه به بیرون می تراود و در مسیر خودش علاوه بر آبیاری زمین های کشاورزی روستای صادق آباد به رودخانه دوغ می ریزد و با عبور از پارک ملی گلستان به سد گلستان می رسد. نکته شگفت انگیزی که در مورد این چشمه وجود دارد این است که آب آن در فصل زمستان گرم و در تابستان خنک است. این چشمه در زمان جوشش هیچ صدایی ندارد به همشن خاطر نام آن را چشمه لال گذاشته اند. اگر دوست دارید از سکوت بکر و خاص بهره مند شوید این محل می تواند مکان خوبی برای شما به حساب آید. حوضچه ای که در سرچشمه آن وجود دارد، محل خوبی برای آب تنی در تابستان محسوب می شود.

راه های دسترسی به چشمه

راه های دسترسی به چشمه

برای اینکه به این محوطه برسید باید در ابتدا خود را به شهرستان گالیکش برسانید که اینکار را هم می توانید با خرید بلیط اتوبوس گالیکش به صورت آنلاین انجام دهید و سپس با وسایل نقلیه عمومی به روستای بش اویلی بروید. اگر تمایل دارید که با خودرو شخصی به این محوطه بروید باید در جاده گرگان بجنورد قرار بگیرید. بخشی از مسیر رسیدن به این چشمه جاده خاصی ندارد و زمان رانددگی در این ناحیه باید بسیار احتیاط کنید هر چند که این مسیر کوتاه است و در حدود یک کیلومتر بیشتر نیست.

بازدید از چشمه لال

برای دیدار از این چشمه نیاز به پرداخت هزینه نیست و می توانید به صورت رایگان از آن دیدن کنید. ولی به خاطر داشته باشید که وسایل مورد احتیاجتان را خود ببرید، همچنین این محل به گونه ای است که می توانید شب را نیز همانجا بمانید. پیشنهاد مستر بلیط به شما این است که شب را در آنجا بمانید و از طبیعت بی مانند آن بهره مند شوید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.