طبیعت گردی یکی از انواع مختلف گردشگری به شمار می رود، که این روزها طرفداران بسیاری پیدا کرده است و افراد زیادی به طور حرفه ای به این فعالیت مشغولند. در این نوع سفر به قصد دیدار و گذران وقت در طبیعت راهی سفر می شوند و تجهیزات ویژه ای را با خود به همراه می برند. طبیعت گردی، سفر مسئولانه به مناطق طبیعی است، که باعث حفظ محیط زیست و بهبود رفاه مردم محلی می شود. این نوع گردشگری بر اساس جاذبه های طبیعی یک منطقه شکل می گیرد. به عنوان مثال می توان به پرنده نگری، عکاسی، دیدن ستارگان، کمپینگ، پیاده روی، شکار، ماهیگیری و بازدید از پارک ها اشاره کرد. یکی از فعالیت هایی که افراد در هنگام طبیعت گردی انجام می دهند، کمپینگ یا چادر زدن است. کمپینگ راهی برای دور شدن از دردسرهای زندگی شهری و رسیدن به یک محیط طبیعی برای مدت زمان محدود به شمار می رود. کمپینگ تفریحی محسوب می شود که از اواخر قرن نوزدهم شروع شد و به یکی از رایج ترین فعالیت ها در فضای باز در سراسر جهان تبدیل شد. برای این کار لازم است ابتدا سفری به طبیعت داشته باشید به همین خاطر ما در این بخش از مجله مستر بلیط یکی از جاذبه های طبیعی ایران، یعنی آبشار اُرتُکند را به شما معرفی می کنیم.

معرفی آبشار اُرتُکند

معرفی آبشار اُرتُکند

آبشارها از جمله جاذبه هایی محسوب می شوند که از لحاظ زیبایی بسیار بی نظیرند، و در بین طبیعت گردان طرفداران زیادی دارند. یکی از این آبشارها در شهرستان کلات نادری استان خراسان رضوی قرار دارد و با نام آبشار اُرتُکند شناخته می شود. این شهرستان یکی از شهرهای مرزی ایران به شمار می رود که در شمال شرقی استان قرار گرفته است و نام خود را از نادر شاه افشار دارد. کلات در لغت به معنی دژ است که در کل به معنی دژ نادر شاه به شمار می رود. شهر کلات نادری با توجه به این که در میان کوه قرار گرفته است، به سرزمین دژهای نفوذ ناپذیر یا دژ خدای آفرین نیز شهرت دارد. این شهرستان دارای آب و هوایی معتدل  کوهستانی است به همین خاطر طبیعتی منحصر به فرد و ویژه دارد و آبشار اُرتُکند یکی از جاذبه های طبیعی آن محسوب می شود. این آبشار در جاده ای که به سمت کلات می رود قرار دارد و 40 کیلومتر قبل از شهر کلات نادری واقع شده است. این آبشار دارای جذابی های ویژه ای است و طبیعتی که در اطراف آن وجود دارد دل هر بیننده ای را می رباید. لازم است که گفته شود دلیل این طبیعت شگفت انگیز وجود این آبشار است.

بخش های مختلف آبشار

بخش های مختلف آبشار

آبشار اُرتُکند از چند بخش تشکیل شده است که شامل سه آبشار زیبا و حیرت انگیز و دره ای حیرت آور می شود. هر یک از این بخش ها در امتداد هم قرار دارند که با عبور از هر یک به قسمت دیگری می رسید. اولین قسمتی که با آن مواجه می شوید، آبشاری است که در داخل غاری قرار دارد و زیبایی بی نظیری را به نمایش می گذارد. زمانی که وارد غار شوید، صحنه ای زیبا و خاص را مشاهده خواهید کرد که لذت و چندان به سفر شما اضافه می کند. برای رفتن به بخش بعدی نیاز است که از صخره ای بالا بروید و خود را به آبشار بعدی برسانید. آبشار دوم ارتفاع بیشتر دارد که حدود 35 متر می شود و جلوه ای به محیط می دهد که از دیدن آن سیر نمی شوید. این آبشار به دره ای می ریزد که به دره‌ی اصلی مشهور است. اگر می خواهید زیبایی این دره را نیز ببنید باید از آبشار بالا بروید، که این کار می توانید به وسیله پله هایی، که در کنار آبشار تعبیه کرده اند، انجام دهید. بالا رفتن از پله ها منظره ای را در جلوی دیدگان شما قرار می دهد که شاید مانند آن را کمتر جایی دیده باشید. این دره تا قله قره داغ امتداد دارد و جلوه ای دارد که همگان را مسحور خود می کند. این مسیر هنوز ادامه دارد، پس از عبور از این مکان به غاری می رسید که رودخانه ای در آن جریان دارد که از یک سمت آن وارد و از سمت دیگرش خارج می شود. در داخل این غار کوچک آبی زلال و شفاف و البته بسیار سرد که حاصل عبور رودخانه است در حوضچه‌هایی کوچک باقی می‌ماند و رفته رفته روی هم تلنبار می‌شود. آبی که از غار خارج می شود به صورت آبشاری به طول 15 متر به بیرون می ریزد که می توان آن را آبشار سوم دانست.

برای سفر به شهر کلات می توانید از اتوبوس استفاده کنید و خرید بلیط اتوبوس را به همیاری مستر بلیط در کمترین زمان ممکن انجام دهید.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای رفتن به این محوطه باید به جاده کلات بروید و در 40 کیلومتری قبل از شهر کلات به این محوطه وارد شوید. جاده کلات یکی از مشهور ترین جاده های استان خراسان رضوی محسوب می شود و دلیل آن نیز وجود روستاهای بی شمار به همراه طبیعت نایاب آن است. به خاطر همین طبیعت زمانی که در این جاده قرار می گیرد اصلا متوجه گذر زمان نخواهید شد.

بازدید از آبشار اُرتُکند

برای وارد شدن به این محوطه باید هزینه ای را پرداخت کنید، البته روشی وجود دارد که بتوانید این هزینه را دوباره پس بگیرید. برای این کار تنها کافی است که پلاستیکی که در ابتدا به شما می دهند با پر کردن زباله هنگام بازگشت تحویل دهید و هزینه ورودی را پس بگیرید. این کار باعث شده است که این مکان همیشه تمیز باشد و یکی از پاکیزه ترین محوطه های گردشگری در سراسر ایران باشد. بهتر است فارغ از این موضوع، سعی کنید کمترین آسیب را به محوطه وارد کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *