آبشار قره ‌سو

0 202

جاذبه های طبیعی ویژگی های جغرافیایی یا بیولوژیکی هستند که جذابیت خاصی برای سفر دارند. در سطح جهان، تعداد بی شماری از جاذبه های طبیعی وجود دارد، که هیچ دو جاذبه طبیعی یکسان نیستند زیرا توسط نیروهای طبیعی منحصر به فرد محیط اطراف شکل گرفته اند. جاذبه های طبیعی شامل بیابان ها، مناطق قطبی، جنگل های بارانی، مناطق کوهستانی، جنگل ها، چمنزارها، کوه ها، سواحل، باتلاق ها، غارها، اقیانوس ها، صخره ها و رودخانه ها و همچنین اشکال منحصر به فرد از زیستگاه هایی که انواع مختلفی از حیوانات، پرندگان، حشرات و گیاهان را در خود جای داده اند. این بخش ها هستند که نوعی از سفر را تحت عنوان طبیعت گردی به وجود آورده اند. دلایل مختلفی وجود دارد که افراد را ترغیب به دیدن آنها می کند که برخی از آنها شامل لذت بردن از عظمت طبیعت، فرار از فشارهای زندگی شهری، فرار از انسان ها، کاوش در مناظر مختلف، تجربه ماجراجویی در فضای باز و در یک محیط طبیعی، یادگیری در مورد محیط زیست و مشارکت در حفظ محیط زیست می شود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد یکی از جاذبه های طبیعی استان خراسان رضوی یعنی آبشار قره ‌سو اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم.

معرفی آبشار قره ‌سو

معرفی آبشار قره ‌سو

کلات نادری یکی از شهرستان های استان خراسان رضوی به شمار می رود و دارای تاریخ غنی ای است. کلات نادری از شرق و شمال به کشور ترکمنستان، از غرب به شهرستان‌های مشهد و چناران و از جنوب به سرخس محدود می شود. کلات آب و هوای معتدل کوهستانی دارد و ارتفاع آن از سطح دریا بالغ بر ۲۱۰۰ متر است. باران‌های مستمر بهاری و پاییزی باعث سرسبزی دامنه‌ها و کوهپایه‌های آن شده، به همین خاطر سفرهای به قصد دیدار از طبیعت در این منطقه بسیار زیاد است. یکی از جاذبه های طبیعی کلات نادری، آبشار قره ‌سو نام دارد. این آبشار در در جنوب غربی شهرستان کلات نادری و در فاصلۀ ده کیلومتری از آن و در یک کیلومتری جاده لاین از سمت کلات قرار دارد. منطقه قره سو مملو از آبشارهای بلند و جاذبه های طبیعی است، که از ویژگی های آن به حساب می آیند. در منطقه قره سو می توانید چندین آبشار را مشاهده کنید که جلوه ای ویژ به محیط اطراف خود داده اند. آب و هوای این منطقه به گونه ای است که در تابستان که دیگر بخش های استان گرم هستند این مکان محلی خنک و عالی به شمار می آید. آبشار قره سو که ارتفاع آن از سطح دریا حدود 1250 متر است، موقع پایین آمدن بر روی سنگ های سیاه می ریزد و انعکاس رنگ سیاه سنگ ها در آب، رودخانه آن را سیاه نشان می دهد و به همین خاطر به آن قره سو، که به معنی آب سیاه است، می گویند.

آبشار قره سو و محیط اطرافش

آبشار قره سو و محیط اطرافش

قبل از اینکه به آبشار برسید از میان دره های تنگ و پر پیچ و خم باید عبور کنید، که بر زیبایی و لذت مسیر می افزاید. پس از رسیدن به آبشار اولین چیزی که توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند وجود نردبانی برای بالا رفتن از آبشار است که کار مسافران را آسان می کند. این نردبان در وسط آبشار قرار دارد، که در فصل بهار که آب آن زیاد است به طور کامل پوشانده می شود ولی در تابستان که آبشار آب کمتری دارد، تنها قطرات آن به طرف نردبان پاشیده می شود. این آبشار از چندین آبشار کوچک و بزرگ تشکیل شده است که بلندترین آنها ارتفاعی حدود 8 متر دارد. آب این آبشار به رودخانه ای می ریزد که جهت آبیاری باغات از آن استفاده می کنند. در سمت چپ منطقه ای که آبشار در آن قرار دارد، دره ای کوچک دیده می شود که در ابتدای آن به مسیری هست که در دوران قدیم زنان برای نادرشاه نان می پختند. آن ها زنجیره ای انسانی تشکیل می دادند و بعد از پخت، نان ها را به صورت داغ دست به دست می کردند تا به دست نادرشاه برسد. در قسمتی از مسیر رسیدن به آبشار چنگل ارس وجود دارد که مملو از درختان بلند و سر به فلک کشیده است که از دیگر موهبت های این منطقه به شمار می روند.

راه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

برای رسیدن به این ناحیه باید به سمت روستای قره سو حرکت کنید،  و پس از آن می توانید پیاده این مسر را طی کند. در صورتی که تصمیم دارید با وسایل حمل و نقل عمومی خود را به این مکان برسانید می توانید خرید بلیط اتوبوس را از مستر بلیط انجام دهید و پس از آن با وسایل حمل و نقلی که در کلات وجود دارند به سمت روستای قره سو بروید.

بازدید از آبشار قره ‌سو

برای بازدید از این آبشار نیازی ندارید هزینه ای بپردازید و بهتر است در فصل های بهار و تابستان به دیدن آن بروید. لازم است که کارهایی که باعث آسیب به محیط طبیعی می شود بپرهیزید و زباله های خود را به هیچ عنوان در این منطقه به جای نگذارید و حتما با خود ببرید. لباس و کفش مناسب برای پیاده روی پیش رویتان را فراموش نکنید و بهتر است لباس اضافه هم به همراه داشته باشید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.