آبشار نوژیان

0 237

آبشار نوژیان یکی از مرتفع ترین آبشارهای خرم آباد است که در کنار آن، رودخانه‌ های کوچک ولی بسیار زیبایی در جریان هستند و سرچشمه خود را از چشمه های طبیعی گرفته اند. در خرم آباد، نزدیک به ۵۰ آبشار کوچک و بزرگ وجود دارد که همین امر موجب شده است مردم آن را استان آبشارها بنامند و گردشگران از تمام نقاط کشور برای دیدن آن ها به این شهر سفر کنند. افرادی که به طبیعت گردی علاقمند هستند بهتر است به سایت مستر بلیط مراجعه کنند و بلیط های سفرشان را به صورت آنلاین بخرند. در این منطقه سرسبز، درختان بلوط مرتفعی وجود دارد و مسافران می توانند از آن ها نیز بهره مند شوند.

تاریخچه

از زمان های خیلی دور، در این منطقه یک نوع گیاه وحشی که نوژی نام دارد و مانند عدس است می روید و به دلیل فراوان بودن آن نسبت به بقیه گیاهان، کل آن منطقه را نوژیان می نامند. همچنین قابل ذکر است که آبشار نوژیان در ۲۷ اسفند، سال ۱۳۸۷ توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت و هم اکنون افراد زیادی برای بازدید از آن راهی خرم آباد می شوند.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

 

 

نقشه و معرفی بخش های مختلف

ارتفاع آبشار نوژیان به ۹۵ متر می رسد و عرض تاج آن حدود ۵ متر است. این آبشار جذاب از یک شکاف عمیق در دل کوه تاف به وجود آمده است و در بالای کوه تاف نیز، یک گردشگاه جنگلی قرار دارد که گردشگران می توانند به آن جا بروند. این آبشار به ۲ تکه تبدیل شده است و در وسط مسیر آن، پله هایی طبیعی وجود دارد که زیبایی خاصی در آن منطقه ایجاد کرده است. همان طور که تا این قسمت از مجله مستر بلیط متوجه شدید؛ در این منطقه گیاهان دارویی زیادی وجود دارد و مردم زیادی برای جمع آوری آن ها به طرف آبشار نوژیان می روند. آبشار نوژیان در نهایت به استخر طبیعی که در پای خود وجود دارد، می ریزد و افراد گردشگر می توانند در فصل هایی که هوا گرم است برای آب تنی و شنا به آن جا بروند. اگر می خواهید از چشمه های طبیعی این اطراف دیدن نمایید، بهتر است در فصل بهار به آن جا بروید زیرا اوج پرآبی این آبشار در همین فصل است و هر چه که هوا گرم تر شود، ار حجم آب های آن اطراف نیز کاسته می شود. قابل ذکر است که در فصل زمستان تمام کوه های آن اطراف از برف پوشیده می شوند و  مردم برای سرسره بازی و برف بازی به آن جا می روند و در کنار دوستان و خانواده، نهایت لذت را تجربه می کنند. معمولا کسانی که برای تفریح به منطقه اطراف آبشار نوژیان می روند، نگران امنیت در آن جا نیستند زیرا به‌ دلیل تراکم جمعیتی عشایر و روستا، نیروهای انتظامی و محیط‌ بانی زیادی در این منطقه وجود دارد. اگر شما جزء آن دسته افرادی هستید که به ماهیگیری علاقمند هستند؛ باید بدانید که آب این منطقه برای پرورش ماهی قزل آلا بسیار مناسب است، به همین دلیل در برخی از ردیف های آن ماهی قزل آلا پرورش داده اند. شما نیز می توانید از حوضچه های مختلف آن اطراف برای خودتان ماهی بگیرید و یک ماهی کباب خوشمزه و تازه نوش جان کنید.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

بازدید از این منطقه رویایی و آبشار زیبای نوژیان کاملا رایگان است و نیازی نیست که افراد هزینه ای بابت ورودی بپردازند. بهتر است برای داشتن یک تفریح جذاب، قلّاب ماهی گیری، مایو شنا، توپ، بدمینتون و یا هر گونه وسیله ای که فکر می کنید برای تان لذت بخش است را همراه خود ببرید.

آدرس و نحوه دسترسی

آبشار نوژیان در ۳۸ کیلومتری جنوب شرقی خرم ‌آباد واقع شده و راه ارتباطی آن از طریق خرم آباد به منطقه نوژیان، آسفالت است. شما می توانید برای سفر به این شهر، بلیط اتوبوس خرم آباد را تهیه کنید و یا این که با استفاده از هواپیما و خودروی شخصی به آن جا بروید.

پیشنهاد بعدی ما به شما
نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.