آبشار کاکا رضا، یکی از زیباترین آبشارهای فصلی خرم آباد به شمار می رود که از همه لحاظ بکر و جذاب است. شهر سرسبز خرم آباد، در مرکز استان لرستان قرار دارد و هر ساله گردشگران زیادی را سمت خود جذب می کند. در اطراف آبشار کاکا رضا گل های زیادی وجود دارد، به همین دلیل برخی افراد آن را با اسم گل هو یعنی جایی که گل خوب دارد می شناسند. علاقمندانی که قصد دارند از نزدیک این جاذبه طبیعی را تماشا کنند؛ می توانند بلیط اتوبوس خرم آباد را تهیه کنند و راهی این شهر بی نظیر شوند.

تاریخچه

تاریخچه دقیقی از پیدایش این آبشار زیبا در دسترس نیست، اما با توجه به این که در دوران پهلوی نیز وجود داشته است؛ برخی از پژوهشگران قدمت آن را به چند صد سال پیش تخمین زده اند و قدمتی دیرینه دارد.

نقشه و معرفی بخش های مختلف

نقشه و معرفی بخش های مختلف

آبشار کاکا رضا در منطقه ای بسیار دیدنی واقع شده است و در اطراف آن رودخانه‌ های پر آب، آبشار های کوچک تر، سراب های زیبا، کوه و دره های جالب، چندین پل تاریخی و روستاهای بسیار باصفایی دیده می شود. رودخانه های ذلال و خنکی که در اطراف آبشار کاکا رضا وجود دارند، زیبایی آن منطقه را دو چندان کرده اند. این رودخانه های پر آب از پای درختان بلوط سر به فلک کشیده می گذرند و برای مردم روستاهای آن اطراف بسیار با اهمیت هستند. با خرید بلیط های سفر خود از سایت مستر بلیط و سفر‌ به این شهر زیبا؛ می توانید از آبشار ورتختان که در نزدیکی آبشار کاکا رضا واقع شده است نیز دیدن نمایید و لذت ببرید. منطقه گل هو یا همان کاکا رضا، در واقع جزء ییلاق عشایر روستا است که از طرف اداره کل صنایع دستی، گردشگری و میراث برای رونق گردشگری عشایری بسیار مورد توجه قرار دارد.

اهالی روستای کاکا رضا، در فصل بهار و تابستان زندگی شان را جمع می کنند و به داخل سیاه چادرهای اطراف کوهستان می روند و دوباره در فصل پاییز به روستا باز می گردند. همچنین در اطراف این آبشار رویایی، زمین های کشاورزی پهناور، باغ های گلابی، سیب، آلو، زرشک، گردو و گیاهان دارویی زیادی وجود دارد و گردشگران می توانند از آن ها بهره مند شوند. دره‌ های جذاب و دیدنی اطراف آبشار کاکا رضا در فصل بهار و تابستانی بسیار زیبا می شوند و گونه های طبیعی زیادی در آن ها دیده می شوند که چشم هر بیننده ای از تماشای آن ها خسته نمی شود. در زمان گذشته برای عبور از دره ها، دست به ساخت پل های متعددی زده اند و راهی آسان برای عبور از آن ها ایجاد کرده اند. در خرم آباد، پل های تاریخی زیادی وجود دارد که منطقه گل هو نیز چندین مورد را در خود جای داده است. از جمله پل های معروف و تاریخی در اطراف این آبشار و روستا می توان به پل آذر، پل شاپوری و پل چله کش اشاره کرد که در فهرست آثار ملی نیز قرار گرفته اند. این پل های زیبا در گذشته، مردمان دو طرف رود و دره ها را به یک دیگر متصل می کرد اما در حال حاضر بیشتر قسمت های آن ها از بین رفته است و تنها چند قسمت سالم دیده می شود.

شرایط بازدید

شرایط بازدید

برای بازدید از آبشار فوق العاده کاکا رضا می توانید در هر ساعتی از شبانه روز که بخواهید، به آن جا بروید اما بهتر است وسایل لازم مانند؛ آب آشامیدنی، کفش مناسب، کلاه آفتابی، پول و کارت بانکی، لباس اضافه و … را همراه خود داشته باشید.

آدرس و نحوه دسترسی با وسایل مختلف

آبشار گل هو یا کاکا رضا در 35 کیلومتری شمال خرم آباد، روستای کاکا رضا در دامنه کوه الشتر قرار دارد و مسافران می توانند با هر گونه وسیله نقلیه ای که راحت تر هستند به آن جا بروند. امیدواریم از این قسمت مجله مستر بلیط، لذت کافی را برده باشید و سفری بی نظیر تجربه کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *