بویين و مياندشت در غرب استان اصفهان در فاصله 185 کیلومتری مرکر استان واقع شده است. مساحت اين شهرستان حدود 1000 كيلومتر مربع بوده و ارتفاع آن 2435 متر بالاتر از سطح دریاست. این شهرستان در طول شرقی 63.50 درجه و عرض شمالی 72.33 درجه قرار دا رد. شهرستان مذكور در سال 1392 از بخش به شهرستان ارتقاء پیدا کرد. این شهرستان دارای پنج دهستان به نام های گرجی، يیلاق، سرد سير، کرچمبو شمالی و كرچمبو جنوبی و از 46 آبادی تشکیل شده و عمده اشتغال ساكنان این منطقه، زراعت است. این شهرستان از شمال با خوانسار، از جنوب با فریدونشهر، از شرق با فریدن و از غرب با لرستان و الیگودرز هم مرز است. بویین میاندشت از لحاظ آب و هوایی دارای زمستان های پر برف و سرد و تابستان های معتدل است و در منتهی الیه غرب استان و نقطه اتصال استان اصفهان به استان لرستان قرار دارد و از نظر استراتژیک دارای اهمیت خاص و ویژه ای است. عبور جاده ترانزیتی اصفهان الیگودرز از این شهر خود دلیلی بر این اداعاست، چرا که جاده شاهر راه ارتباطی استان به جنوب کشور و استان های لرستان و خوزستان و محل زائریت عتبات عالیات نیز است. این شهرستان جاذبه های گردشگری زیادی دارد که یکی از آنها آبشار نوغان  نام دارد.

درباره آبشار نوغان 

درباره آبشار نوغان 

در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این جاذبه طبیعی اطلاعات جامعی را در اختیارتان قرار می دهیم. سختی های زندگی شهری، آلودگی هوا و آلودگی های صوتی، خستگی ناشی از کار در مشاغل تکراری و یکنواخت بودن شرایط زندگی در شهر و دیگر موارد مشابه، انسان شهرنشین را وادار می کند تا برای رفع خستگی و استراحت به طبیعت پناه ببرد. طبیعت گردی نوع جدیدی از سفر به شمار می آید که انگیزه‌ی‌ اصلی آن گردشگری، مشاهده و لذت از طبیعت و پدیده ها و چشم اندازهای طبیعی و فرهنگی است. یکی از جاذبه های طبیعی که مردم اکثرا برای طبیعت گردی انتخاب می کنند، آبشار ها هستند. این پدیده های طبیعی را می توان در سراسر ایران به وفور یافت. یکی از آنها در شهرستان بویین و میاندشت استان اصفهان قرار دارد و با نام آبشار نوغان مشهور است. بر رودخانه قم رود یا انار بار، در 48 کیلومتری شهر بویین و میاندشت پلی تاریخی دیده می شود که با نام نوغان شناخته می شود و پس از این پل، آبشاری زیبا وجود دارد که نام خود را از این پل گرفته است.

ساختار و طبیعت آبشار

ساختار و طبیعت آبشار

رودخانه قم رود از سراب آغچه سرچشمه می گیرد و پس از عبور دره ها و تپه ماهورها و ارتفاعات از روستاهای پائین دست می گذرد. این رودخانه در مسیر خود بیشه زارهائی بسیار زیبا بوجود آورده که با چشم اندازهای زیبا و آب و هوائی مطبوع و دلپذیر، محیطی مناسب برای گذارن اوقات طبیعت دوستان در ایام فصل بهار و تابستان را ایجاد کرده است. این رودخانه همچنین در مسیر خود از محلی می گذرد که صخره هایی کوچک دارد، که باعث به وجود آمدن آبشار نوغان شده است. صدای شر شر آبشار در کنار محیط طبیعی اطراف آن می تواند باعث آرامش کسانی شود که برای اوقات فراغت خود به این محوطه می روند. این آرامش به همراه طبیعت بی نظیر باعث ساخته شدن محیطی شده است که همه ساله افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. این آبشار ارتفاعی در حدود ۲۰ متر دارد که از صخره به رودخانه می ریزد و از ارتفاعات روستای بلطاق سرچشمه می‌گیرد. این آبشار در سمت شمال پل تاریخی نوغان واقع شده است.

راه های دسترسی به آبشارراه های دسترسی به آبشار

راه های دسترسی به آبشار

اگر دوست دارید که این آبشار و طبیعت اطراف آن را تجربه کنید باید خود را به ابتدا به شهرستان بویین و میاندشت سفر کنید و برای این سفر می توانید بلیط اتوبوس خود را از مستر بلیط به صورت آنلاین تهیه کنید و به این منطقه سفر کنید.

بازدید از آبشار نوغان 

گشت و گذار در این محل در هر روز از هفته ممکن است ولی بهتر است در فصول گرم سال سفر به این منطقه را امتحان کنید زیرا در فصل های سرد این محل بسیار سرد است هرچند که در این فصوص هم زیبایی خاص خود را دارد. مانند تمام طبیعت گردی ها از آلوده کردن محیط زیست اطراف خودداری کنید و زباله های خود را در طبیعت به جای نگذارید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *