استان اصفهان یکی از استان های گردشگر پذیر ایران به شمار می آید که سالانه میزبان افراد بسیاری است. این استان را همه با بناهای تاریخی اش می شناسند ولی باید بگوییم که این استان از شهرستان هایی تشکیل شده است که هر یک در دل خود دنیایی از جاذبه های گردشگری را نهفته دارند و شامل انواع متنوعی از جاذبه های می شود. یکی از شهرستان های این استان زیبا، شهرستان بویین و میاندشت نام دارد که یکی از خوش آب و هوا ترین بخش های استان اصفهان است. این شهرستان به واسطه طبیعت بکر و بی نظیرش در بین طبیعت دوستان شناخته شده است و سالانه طبیعت گردان زیادی برای دیدار و گشت و گذار در طبیعت آن راهی این منطقه می شوند. عمده مردم این شهرستان مردمان گرج زبان تشکیل می دهند که زمانی توسط شاه عباس به ایران آورده و در این منطقه اسکان داده شدند. شغل اکثر مردم در این ناحیه به خاطر نوع اقلیم و همینطور خاک حاصلخیزی که دارند کشاورزی و دامپروری است. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد سرچشمه افوس که یکی از جاذبه های طبیعی این شهرستان است با شما صحبت خواهیم کرد و اطلاعاتی را در اختیارتان قرار می دهیم که مطمئنا در صورت سفر به این منطقه مورد استفاده تان است.

درباره سرچشمه افوس

درباره سرچشمه افوس

افوس شهری در شهرستان بویین و میاندشت است که از آب و هوایی معتدل کوهستانی برخوردار و دمای آن در فصل زمستان کم، و بارش برف زیاد است. در فصل تابستان نیز دارای هوای ملایم و مطبوعی است که تنوع آب و هوا و جنس خاک سبب رویش گیاهان علفی و بوته‌ای خودرو در افوس می‌گردد و وجود این گیاهان سبب می‌ شود که در فصل گرم، دشت‌های آن سرسبز باشد. در این شهر به خاطر اقلیمی که دارد جاذبه های طبعی به کرات دیده می شود که یکی از آنها سرچشمه افوس نام دارد. این پدیده طبیعی که امروزه به مجتمعی تفریحی تبدیل شده است و سالانه افراد زیادی از سراسر استان و حتی استان های همجوار راهی آن می شوند از طبیعتی بکر و دلنشین برخوردار است. سرچشمه افوس، چشمه ای دائمی و پرآب به شمار می رود که در فاصله 2 کیلومتری جنوب شهر افوس، غربی ترین شهر استان اصفهان، و در ارتفاع حدود 2600 متری از سطح دریا واقع شده است. کوه های برف گیر رشته کوه زاگرس در این ناحیه باعث به وجود آمدن این چشمه زیبا و دلپذیر شده اند.

ساختار و طبیعت اطراف سرچشمه

ساختار و طبیعت اطراف سرچشمه

در حال حاضر در اطراف این سرچشمه اقدام به ساخت امکانات رفاهی کرده اند که باعث به وجود آمدن مجتمع تفریحی در این محل شده است. از جمله امکاناتی که در این ناحیه می توان شاهدش بود، سکوها و آلاچیق هایی برای نشستن گردشگران است. دیگر امکانات این محوطه وجود سرویس بهداشتی و جاده این سر راست به حساب می آید که دسترسی مردم را آسان کرده است. در اطراف چشمه درختانی بلند و یر به فلک کشیده به صورت خودرو وجود دارد که می توانند مأمنی برای کسانی باشند که برای گردش و تفریح به این محل می روند. آب سرچشمه با جوشش از زمین و از ریشه کوه تامین کننده یکی از سرشاخه های زاینده رود است. علاوه بر این ها در دامنه های کوه های اطراف پوشش گیاهی بی نظیری وجود دارد که چشم انسان از دیدن آنها سیر نمی شود و اگر در شناسایی داروهای گیاهی سر رشته داشته باشید می توانید تعداد زیادی از آنها را در این محوطه بیابید.

راه های دسترسی به سرچشمه

راه های دسترسی به سرچشمه

اگر مشتاق شدید برای تعطیلات خود سری به این محل بزنید می توانید در ابتدا اقدام به خرید بلیط اتوبوس از مستر بلیط و به صورت آنلاین کنید و پس از آن با خود را به شهر بویین میاندشت برسانید. از آنجا با وسایل نقلیه ای که به سمت افوس می روند به این محل بروید. اما روش راحت تر برای این سفر استفاده از خودرو شخصی به حساب می آید. برای اینکار باید در مسیر قرار بگیرید که شما را به شهر افوس می رساند و در سه کیلومتری شهر هم می توانید این محل زیبا را ببنید.

بازدید از سرچشمه افوس

در صورت تصمیم به گشت و گذار در این محل باید بدانید که نیازی نیست هزینه بابت ورود به اینجا برپردازید و در هر روزی از هفته می توانید به این محل بروید. پیشنهاد ما به شما این است که فصول گرم سال را برای این سفر انتخاب کنید زیرا زیبایی آن در این زمان ها دو چندان است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *