شهرستان سردشت در جنوب استان آذربایجان غربی واقع شده و هم مرز با کشور عراق است. نام سردشت، به معنای «دشت مرتفع»، احتمالا اشاره ای به موقعیت جغرافیایی این شهر است، که در ییکی از دامنه های سکو مانند مشرف بر دره زاب کوچک قرار دارد. بر اساس رواست محلی، نام پیشین سردشت نیزه رو بوده که امروزه نیز نام یکی از محلات شهر سردشت نیز است. نام دیگر سردشت، در برخی از منابع کلاس یا کلاسی ذکر شده است. در اسنادی که از گذشته بر جای مانده، پیش از قرن دوازدهم، نامی از سردشت نیامده است. در قرن دهم و نیمه اول یازدهم، منطقه ای که بعد ها سردشت نام گرفت احتمالا جزء قلمرو خاندان کرد مکری بود که مناطق جنوب دریاچه ارومیه را به نیابت از صفویان و گاه با اظهار اطاعت از عثمانی ها در اختیار داشتند. این شهرستان در ناحیه ای کوهستانی بنا شده که همین امر موجب گردیده است که از جاذبه های طبیعی گوناگونی برخوردار باشد. یکی از این جاذبه های طبیعی رودخانه زاب کوچک به شمار می رود. در این بخش از مجله مستر بلیط در مورد این پدیده با شما به صحبت می نشینیم و اطلاعات کاملی را برای شما ارائه می دهیم.

درباره رودخانه زاب کوچک

درباره رودخانه زاب کوچک

دره زاب با جهت شمال – جنوبی در شمال غرب ایران به موازات مرز ایران و عراق کشیده شده و رودخانه زاب در آن جاری است. بخش مرکزی آن از امیر آباد تا سردشت با مساحت 520 کیلومتر مربع کشیده شده است. این منطقه یک شهر، سه شهرک و بیشتر از 80 روستا را در برگرفته است و جمعیتی حدودا برابر با 70 هزار نفر دارد. حوضه آبریز رودخانه زاب، به عنوان حوضه مبدأ، در جنوب غربی استان آذربایجان غربی قرار دارد. مساحت حوضه زاب تا محل تلاقی رود چومان در نزدیکی مرز عراق 3383.11 کیلومتر مربع است. رود زاب از ارتفاعات سیاه کوه واقع در مرز ایران و عراق به نام رود لاوین سرچشمه می گیرد با دریافت شاخه های زیوکه، تمرچین، قلعه تراش، آوجار، بادین آباد، نعلین، آبخورده، پردانان و در مرز ایران و عراق در نزدیکی آبادی هرزنه، پس از دریافت شاخه پرآب چومان، وارد خاک عراق می شود. بر روی این رودخانه سه پل ساخته شده است که شامل پل های پل قلاتاسیان، پل فلزی و پل تیت می شود. رودخانه زاب در مسیر خود از پیرانشهر، سردشت تا عراق چشم اندازهای بسیار زیبا را به وجود آورده که بویژه در فصل بهار بسیار تماشایی است. همین طبیعت بی مانند باعث شده است حاشیه آن از جمله محل هایی باشد که گردشگران برای گذران اوقات فراغت این محیط را انتخاب می کنند.

تاریخچه رودخانه زاب

تاریخچه رودخانه زاب

این رودخانه که تاریخی بسیار بالا دارد همیشه در حاشیه خود ساکنانی داشته است که زندگی خود را از این رودخانه می گرفته اند. همین موضوع باعث شده است که امروزه در اطراف آن اشیاء باستانی گوناگونی را بیابند و از جمله آنها می توان به گور خمره ای اشاره کرد. سنت تدفین گور خمره ای یکی از شاخصه های فرهنگی غرب و شمال غرب ایران در دوره اشکانی به شمار می رود. گونه هایی از این تدفین ها از زاگرس مرکزی تا ماورای رودخانه ارس شناخته شده اند. از جمله مهم ترین مکان های باستانی از دورۀ اشکانی در شهرستان سردشت، گورستان های خمره ای حاشیه رودخانه زاب هستند. علاوه بر این در این محل تپه های باستانی مختلفی نیز وجود دارد که ولین اشاره به محوطه های حوضه زاب کوچک به بازدید ژاک دومرگان در سال 1890 م باز می گردد. وی پس از بازدید از منطقه سردشت به تپه های متعدد حوضه زاب کوچک اشاره می کند.

طبیعت اطراف رودخانه زاب

طبیعت اطراف رودخانه زاب

رودخانه ها همیشه در اطراف خود باعث سرزندگی و شادابی می  شوند و طبیعتی را به وجود می آورند که بازدید کنندگان خود را شگفت زده خواهند کرد. این رودخانه هم از این قاعده مستثنی نیست و پیرامون خود را دارای طراوت زیبایی خاصی کرده است. در حاشیه این رودخانه می توانید پوشش گیاهی خاصی را مشاهده کنید که شامل درختان و گیاهان خودرو می شود. سر تا سر رودخانه را سنگ های گوناگون تشکیل می دهد که هم در حاشیه رودخانه دیده می شوند و هم در داخل آن. این سنگ ها اندازه های متفاوتی دارند و از سنگ ریزه گرفته تا سنگ هایی بزرگ در حد صخره را می توانید در آن ببنید.

راه های دسترسی به رودخانه زاب

راه های دسترسی به رودخانه زاب

برای دیدن این این رودخانه می توانید در ابتدا به شهرستان سردشت سفر کنید و پس از آن خود را به این رودخانه برسانید. سفر به سردشت با خرید بلیط اتوبوس سردشت به صورت آنلاین از مستر بلیط به راحتی امکان پذیر است.

بازدید از رودخانه زاب کوچک

گشت و گذار در حاشیه این رودخانه آزاد است و بدون هیچ محدودیتی می توانید در اطراف آن به گشت و گذار بپردازید. توجه داشته باشید که این محل می تواند مکان خوبی برای فعالیت های مختلف مثل عکاسی، شنا، آب تنی و پیاده روی به شمار می رود. زمانی که به این محوطه می روید وسایل مورد نیازتان را حتما به همراه داشته باشید زیرا در این محل امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. این رودخانه یک رودخانه دائمی است که در هیچ فصلی از سال خشک نمی شود ولی پیشنهاد ما به شما سفر به این منطقه در فصول گرم سال است.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *